Perşembe , Kasım 23 2017
Tus hakkinda guncel haberler ve gelismeler...
Kullanıcı avatarı

doktorlar yuksek lisans mı sayılıyor

#1713354  gönderen alprazolam
 09.05.2012 - 15:13:12
arkadaşlar kafamı kurcalayan anlamsız bir soru var: biz 4 sene değil 6 sene okuyorum, dr. ünvanı da alıyoruz ya, aslında yuksek lısans yapmış sayılmıyor muyuz?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: doktorlar yuksek lisans mı sayılıyor

#1713369  gönderen alprazolam
 09.05.2012 - 15:16:42
hocam anlamadım ya hiç..bugün mevuzusu geçti de ondan..aldığımız dr unavn ı da var ya bence doktora yapmış sayılıyoruz gbme geldi ama bunu aydınlatacak birşey bulamadım internette..

#1713382  gönderen mertterm
 09.05.2012 - 15:20:47
alprazolam yazdı:arkadaşlar kafamı kurcalayan anlamsız bir soru var: biz 4 sene değil 6 sene okuyorum, dr. ünvanı da alıyoruz ya, aslında yuksek lısans yapmış sayılmıyor muyuz?
ne yazık ki doğru...

soyle doğru , bazı üniversiteler artık diklomarala yüksek lisans tamamlamıştır yazıyor. tıp dokturu dur ibaresini yazmayan fakülte var .Bu cümleyi acık yüreklilikle yazıyorum zira kendi gözlerimle gördüm.hali hazırda tıp doktoru yazanlar da belki vardır ve eski hoclarımızın tüm diplomaları tıp dokturu ibaresi var ama mecburi sonrası diplomasını alan bir dikkat etsin baksın Masters Degree yazıyor. yani Masters of Science ( M.S.) , yüksek lisans...

bunu arastırdım ben ama sonuca erimedim . Yük bunu öngörüyor dendi ama MD yazan neden yazıyor bilemiyorm.
En son mertterm tarafından 09.05.2012 - 15:22:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1713398  gönderen kolonoskop
 09.05.2012 - 15:28:23
hocam pratisyen hekim diğer bölümlerden mezun olup yüksek lisans yapmış olanlarla aynı statüye sahiptir memuriyette sorduğun oysa. uzman hekim zaten doktora yapmış oluyor akademik olarak

#1713399  gönderen mertterm
 09.05.2012 - 15:28:52
mutlaka bir dayanak olması lazım ancak bu konuda birkaç farklı fakültenin diplomaları arasırmak suretiyle kim neden neyi yazdırmayı tercih ettiğini öğğrenmek lazım . benim sordugumda YÖK böyle istiyor dendi , ama gerekli bir yazı bulamadım.

bu tamam doktora başvurusu icin yüksek yapmış gözükmek adına süper bir sey ama tıp doktoru yazıılmamasına ilk başta cok bozulmuştum.

#1713400  gönderen mertterm
 09.05.2012 - 15:33:16
kolonoskop yazdı:hocam pratisyen hekim diğer bölümlerden mezun olup yüksek lisans yapmış olanlarla aynı statüye sahiptir memuriyette sorduğun oysa. uzman hekim zaten doktora yapmış oluyor akademik olarak
Klinik uzmanlık süreci ile doktora tamamen amac ve yapısal olarak birbirinden cok farklı seylerdir.Zaten artık prekliniklerden de uzmanlıgın kaldırımlasının sebebi doktora yapılması daha uygun olmasındandır.

Türkiyede alınan bir doktora dünyanın heryerinde gecerlidir, ancak Türkiyede tamamlanan klinik bir bransın uzmanlıgı doktora kadar genel gecer olamamaktadır.
Kullanıcı avatarı

#1713401  gönderen kolonoskop
 09.05.2012 - 15:33:39
mertterm yazdı:mutlaka bir dayanak olması lazım ancak bu konuda birkaç farklı fakültenin diplomaları arasırmak suretiyle kim neden neyi yazdırmayı tercih ettiğini öğğrenmek lazım . benim sordugumda YÖK böyle istiyor dendi , ama gerekli bir yazı bulamadım.

bu tamam doktora başvurusu icin yüksek yapmış gözükmek adına süper bir sey ama tıp doktoru yazıılmamasına ilk başta cok bozulmuştum.
ona niye takıldınız anlamadım hocam. sonuçta orda bi kavram kargaşası oluyor bir pratisyen hekimin kullandığı dr. ibaresi hekim anlamında kullanılıyor. ama yüksek öğretimde dr. denilince akademik olarak doktora yapmış kişi anlaşılır(yani bizim meslek için uzman doktor). bi karmaşa var yani. yoksa benmi yanlış anladım meseleyi?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1713403  gönderen kolonoskop
 09.05.2012 - 15:37:00
mertterm yazdı:
kolonoskop yazdı:hocam pratisyen hekim diğer bölümlerden mezun olup yüksek lisans yapmış olanlarla aynı statüye sahiptir memuriyette sorduğun oysa. uzman hekim zaten doktora yapmış oluyor akademik olarak
Klinik uzmanlık süreci ile doktora tamamen amac ve yapısal olarak birbirinden cok farklı seylerdir.Zaten artık prekliniklerden de uzmanlıgın kaldırımlasının sebebi doktora yapılması daha uygun olmasındandır.

Türkiyede alınan bir doktora dünyanın heryerinde gecerlidir, ancak Türkiyede tamamlanan klinik bir bransın uzmanlıgı doktora kadar genel gecer olamamaktadır.
hocam klinik uzmanlık dediğimiz şey zaten akademik olarak doktora değilmidir? bütün bölümler için yani sadece tıp değil. sosyal bölümlerden tut mühendisliğe kadar bu akademik olarak genel bi kavram yani bildiğim kadarıyla

#1713405  gönderen mertterm
 09.05.2012 - 15:38:02
Soylemek istedim de tam olark budur . Tus ile girilen klinik uzmanlıkla , doktora programları birbirine tamamen farklı sürecler. Benzer gibi gözükse de eşittir denktir demek hatalı olabilmektedir.