Perşembe , Kasım 23 2017
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Kullanıcı avatarı

İŞYERİ HEKİMLİĞİ İLE İLGİLİ HERŞEY....

#1644407  gönderen mhurkan
 22.03.2012 - 09:19:23
Artık özel kurumlar ve resmi olarak sadece Kırıkkale üniversitesi düzenliyor. T.T.B, işyeri hekimliği kursu düzenlemiyor. (Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile davalı)

Bunun yanında T.T.B inden alınan ve işyeri hekimliği için gerek sayılan onay belgesi de zorunlu belgeler arasından çıkartılmıştır. Ama bana sorarsanız onay belgesi gene de alın. Ne de olsa orası bizim meslek örgütümüzdür.

İşyeri hekimliği ile ilgili dökümanları ise aşağıdadır...İhtiyacı olan kullanabilir.

BOSGÜB notları

Kırıkkale Üniversitesi Notları

*İlgili notlar eğitim dökümanı olduğu için ve bu eğitimleri almak zorunlu olduğu için paylaşımında sakınca bulmadım. Notların sahibi (yada sahipleri) notlarının paylaşılmasını doğru bulmuyorsa bana ulaşabilir. Notların linkleri o zaman silinecektir.

**İşyeri Hekimliği sınavı gerçekten zor bir sınav. Ben de ikinci girişimde kazandım. Öyle 1-2 gün çalışayım da kazanayımla olmuyor. Ciddi bir teorik yükü var haberiniz olsun. İyi çalışın...
Kullanıcı avatarı
İşyer hekimliği sınavı ile ilgili genel bilgiler;

1-Sınav senede iki kere yapılır, aralık ve temmuz. Sadece iki kere sınava girme hakkınız var. İkinci girişinizde de geçer not olan 100 üzerinden 70 puanını alamazsanız tekrardan eğitim almanız gerekmektedir.

2-Türkiyede işyeri hekimliği sertifikasyon programı veren özel kuruluşlar var (bkz. google) ayrıca Kırıkkale üniversitesi vermekte. Kurs 1 aylık sanal-uzaktan eğitim + min 10 günlük örgün eğitimden oluşmaktadır. Eğitim maliyeti yol ve kalacak yer hariç 2000-2500tl arasındadır.

3-T.T.B eğitim vermemektedir. Çünkü çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ile davalıdır. Bu davayı kazandığı taktirde (ki zannetmiyorum) özel kursladan alınan sertifikalar geçersiz sayılabilir (özel kurslar eğitim öncesinde, bu durum ile karşılaşıldığında para iadesi yapmamak için sizinle bir sözleşme imzalamaktadır)

4-Türkiyede iş yeri hekimliğini özel çalışan hekimler ve kurum hekimleri yapar. TSM hekimlerinin ise durum daha kötü onlar beleş denilecek bir paraya zorla sağlık bakanlığı tarafından işyeri hekimliği yaptırılmaya çalışılmaktadır. Bu konu ile ilgili açılmış davalar da mevcuttur. Tam gün yasası nedeni ile devlet memuru ve devlette sözleşmeli çalışan hekimler işyeri hekimliği yapamaz. (kurum hekimleri hariç)

5-Sınav kazanıldığı taktirde sertifikalarınız 20 gün içinde size postalanıyor. Eskiden 350tl para alınıyordu sertifika ücreti. Kazanılan bir dava sonucu artık alınmıyor.

6-Sınav hukuk-mühendislik-sağlık ana konu başlıklarından oluşan 100 sorudan oluşuyor. Geçme sınırı 70, yanlışlar doğruyu götürmüyor ve sınav teorik yükü nedeni ile basit değildir.... Smile

Başka sorular olursa cevaplarım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#1644461  gönderen drkapalikutu
 22.03.2012 - 12:13:32
kazandık diyelim bu sınavı? sonrasında başvuru süreci nasıl oluyor?
Kullanıcı avatarı

#1644506  gönderen mhurkan
 22.03.2012 - 14:27:05
drkapalikutu yazdı:kazandık diyelim bu sınavı? sonrasında başvuru süreci nasıl oluyor?
Eskiden ÇSGB lığına 250tl yatırıp (sınav sonrası internet sitelerinde hesap numaralarını veriyorlar) adresinize sertifikayı yollamalarını bekliyordunuz. Ama açılan bir dava sonucu bu ortadan kalktı Şimdi tüm işlemleri eğitimi yaptığınız kurum hallediyor. Setifikalarınız bu kurum aracılığı ile size kargo ile göndeiliyor.

Sertifika geldikten sonra;

1-Sertifikanızın turşusunu kurabilirsiniz.
2-50 kişiden fazla işçi çalıştıran bir işyeri ile anlaşırsınız
3-Bir ortak sağlık birimi ile anlaşırsınız.
4-Ortak sağlık birimi kurarsınız.

Ancak bunları yapmak için devlet memuru (657 4a,4b,4c ...sözleşmeli vs vs vs) çalışmamanız (kurum hekimleri hariç) gerekmekte.

Tamam işyeri buldunuz ne yapacaksınız;

1-Eskiden ÇSGB nın istediği belgeler arasında TTB nin onay belgesi vardı artık yok. Ancak Anayasaya göre TTB ne üye olup onlardan da çalışma belgesi almanız gerekebilir.

TTB belgesi için Herhangi TTB nin bürosuna gidip 20tl karşılığı işyeri hekimliği dosyası alıyorsunuz. Onun içinde gerekli doldurulacak tüm belgeler mevcut. Tabi ek olarak işlemleriniz bittikten sonra ilk maaşınızın %2 sini TTB liği alıyor.

2-ÇSGB lığının istediği belgeler;

-İşyeri ile aranızda yapacağınız sözleşme (bunu sonradan burada yayımlayabilirim maktu bir kağıt yani standart)
-İşyeri hekimliği setifikasının fotokopisi
-Tıp Doktoru diplomasının fotokopisi
-İşyerinin risk sınıfını gösterir belge (işveren verecek)
-Nüfus cüzdanı fotokopisi
-Kurum hekimi iseniz, kurumunuzdan alacağınız "döner sermaye almadığınıza dair" belge.
....

NOT: Farkında iseniz ÇSGB lığı TTB den bir belge istemiyor. Ancak işyeri hekimliği ücretlerini hala TTB tarafından belirlenir. (Bunada karşı çıkmakta ÇSGB ama TTB liğinin kazandığı 1-2 dava var) İleride iş veren ile ilgili probleminiz çıktığında ÇSGB kesinlikle arkanızada durmaz çünkü o bir meslek örgütü değildir. O açıdan TTB den de belge almanız yararınız olabilir.
Kullanıcı avatarı

#1644762  gönderen drwurtz
 22.03.2012 - 19:15:12
Diyelim 200-300 kişilik bir işyeri ile anlaştık maddi gelirimiz ve calışma saatlerimiz nasıl olacak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1646020  gönderen drsuerdil
 24.03.2012 - 16:10:33
peki mecburisini bitirmeden istifa eden, yani diplomasını almamış olanlar işyeri hekimliği yapabilir mi?

#1646470  gönderen drkapalikutu
 24.03.2012 - 22:44:29
gerçekten güzel soru ama cevapsız kalmış bir soru olmuş.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1646505  gönderen drfiiz
 24.03.2012 - 23:09:38
işyeri hekimleri de sıkıntılı.çünkü bu işi tsm nin devralma durumu var.bu arada işyeri hekimisiniz, reçetelerinizin ödenmesi için aile hekimlliği sertifikası da almanız lazım.bu şekilde sgk ödüyor.bi de çalışanların ailelerini de kendi nüfusunuz gibi kaydedebiliyorsunuz, ama bunun ücretini km vercek ?
Kullanıcı avatarı

#1649164  gönderen zugoo
 27.03.2012 - 00:33:42
drwurtz yazdı:Diyelim 200-300 kişilik bir işyeri ile anlaştık maddi gelirimiz ve calışma saatlerimiz nasıl olacak
arkadas ttb taban fiyatlarını vermiş ama heryerde bunu baz almıyor
açıkcası biraz piyasaya bağlı
bulunduğu ile bağlı
ama yinede ek gelir kapısı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1649166  gönderen zugoo
 27.03.2012 - 00:36:20
drsuerdil yazdı:peki mecburisini bitirmeden istifa eden, yani diplomasını almamış olanlar işyeri hekimliği yapabilir mi?
yapamaz çunki işyeri hekimliği sertifikasını almadan önce tıp diplomasını ve gerekli belgeleri gönderiyosun csgb na.
diploman olmadan sertfikasyı vermezler.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1649175  gönderen zugoo
 27.03.2012 - 00:40:58
drfiiz yazdı:işyeri hekimleri de sıkıntılı.çünkü bu işi tsm nin devralma durumu var.bu arada işyeri hekimisiniz, reçetelerinizin ödenmesi için aile hekimlliği sertifikası da almanız lazım.bu şekilde sgk ödüyor.bi de çalışanların ailelerini de kendi nüfusunuz gibi kaydedebiliyorsunuz, ama bunun ücretini km vercek ?
işyeri hekimi reçetesinin ödenmesi için aile hekimliği sertifika sartı yok
zaten işyeri ile anlaştın . bu anlasmayı bakanlıga gönderiyosun bakanlık onay veriyor.sana sormuyor aile hek.sertifikan varmı diye.
sanırım bi kaç ilde izmir gibi sıkıntı var
bide tsm ye devredilme konusu muallak.tsm deki doktor tsm yi bırakacak fabrikada diyelim 3 saat nasıl duracak.
yeni yasa ile işyeri hekiminin değeri artacak.
hadi bakalım hayırlısı.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1649238  gönderen obladioblada
 27.03.2012 - 04:17:46
drsuerdil yazdı:peki mecburisini bitirmeden istifa eden, yani diplomasını almamış olanlar işyeri hekimliği yapabilir mi?

Cevabini bildigi sorulari sormayi bizim kadar seven baska millet var mi acaba:)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14