usmle hakkinda genel bilgi paylasim bolumu...
Kullanıcı avatarı

Usmle başvurusu için diploma fotokopisi alma

#1952126  gönderen healer
 20.09.2012 - 11:15:22
Usmle başvurusu için iki adet diploma fotokopisi gerekiyor.Mecburi hizmeti tamamlamadığım için diploma okul arşivinde rehin.

*Sağlık bakanlığına hangi belgeleri göndermek gerekir bilen var mı ?

*form 186nın fotokopisi ve yeminli tercüman tarafından onaylı tercümesi ve bir dilekçe yeterli mi?

*Sağlık bakanlığının hangi birimine göndermek gerekir?
En son healer tarafından 20.09.2012 - 11:18:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1952146  gönderen tank
 20.09.2012 - 11:35:25
2 sene calisip tusu birakman hata bence o kadar birikim ne olacak

ayrica mecburi bitmeden yurtdisinda uzmanlik diploma olmadigi icin yapilamiyor degil mi ?
Kullanıcı avatarı

#1952149  gönderen pattyhewes
 20.09.2012 - 11:41:44
tank yazdı:2 sene calisip tusu birakman hata bence o kadar birikim ne olacak

ayrica mecburi bitmeden yurtdisinda uzmanlik diploma olmadigi icin yapilamiyor degil mi ?
mecburi yapmadan gidiliyor bir arkadaş gitti
Kullanıcı avatarı

#1952166  gönderen tank
 20.09.2012 - 11:55:13
pattyhewes yazdı:

diplomayi nasil aldi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1952170  gönderen healer
 20.09.2012 - 11:56:55

ap tal puma olmaya son verdim 2 yıl koştum koştum ama sonunda yakaladığım yada koşmaya devam edip yakalayacağım şey buna değmeyecek gibi hissediyorum.

İyi puanlarla iyiyerlerde asistanlık yapan arkadaşlarım bile çalışma şartlarından ve aldıkları eğitim açısından mutsuz .Sağlık sisteminin gidişatı ve biz hekimlerin çalışma şartları ve üzerimizdeki baskı ve kısıtlamalar hergün yeni düzenlemelerle artmakta.

Sağlık sektörünün dışında da ülkemizin geleceğine umutla bakamıyorum siyasi ve politik açıdan.

Hazır bu birikimle USMLEnin üstesinden gelirim,USMLEyi geçince asistanlık garanti değil tabi ki usmle sonrasının da kolay bir süreç olmadığının farkındayım

Mecburi hizmet tamamlamadan yurtdışında uzmanlık
eğitimi almak mümkün .
Kullanıcı avatarı

#1952177  gönderen healer
 20.09.2012 - 12:01:43
tank yazdı:
pattyhewes yazdı:

diplomayi nasil aldi
Usmle için Sınav başvurusu sırasında sağlık bakanlığına fotokopisini fakültenden alabilmek için dilekçe gönderiyorsun .Sınav sonrası asistanlığa kabul edildiğin kurumdan aldığın belgeyle sağlık bakanlığına tekrar başvuruyorsun sanırım.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1952181  gönderen StaTUS
 20.09.2012 - 12:04:47
Amerika'da uzmanlığa kabul edildiğini gösteren belge mecburiye hoscakal dediğin andir, ama geri donersen hosgeldin der:)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1952184  gönderen healer
 20.09.2012 - 12:09:49
StaTUS yazdı:Amerika'da uzmanlığa kabul edildiğini gösteren belge mecburiye hoscakal dediğin andir, ama geri donersen hosgeldin der:)
Uzman olup dönünce uzman olarak mecburi hizmet yapılıyorsa çok saçma .Ama şaşırmam burası Türkiye herşey mümkün
Kullanıcı avatarı

Re:

#1952187  gönderen drdr34
 20.09.2012 - 12:13:14
Step 3'ü de geçersen verdikleri vizeyle Amerika'da yaşamaya devam edebilirsin. Sadece step 2'yle verdikleri vize eğitimin süresince orda çalışmanı sağlar sonrasında ya uzun bir süre varoş kısımlarında çalışmayı kabul edersin veya ülkene dönersin. Bizim hocamız anlatmıştı kendisi gidip döndü.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1952195  gönderen radyologg
 20.09.2012 - 12:22:05
saglik bakanligina asli gibidir fotokopisini istedigine dair bir dilekce arti 'sinav basvurusu icin diploma fotokopisi istendigini soyleyen ecfmg bookletin cevirisi ya da form 186 bilemiyorum' ni yanlis hatirlamiyor isem saglik bakanligi personel daire baskanligina veriyorsunuz onlar da universite rektorlugune verilmek uzere size diplomaniniz asli gibidir fotokopisini verebileceklerine dair bir yazi veriyorlar.
Bazi arkadaslar bu konuda biraz ugrasmislardi. step 1 e girmeyenlere vermiyoruz fln demislerdi ama sonra halledildi diye biliyorum. personel daire baskanligini arayip neyin cevirisini istediklerini sorabilirsiniz. ceviri icin de bence ceviriyi kendiniz yapin, yeminli tercuman sadece kontrol edip yine ayni kasesini basiyor. yeminli tercuman onayi olduktan sonra noter onayina gerek yok.

not: daha sonra diplomanizin cevirisi icin de bence turkiye den ceviri noterle vesaire ugrasmayin, noter antetli kagit kullanmadi vs geri donebiliyor, amerika icin amerikadan gelmis belge daha guvenilir oluyor. direk amerika da bir sirkete cevirttirin. noter onayi da yapiyorlar. link translation diye bir yer var internetten tarayip gonderiyorsunuz. onlar 3 5 gune noter tastikli ceviriyi email atiyorlar. gercegini de adresinize postaliyorlar. emaille gelen belgeyi gonderebilirsiniz. gecen sene ben 60 dolar vermistim.

Kolay gelsin.
En son radyologg tarafından 20.09.2012 - 12:34:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Re:

#1952199  gönderen radyologg
 20.09.2012 - 12:29:30
Mecburi hizmet konusunda da turkiye de yasa degismedigi surece mecburi hizmet yukumlulugunuz kalkmaz. Amerika da uzmanlik yapip donerseniz de denkliginizi alirsaniz uzmanlik alaninizda yoksa pratisyen olarak mecburi hizmet yapmadan turkiye de devlette calisamazsiniz. ozel sektor konusunda bilgim yok.

ama donmeyi dusunmuyorsaniz da asli gibidir diploma fotokopinizle istediginizi yaparsiniz, step 3 u de aldiktan sonra amerika da uzmanlik egitimi aldiginiz alanda calisma sertifikanizi alirsiniz, j1 vize ile asistanlik yapmis iseniz vizenin iki yil ulkene donme ya da amerika da 'underserved' olarak gecen bir yerde calisma seceneklerinde birini yapip kalici vizeye gecersiniz, sonra da kimse size niye turkiyede mecburi yapmadin demez, amerikada doktor eksigi oldugu icin isteyen her uzmanlik egitimini almis arkadas amerikada omur boyu kalabilir diye dusunuyorum, zaten bir sure sonra h1 dan green card a gecebiliyorsunuz.

bence saglik bakanligi doktorlarina iyi baksin. :))
Kullanıcı avatarı

Re:

#1952209  gönderen healer
 20.09.2012 - 12:37:14
radyologg yazdı:saglik bakanligina asli gibidir fotokopisini istedigine dair bir dilekce arti 'sinav basvurusu icin diploma fotokopisi istendigini soyleyen ecfmg bookletin cevirisi ya da form 186 bilemiyorum' ni yanlis hatirlamiyor isem saglik bakanligi personel daire baskanligina veriyorsunuz onlar da universite rektorlugune size diplomaniniz asli gibidir fotokopisini verebileceklerine dair bir yazi veriyorlar size.
Bazi arkadaslar bu konuda biraz ugrasmislardi. step 1 e girmeyenlere vermiyoruz fln demislerdi ama sonra halledildi diye biliyorum. personel daire baskanligini arayip neyin cevirisini istediklerini sorabilirsiniz. ceviri icin de bence ceviriyi kendiniz yapin, yeminli tercuman sadece kontrol edip yine ayni kasesini basiyor. yeminli tercuman onayi olduktan sonra noter onayina gerek yok.

not: daha sonra diplomanizin cevirisi icin de bence turkiye den ceviri noterle vesaire ugrasmayin, noter antetli kagit kullanmadi vs geri donemiyor, amerika icin amerikadan gelmis belge daha guvenilir oluyor. direk amerika da bir sirkete cevirttirin. noter onayi da yapiyorlar. link translation diye bir yer var internetten tarayip gonderiyorsunuz. onlar 3 5 gune noter tastikli ceviriyi email atiyorlar. gercegini de adresinize postaliyorlar. emaille gelen belgeyi gonderebilirsiniz. gecen sene ben 60 dolar vermistim.

Kolay gelsin.
teşekkürler yanıtınız için
diploma fotokopisinin eklenmesini istedikleri formu (Form344) ve okula onaylattıığım fotoğraflı formu (form 186) türkçeye çevirdim bugün yeminli tercümana onaylatacagım ve Sağlık bakanlığına gonderip beklemeye başlayacagım.