Cumartesi , Temmuz 21 2018
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
  • 1
  • 304
  • 305
  • 306
  • 307
  • 308
  • 388
dr_demirci yazdı:
royalewithcheese yazdı:Merhaba sayın demirci hocam,
Ben de atanacağım yere gitmeyi düşünmeyenlerdenim. Atamanın iptali için bizim herhangi bir şey yapmamız gerekir mi? (Belge teslim, dilekçe vs.) Bir de tebligattan sonra 15 gün içinde gitmez isek ceza başlama süresi bu 15 günün sonu mu kabul edilir yoksa Bakanlığın kabul ettiği daha ileri bir tarih mi olur? (Bunu sorma sebebim, askerlik tecilinde ne zaman yaptırırsak yaptıralım mezuniyet tarihini esas almaları. Burada da buna benzer bir şey mevcut mudur diye merak ediyorum.)
Teşekkür ederim.
bir şey yapmaya gerek yok. 2 ay sonra atama iptal edilir. ceza internet tebligat tarihinden itibaren başlıyor
Hocam ertesi gün veya 15 gün içinde başlamamız gerekiyor normalde peki 2 aya kadar iptal olmayacaksa atamamız bu süre içinde başlama şansımız oluyor mu bir şekilde dilekçe vs ile?
Kullanıcı avatarı

Re: İSTİFA ve MÜSTAFİLİK HAKKINDA HERŞEY

#4004614  gönderen Celina
 15.10.2017 - 00:11:40
Demirci hocam bir sorum var ohal'de 4924'ten usüllü ayrılmanın 2 yıl sözleşmeli olamama dışında bir yaptırımı var mı? Tus kazanınca güvenlik soruşturmasını etkiler mi?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4004617  gönderen knboluk
 15.10.2017 - 00:13:25
Hocam merhaba,yukarda göreve başlamamanın yaptirimini 1yıl eah seçememek olarak yazmışsıniz.Peki tercih yapmamiz ve guvenlik sorusturmasi evraklarini vermemize ragmen gitmezsek de yine ayni sey gecerlidir degil mi?yani evrakları teslim etmemiz bizi bir mesuliyet altina sokmaz?(memuriyetten süresiz men edilme gibi)

#4004653  gönderen mutlu09
 15.10.2017 - 09:10:03
Demirci Hocam, üniversitede YÖK kadrosundayım, rektör istifanı reddetti, usule uygun olmayan istifa vereceğim. Bunun için 10 gün boyunca tutanak mı tutulması gerekiyor, yoksa 10 gün beklemeden dilekçe yazıp ayrılabilir miyim? Eğer dilekçe ile oluyorsa, nasıl bir dilekçe yazmalıyım ve dilekçeyi kime vermeliyim?
Kullanıcı avatarı

#4004656  gönderen dr_ozge
 15.10.2017 - 09:39:33
dr_kerim yazdı:
dr_ozge yazdı:Son khk sonrası 4924ten usulsuz istifa eden oldu mu??????????
Dun istifa ettim..4924ten 657 gecmeksizin usulüne uygun olmayan istifa ettim..
Kanun ve yonetmelikleri baktim arastirdim, bakanliktakilerle de konustum, memuriyetten men soyle oluyormus:

2 hafta once istifa dilekcemi verdim,genel sekreter onaylamiyorum dedi, ben de neye istinaden dedim(kanun, yonetmelik), o da gecen hafta cikan khk yazisina istinaden diye cevap verdi...şaşırdım o an, sonra drtusta aradim buldum ..meger 4924 de olsa, amirlerin hepsinin onayi gerekiyor maddesi çıkarılmış..
Eger onay beklemeden,arkami dönüp gitsem memuriyetten atilma durumu oluyormus, genel sekreterin (idari amirlerin) onayi ile ayrildigim icin sıkıntı yok diye düşünüyorum...

Ben de ikna ettim o da 15 gun calis ,oyle birak dedi..peki dedim ..cuma gunu usulsüz istifami onayladi.. sozlesmeliye 4 yil gecememe disinda cezam olur mu diye bimere de sordum..henuz cevap gelmedi..cevap gelince buraya da yazarim..
Teşekkürler bu konuda çok kafa karışıklığı var yazarsanız çok iyi olur... Uzman mısınız? Uzman için mustesar onayı diyorlar ama 657 için mi 4924 mu onu bilmiyor kimse
Kullanıcı avatarı

#4004683  gönderen Celina
 15.10.2017 - 11:53:19
Yeni başlayacakların müstafi olması tus kazandıktan sonra güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiler mi? Ohal daha devam edecek gibi müstafi olacaklar bu konuyu da düşünsün geçen 2017 nisandan itibaren soruşturma yapılıyor bu arada.

#4004945  gönderen caliskan88
 16.10.2017 - 10:07:19
Hocam sahil güvenlik komutanlıklarındaki revirler için bilgi alamıyoruz. istifa etmenin diğer acil veya tsm lerden farklı bir getirisi olur mu. o kurumda istifa dilekçemizi kime vereceğiz, onaylayacak olan kim bilginiz var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4004948  gönderen kokpit
 16.10.2017 - 10:22:38
Arkadaşlar bende 5. bölgede uzman olarak çalışıyorum ve illerarası sözleşmeli kurasına istifa edip başvurabilirmiyim diye sormuştum Bimer'e ve bana gelen cevabı aynen aktarıyorum belki faydası olur diye.
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz ............ sayılı başvurunuz 05.09.2017 tarihinde KURUM MERKEZ VE SÖZLEŞMELİ PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Kurumumuz Hukuk Müşavirliğinin 04/10/2016 tarihli ve 89432283-045-641.01-E.01/15123 sayılı görüş yazısında, “657 sayılı Kanun 96. Maddesinde yer alan, olağanüstü yönetim hallerinde Devlet Memurlarının, yerine atanacakların gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamayacağı yolundaki hükme aykırı hareket sebebiyle bu Kanunun 97 inci maddesi uyarınca hiçbir surette Devlet Memurluğuna alınamayacağı yolundaki hüküm, sadece 657 sayılı Kanuna tabi görev yapmakta iken görevinden çekilenlerin yeniden bu Kanuna tabi bir göreve atanmalarında uygulanabileceğinden, 4924 sayılı Kanuna tabi olarak sözleşmeli statüde görev yapmakta iken sözleşmesini feshedenlerin 657 sayılı Kanuna tabi olarak atanmalarında uygulama alanı bulunamayacağı…” yönünde mütalaası bulunmaktadır. Söz konusu mütalaa çerçevesinde sözleşmesini fesih ederek görevinden ayrılan personel hakkında 657 sayılı Kanunun 96 ve 97. maddesi uygulanmamakta olup, talebinizin genel sekreterliğinizce değerlendirilmesi gerekmektedir.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı

#4005018  gönderen dr_demirci
 16.10.2017 - 13:12:58
Ridikulus yazdı:Merhabalar Sayin Demirci hocam. Ben bu yil mezun oldum ve Tus'tan iyi bi puan bekliyorum. Mecburi yerine hic baslanmadiginda 1 yil atamaya girememe ve 1 yil TUS'ta saglik bakanligi kadrolari yazamayacagimi fakat agustos TUS'u ile universite kadrolarini yazabildigimi ogrendim. Bu yaptirimlar OHAL kapsaminda herhangi bi degisiklige ugruyor mu? Omur boyu memurluktan men gibi bi sey soz konusu mudur?
Uzun oldu,vaktiniz icin tesekkurler.
hayır, başka ceza yok
Kullanıcı avatarı

#4005020  gönderen dr_demirci
 16.10.2017 - 13:15:09
ilviir yazdı:Demirci hocam üniversitede asistanım. İstifa dilekçemi rektör kabul etmedi . Usulsüz istifa düşünüyorum ama rektörlük personeli, sağlık sen ve bi avukata sordum memuriyetten men edilirsin dediler. Buna delil olarak da 2914 te ve 2954 yök genelgesindeki "hakkında hüküm bulunmayan hallerde 654 DMK' na bakılır" gibi bir hükümden söz ettiler . Ben devlet personel başkanlığını arayıp sordum men edilmezsin dedi. Ayrıca bu başkanlığa ait sitede görüş kısmında da akademik personelin usulsüz istifa durumunda men edilemeyeceğini mütalaa etmişler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz acil yardımınıza ihtiyacım var !!!
devlet personel başkanlığı bu konudaki en süt makamdır. onun görüşü internet sitesinde yazıyor. kimseyi dinlemeyin görevden ayrılın sorun olmaz
Kullanıcı avatarı

#4005021  gönderen dr_demirci
 16.10.2017 - 13:16:56
whshne yazdı:
dr_demirci yazdı:
whshne yazdı:Sayın Hocam Merhaba
657 ye tabiyim ve pratisyen hekim olarak eğitim araştırma hastanesi acil servisinde çalışıyorum, mecburi hizmet süremi tamamladım. Hastanem kamu hastaneler birliğine bağlı. (son dönemdeki değişiklikler ile ne oldu bilmiyorum). Hastane yöneticiliğine istifa dilekçemi verdim bana yazılı olarak uygun görülmediği şeklinde dönüş oldu. Fakat ailevi sebeplerden ötürü istifa etmek zorundayım, sorum şu

bu aşamada bir üst merci neresidir? gidip başka nereye başvurabilirim ?
işe gitmeyi bırakır usulsüz ayrılısam ne yaşarım?
yapabileceğim alternatif neler olabilir?

Şimdiden teşekkürler
başhekimlik haricinde dilekçe veremezsiniz. usulsüz ayrılırsanız ömür boyu men cezası alırsınız
Hocam yanıtınız için teşekkürler belirtmeyi unutmuşum, yönetici ve başhekim aynı kişi dilekçemi başhekimlik uygun görülmemiştir şeklinde yanıtladı. Şuan istifa edemediğimden ne yapacağımı bilemiyorum.
aslında yukarıya göndermesi lazım kendi karar veremez. bence biraz bekleyin sağlık müdürlüğne devir işleri bitsin direkt gidip sağlık müdür ile yüz yüze görüşün
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4005023  gönderen dr_demirci
 16.10.2017 - 13:18:17
dr_kerim yazdı:
dr_ozge yazdı:Son khk sonrası 4924ten usulsuz istifa eden oldu mu??????????
Dun istifa ettim..4924ten 657 gecmeksizin usulüne uygun olmayan istifa ettim..
Kanun ve yonetmelikleri baktim arastirdim, bakanliktakilerle de konustum, memuriyetten men soyle oluyormus:

2 hafta once istifa dilekcemi verdim,genel sekreter onaylamiyorum dedi, ben de neye istinaden dedim(kanun, yonetmelik), o da gecen hafta cikan khk yazisina istinaden diye cevap verdi...şaşırdım o an, sonra drtusta aradim buldum ..meger 4924 de olsa, amirlerin hepsinin onayi gerekiyor maddesi çıkarılmış..
Eger onay beklemeden,arkami dönüp gitsem memuriyetten atilma durumu oluyormus, genel sekreterin (idari amirlerin) onayi ile ayrildigim icin sıkıntı yok diye düşünüyorum...

Ben de ikna ettim o da 15 gun calis ,oyle birak dedi..peki dedim ..cuma gunu usulsüz istifami onayladi.. sozlesmeliye 4 yil gecememe disinda cezam olur mu diye bimere de sordum..henuz cevap gelmedi..cevap gelince buraya da yazarim..
istediğiniz gün ayrılın. onay vermelerine gerek yok memuriyetle ilgili ceza verilemez
Kullanıcı avatarı

#4005024  gönderen dr_demirci
 16.10.2017 - 13:19:22
drzehrahalime yazdı:
dr_demirci yazdı:
royalewithcheese yazdı:Merhaba sayın demirci hocam,
Ben de atanacağım yere gitmeyi düşünmeyenlerdenim. Atamanın iptali için bizim herhangi bir şey yapmamız gerekir mi? (Belge teslim, dilekçe vs.) Bir de tebligattan sonra 15 gün içinde gitmez isek ceza başlama süresi bu 15 günün sonu mu kabul edilir yoksa Bakanlığın kabul ettiği daha ileri bir tarih mi olur? (Bunu sorma sebebim, askerlik tecilinde ne zaman yaptırırsak yaptıralım mezuniyet tarihini esas almaları. Burada da buna benzer bir şey mevcut mudur diye merak ediyorum.)
Teşekkür ederim.
bir şey yapmaya gerek yok. 2 ay sonra atama iptal edilir. ceza internet tebligat tarihinden itibaren başlıyor
Hocam ertesi gün veya 15 gün içinde başlamamız gerekiyor normalde peki 2 aya kadar iptal olmayacaksa atamamız bu süre içinde başlama şansımız oluyor mu bir şekilde dilekçe vs ile?
evet, mazeret bildirerek (rapor gibi) geç başlayış yapabilirsiniz
Kullanıcı avatarı

#4005025  gönderen dr_demirci
 16.10.2017 - 13:20:05
Celina yazdı:Demirci hocam bir sorum var ohal'de 4924'ten usüllü ayrılmanın 2 yıl sözleşmeli olamama dışında bir yaptırımı var mı? Tus kazanınca güvenlik soruşturmasını etkiler mi?
başka yaptırım yok, güvenlik soruşturması ile ilgisi yok
  • 1
  • 304
  • 305
  • 306
  • 307
  • 308
  • 388