Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Merhabalar, 6 ekim günü 657 den istifa dilekçemi hastane yönetimine verdim pratisyen hekimim bashekim kabul ediyor fakat dilekçem artk il saglık mudurlugune gidiyormuş. Dün bilgi almak icin mudurluge gittimve ordaki gorevliler mudurun dilekcemi imzalayacagni zannetmediklerini zaten mudurun degisecegini soylediler fakat bana 1 ay icinde resmen donus yapmak zorunda olduklarini soyledigimde belli olmaz dediler bu konuda ne yapabilirm
Kullanıcı avatarı
Mikoplazma26 yazdı:Merhabalar, 6 ekim günü 657 den istifa dilekçemi hastane yönetimine verdim pratisyen hekimim bashekim kabul ediyor fakat dilekçem artk il saglık mudurlugune gidiyormuş. Dün bilgi almak icin mudurluge gittimve ordaki gorevliler mudurun dilekcemi imzalayacagni zannetmediklerini zaten mudurun degisecegini soylediler fakat bana 1 ay icinde resmen donus yapmak zorunda olduklarini soyledigimde belli olmaz dediler bu konuda ne yapabilirm

başhekimin istifa kabulünde yetkisi yok. sağlık müdürlüğü ve valilik karar verir. 1 ay içinde cevap verme zorunlulukları yok. ohal den dolayı cevap beklemek zorundasınız
Kullanıcı avatarı
Sayın Hocam Merhaba
657 ye tabiyim ve pratisyen hekim olarak eğitim araştırma hastanesi acil servisinde çalışıyorum, mecburi hizmet süremi tamamladım. Hastanem kamu hastaneler birliğine bağlı. (son dönemdeki değişiklikler ile ne oldu bilmiyorum). Hastane yöneticiliğine istifa dilekçemi verdim bana yazılı olarak uygun görülmediği şeklinde dönüş oldu. Fakat ailevi sebeplerden ötürü istifa etmek zorundayım, sorum şu

bu aşamada bir üst merci neresidir? gidip başka nereye başvurabilirim ?
işe gitmeyi bırakır usulsüz ayrılısam ne yaşarım?
yapabileceğim alternatif neler olabilir?

Şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Bu yeni çıkan bir değişiklik olduğu ifade ediliyor (aşağıdaki linkte ekledim) sözleşmelilerin istifasını etkiler mi? Sözleşmeliden usulsüz ayrılmanın bir yaptırımı olur mu? Üniversiteden uzmanlık aldım dhy kurası ile atandım göreve başlamazsam yine cezam 1 yıl mı? Dhy de (ohal şartlarında dahi) Doğum nedeniyle ücretsiz izin kullanmamız engellenebilir mi?
Teşekkürler kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
whshne yazdı:Sayın Hocam Merhaba
657 ye tabiyim ve pratisyen hekim olarak eğitim araştırma hastanesi acil servisinde çalışıyorum, mecburi hizmet süremi tamamladım. Hastanem kamu hastaneler birliğine bağlı. (son dönemdeki değişiklikler ile ne oldu bilmiyorum). Hastane yöneticiliğine istifa dilekçemi verdim bana yazılı olarak uygun görülmediği şeklinde dönüş oldu. Fakat ailevi sebeplerden ötürü istifa etmek zorundayım, sorum şu

Şimdiden teşekkürler

başhekimlik haricinde dilekçe veremezsiniz. usulsüz ayrılırsanız ömür boyu men cezası alırsınız
Kullanıcı avatarı
drkedipisi yazdı:Bu yeni çıkan bir değişiklik olduğu ifade ediliyor (aşağıdaki linkte ekledim) sözleşmelilerin istifasını etkiler mi? Sözleşmeliden usulsüz ayrılmanın bir yaptırımı olur mu? Üniversiteden uzmanlık aldım dhy kurası ile atandım göreve başlamazsam yine cezam 1 yıl mı? Dhy de (ohal şartlarında dahi) Doğum nedeniyle ücretsiz izin kullanmamız engellenebilir mi?
Teşekkürler kolay gelsin

sözleşmeliden ayrılmanın memuriyet için bir yaptırımı yok. üniversiteden atananlar gitmezse sadece 1 yıl ceza alır. doğum iznini vermek zorundalar
Ben 6. Bölgede görev yapan sözleşmeli uzman doktorum. mecburimi 2 ekim 2017 de tamamlamadan yaklaşık 2-2,5 ay öncesinden Khb e dilekçemi verdim. 3 ekimde sözleşmeden istifa edip devletmemurluğuna geçmek istemiyorum diye. Fakat sekreterlik Yeni çıkan khk nedeniyle bakanlık müsteşarı onayı için 2 ekimde Ankara'ya gönderdi. Ben hala onay bekliyorum. Onay vermez ise yada ben onay beklemeden sözleşmeden istifa edersem bu durum devlet memurluğundan men gibi bir anlam çıkarır mı? Benim nerdeyse dilekçe vereli 3 ay olacak.
Kullanıcı avatarı
Özcan özmen yazdı:Ben 6. Bölgede görev yapan sözleşmeli uzman doktorum. mecburimi 2 ekim 2017 de tamamlamadan yaklaşık 2-2,5 ay öncesinden Khb e dilekçemi verdim. 3 ekimde sözleşmeden istifa edip devletmemurluğuna geçmek istemiyorum diye. Fakat sekreterlik Yeni çıkan khk nedeniyle bakanlık müsteşarı onayı için 2 ekimde Ankara'ya gönderdi. Ben hala onay bekliyorum. Onay vermez ise yada ben onay beklemeden sözleşmeden istifa edersem bu durum devlet memurluğundan men gibi bir anlam çıkarır mı? Benim nerdeyse dilekçe vereli 3 ay olacak.

memuriyetle ilgili herhangi bir ceza verilemez. ayrılabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Merhaba sayın demirci hocam,
Ben de atanacağım yere gitmeyi düşünmeyenlerdenim. Atamanın iptali için bizim herhangi bir şey yapmamız gerekir mi? (Belge teslim, dilekçe vs.) Bir de tebligattan sonra 15 gün içinde gitmez isek ceza başlama süresi bu 15 günün sonu mu kabul edilir yoksa Bakanlığın kabul ettiği daha ileri bir tarih mi olur? (Bunu sorma sebebim, askerlik tecilinde ne zaman yaptırırsak yaptıralım mezuniyet tarihini esas almaları. Burada da buna benzer bir şey mevcut mudur diye merak ediyorum.)
Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
royalewithcheese yazdı:Merhaba sayın demirci hocam,
Ben de atanacağım yere gitmeyi düşünmeyenlerdenim. Atamanın iptali için bizim herhangi bir şey yapmamız gerekir mi? (Belge teslim, dilekçe vs.) Bir de tebligattan sonra 15 gün içinde gitmez isek ceza başlama süresi bu 15 günün sonu mu kabul edilir yoksa Bakanlığın kabul ettiği daha ileri bir tarih mi olur? (Bunu sorma sebebim, askerlik tecilinde ne zaman yaptırırsak yaptıralım mezuniyet tarihini esas almaları. Burada da buna benzer bir şey mevcut mudur diye merak ediyorum.)
Teşekkür ederim.

bir şey yapmaya gerek yok. 2 ay sonra atama iptal edilir. ceza internet tebligat tarihinden itibaren başlıyor
Kullanıcı avatarı
dr_demirci yazdı:
hyfcgrkm yazdı:77. Dhy'de açılan askeri kadrolara hiç gidilmezse 1 yıl devlet memuru olamamaktan farklı bir yaptırım uygulanabilir mi?

hayır, farklı bir şey olmaz

Teşekkürler
Demirci hocam benim de bir sorum var. 657 sayılı kanun madde 62 de "Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel
olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar." diye bir yer var. Eğer raporlu olursak ve ya hastanede yatıyorsak bu raporu başlarken mi yanımızda götürüp vermemiz lazım yoksa faks çekip önceden haber vermemiz gerekli mi? Demek istediğim 1. ayın sonunda ben elimde raporum veya yatış kağıdımla gidersem başlayacağım yere sıkıntı çıkar mı?
Kullanıcı avatarı
Hocam ben Şanlıurfa da 5. Bölge tsm de 4924 lü olarak çalışıyorum.657 ye geçmeden usulsüz olarak ayrılmak istiyorum.bu durumda cevap gelmesini beklemem gerekli midir? Yoksa direk dilekçemi verip ayrılabilirmiyim? Dilekçemi geri çevirip olumsuz cevap verebilirler mi? Böyle olursa nasıl bir yol izleyebilirim?istifa dilekçemde var olan romatolojik hastalığımı belirtsem kolay olabilir mi? Ve son sorum dilekçem halk sağlığı kurumu mu yoksa il sağlık Müdürü mü değerlendirecek? Sabrınız ve cevabınız için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Kvot yazdı:Demirci hocam benim de bir sorum var. 657 sayılı kanun madde 62 de "Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel
olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar." diye bir yer var. Eğer raporlu olursak ve ya hastanede yatıyorsak bu raporu başlarken mi yanımızda götürüp vermemiz lazım yoksa faks çekip önceden haber vermemiz gerekli mi? Demek istediğim 1. ayın sonunda ben elimde raporum veya yatış kağıdımla gidersem başlayacağım yere sıkıntı çıkar mı?

çalışanlar raporu fax ile gönderir aslını başlayınca verir. hiç başlamamış kişiler fax çekmek zorunda değil başlayınca rapor verilir ama fax çekmek, bilgi vermek iyi bir imaj bırakır yönetimle sonraki ilişkilerinize faydası olur
Kullanıcı avatarı
Merhabalar Sayin Demirci hocam. Ben bu yil mezun oldum ve Tus'tan iyi bi puan bekliyorum. Mecburi yerine hic baslanmadiginda 1 yil atamaya girememe ve 1 yil TUS'ta saglik bakanligi kadrolari yazamayacagimi fakat agustos TUS'u ile universite kadrolarini yazabildigimi ogrendim. Bu yaptirimlar OHAL kapsaminda herhangi bi degisiklige ugruyor mu? Omur boyu memurluktan men gibi bi sey soz konusu mudur?
Uzun oldu,vaktiniz icin tesekkurler.
Kullanıcı avatarı
Demirci hocam üniversitede asistanım. İstifa dilekçemi rektör kabul etmedi . Usulsüz istifa düşünüyorum ama rektörlük personeli, sağlık sen ve bi avukata sordum memuriyetten men edilirsin dediler. Buna delil olarak da 2914 te ve 2954 yök genelgesindeki "hakkında hüküm bulunmayan hallerde 654 DMK' na bakılır" gibi bir hükümden söz ettiler . Ben devlet personel başkanlığını arayıp sordum men edilmezsin dedi. Ayrıca bu başkanlığa ait sitede görüş kısmında da akademik personelin usulsüz istifa durumunda men edilemeyeceğini mütalaa etmişler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz acil yardımınıza ihtiyacım var !!!
Kullanıcı avatarı
dr_demirci yazdı:
whshne yazdı:Sayın Hocam Merhaba

Şimdiden teşekkürler

başhekimlik haricinde dilekçe veremezsiniz. usulsüz ayrılırsanız ömür boyu men cezası alırsınız

Hocam yanıtınız için teşekkürler belirtmeyi unutmuşum, yönetici ve başhekim aynı kişi dilekçemi başhekimlik uygun görülmemiştir şeklinde yanıtladı. Şuan istifa edemediğimden ne yapacağımı bilemiyorum.
Kullanıcı avatarı
Ridikulus yazdı:Merhabalar Sayin Demirci hocam. Ben bu yil mezun oldum ve Tus'tan iyi bi puan bekliyorum. Mecburi yerine hic baslanmadiginda 1 yil atamaya girememe ve 1 yil TUS'ta saglik bakanligi kadrolari yazamayacagimi fakat agustos TUS'u ile universite kadrolarini yazabildigimi ogrendim. Bu yaptirimlar OHAL kapsaminda herhangi bi degisiklige ugruyor mu? Omur boyu memurluktan men gibi bi sey soz konusu mudur?
Uzun oldu,vaktiniz icin tesekkurler.

Hocam bana da yanit verebilir misiniz rica etsem? Cok farkli sesler cikiyor,kafam cok karismis durumda.
Kullanıcı avatarı
dr_ozge yazdı:Son khk sonrası 4924ten usulsuz istifa eden oldu mu??????????

Dun istifa ettim..4924ten 657 gecmeksizin usulüne uygun olmayan istifa ettim..
Kanun ve yonetmelikleri baktim arastirdim, bakanliktakilerle de konustum, memuriyetten men soyle oluyormus:

2 hafta once istifa dilekcemi verdim,genel sekreter onaylamiyorum dedi, ben de neye istinaden dedim(kanun, yonetmelik), o da gecen hafta cikan khk yazisina istinaden diye cevap verdi...şaşırdım o an, sonra drtusta aradim buldum ..meger 4924 de olsa, amirlerin hepsinin onayi gerekiyor maddesi çıkarılmış..
Eger onay beklemeden,arkami dönüp gitsem memuriyetten atilma durumu oluyormus, genel sekreterin (idari amirlerin) onayi ile ayrildigim icin sıkıntı yok diye düşünüyorum...

Ben de ikna ettim o da 15 gun calis ,oyle birak dedi..peki dedim ..cuma gunu usulsüz istifami onayladi.. sozlesmeliye 4 yil gecememe disinda cezam olur mu diye bimere de sordum..henuz cevap gelmedi..cevap gelince buraya da yazarim..
Kullanıcı avatarı
dr_demirci yazdı:
royalewithcheese yazdı:Merhaba sayın demirci hocam,
Teşekkür ederim.

bir şey yapmaya gerek yok. 2 ay sonra atama iptal edilir. ceza internet tebligat tarihinden itibaren başlıyor

Hocam ertesi gün veya 15 gün içinde başlamamız gerekiyor normalde peki 2 aya kadar iptal olmayacaksa atamamız bu süre içinde başlama şansımız oluyor mu bir şekilde dilekçe vs ile?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: ohyeah ve 0 misafir