Karşılaştığımız her tür Mesleki Sorunlarımız burada anlatıp tartışabiliriz.
Kullanıcı avatarı
#1307662 gönderen lawiniamay
29.05.2011 - 14:58:41
11 aylık bi bebek geldi az önce 40 derece ateş.bunlar yazılmış perşembe günü.dolaşım berbat görünüyodu.
böyle bi endikasyon var mı arkadaşlar bilir bilmez kızmak istemiyorum ama 3 parasetemol yazılırmı? ve ibuprofen türevi bişey yok aralarında.bilen varsa söyleyebilir mi.
Kullanıcı avatarı
#1307668 gönderen bence_jones
29.05.2011 - 15:01:13
40 derece ateş önemli ama tedavisi 3 paras olmamalı...bence ped.uzmanının olduğu bi yere gönder..soğuk uygulama yap..sen karışma..aileleriyle uğraşmak zor..
Kullanıcı avatarı
#1307684 gönderen 10zeytin10
29.05.2011 - 15:15:42
bence dozu fazla olur yaa.. bi ibuprofen bi parasetamol veriliyo dönüşümlü olarak.. aile bunları aynı anda mı vermiş? yoksa 4 saatte bir mi?
Kullanıcı avatarı
#1307709 gönderen lawiniamay
29.05.2011 - 15:55:39
paranoks fitil..
ibuprofen türevi bişey zaten ellerinde yoktu şimdi ben yazdım.bi de antibiyotikle öksürük şurubu var.
daha önce bizim pediatrist novalı mai taktırıyordu böyle vakalara öyle yaptım bende.cezol de kattım 250 içine şimdi rahat çocuk. rehidrate ediyorum 1/3 izomiksle.yarın da çocuk doktoruna gidin dedim.
hayır bu ikinci karşılaşmam aferinin yanına calpol yazmak nasıl bir mantık anlamadım..
Kullanıcı avatarı
#1307710 gönderen lawiniamay
29.05.2011 - 15:56:22
10zeytin10 yazdı:bence dozu fazla olur yaa.. bi ibuprofen bi parasetamol veriliyo dönüşümlü olarak.. aile bunları aynı anda mı vermiş? yoksa 4 saatte bir mi?

iki hatta üç parasetemolü dönüşümlü kullanıyorlar..
Kullanıcı avatarı
#1307724 gönderen 10zeytin10
29.05.2011 - 16:14:15
dönüşümlü veriliyosa sorun değil.. ama mantıksız tabi..
ya çoğu dr bilmiyo ki zaten içlerinde ne olduğunu.. öyle duymuştur ondan yazmıştır..
Kullanıcı avatarı
#1307726 gönderen bademcik
29.05.2011 - 16:17:19
paranoks fitil ise yanında bir parasetamol daha verilebilir
ben olsam şöyle yapardım:

calpol 2*1
ibufen 2*1
bunlar 6 saat ara ile dönüşümlü (çocuğun ateşine göre 4 saat de olabilir)

bir de luzumu halinde paranoks fitil
arada da ılık duş

zaten bunlarla düşmüyorsa, acile gidilmeli
Kullanıcı avatarı
#1307727 gönderen lawiniamay
29.05.2011 - 16:17:55
10zeytin10 yazdı:dönüşümlü veriliyosa sorun değil.. ama mantıksız tabi..
ya çoğu dr bilmiyo ki zaten içlerinde ne olduğunu.. öyle duymuştur ondan yazmıştır..

işte ben de böyle mi acaba diyordum ama ihtimal veremiyordum.yazık değil mi ama ya..:(
Kullanıcı avatarı
#1307734 gönderen bence_jones
29.05.2011 - 16:26:57
pedifen/dolven 2*1
peditus/calpol 2*1

ben genelde 2 yaşından küçüklere paranox veririm..içinde fenobarbital de var..
ayrıca novalgin damla da iyi olur...soğuk uygulama..2.3. defa gelirse 10 tane iğnesini alıp gidiyor..

çok gıcık bişey çocuklarla uğraşmak..
Kullanıcı avatarı
#1307745 gönderen 10zeytin10
29.05.2011 - 16:42:46
lawiniamay yazdı:
10zeytin10 yazdı:dönüşümlü veriliyosa sorun değil.. ama mantıksız tabi..

işte ben de böyle mi acaba diyordum ama ihtimal veremiyordum.yazık değil mi ama ya..:(

hocalar utansın..
Kullanıcı avatarı
#1308150 gönderen rommedahl
29.05.2011 - 22:40:47
calpol 6 plus yerine calpol+aferin vermiştir. normal yazılabilir yani dekonjestan etki için tabi kilosuna göre. yanına da ateş çok yükselirse febril konvülziyona profilaktik paranoks verilebilir. ama yine de mantıklısı parasetamol ibuprofen kombinasyonu.
Kullanıcı avatarı
#1308171 gönderen tugba_dr
29.05.2011 - 22:53:00
ibuprofen 2 yaş altı pek önerilmiyo bebek çok küçük bu ateşle yatması gerekir bence çocuk hastanesi yakınsa oraya gönder bence....
Kullanıcı avatarı
#1308190 gönderen drgelibolu
29.05.2011 - 23:03:32
bence verilmiş tedavide çok mantık aramak biraz gereksiz, tam bir malpraktistlik örneği görüyorum.
bende ekleyim, parasetamol+ nasetil sistein reçetelerini sık görüyorum, ateş neden düşmüyor diyolar birde.
bir miktar acil deneyimim olduğundan söyleyim, dünya novalgin i terk etmiş olsada bizler acillerde kullanıyoruz novalgin ampul u ve bir defaya mahsus 1/2 ampul (ama kesinlikle ım olacak) birlikte soğuk masaj-ılık duş etkili ateş düşürüyor, parasetamol yada ibuprofen ise rastgele dozlarda verildiğinden etkimiyor, dolven i yüksek ateşlerde 10 mg kg doz dan 3 defa günde ya da calpol ü 15 mg kg doz dan günde 4 defa en kötü durumda bu dozlarda bu iki tür ilaç 1-2 saat ara ile ve ılık duş aldırıldığı halde ateş düşmüyorsa verilebilir. ateş nisbeten düşük zorla 39 'c i görebiliyosa çocuk dolven 5 mg kg doz 3 defa ya da calpol 10 mg kg doz günde 4 defa verilebilir.
unutmayalım ki türkiyede böbreklere en büyük zararı yukarda belirttiğim 3 ilaç veriyor, 3. günden sonra antipiretik mutlak stoplanmalı gerekiyorsa analjezi sağlasın diye doz sayısı azaltılarak 1-2 gün daha verilebilinir.
Kullanıcı avatarı
#1308368 gönderen dr_imipenemmiss
30.05.2011 - 01:41:58
bademcik yazdı:paranoks fitil ise yanında bir parasetamol daha verilebilir
ben olsam şöyle yapardım:

calpol 2*1
ibufen 2*1
bunlar 6 saat ara ile dönüşümlü (çocuğun ateşine göre 4 saat de olabilir)

bir de luzumu halinde paranoks fitil
arada da ılık duş

zaten bunlarla düşmüyorsa, acile gidilmeli

evet katılıyorum
Kullanıcı avatarı
#1308463 gönderen 10zeytin10
30.05.2011 - 08:49:12
drgelibolu yazdı:bence verilmiş tedavide çok mantık aramak biraz gereksiz, tam bir malpraktistlik örneği görüyorum.
bende ekleyim, parasetamol+ nasetil sistein reçetelerini sık görüyorum, ateş neden düşmüyor diyolar birde.
bir miktar acil deneyimim olduğundan söyleyim, dünya novalgin i terk etmiş olsada bizler acillerde kullanıyoruz novalgin ampul u ve bir defaya mahsus 1/2 ampul (ama kesinlikle ım olacak) birlikte soğuk masaj-ılık duş etkili ateş düşürüyor, parasetamol yada ibuprofen ise rastgele dozlarda verildiğinden etkimiyor, dolven i yüksek ateşlerde 10 mg kg doz dan 3 defa günde ya da calpol ü 15 mg kg doz dan günde 4 defa en kötü durumda bu dozlarda bu iki tür ilaç 1-2 saat ara ile ve ılık duş aldırıldığı halde ateş düşmüyorsa verilebilir. ateş nisbeten düşük zorla 39 'c i görebiliyosa çocuk dolven 5 mg kg doz 3 defa ya da calpol 10 mg kg doz günde 4 defa verilebilir.
unutmayalım ki türkiyede böbreklere en büyük zararı yukarda belirttiğim 3 ilaç veriyor, 3. günden sonra antipiretik mutlak stoplanmalı gerekiyorsa analjezi sağlasın diye doz sayısı azaltılarak 1-2 gün daha verilebilinir.

bişey diyim mi, şu parasetamol + asist birleşimine hiç dikkat etmemiştim :( birbirlerini nötrleştirecekler.. kesin ben de yazmışımdır, çünkü genelde parol seçiyorum, yanına asist eklemişimdir kesin :( sağol hatırlattığın için..
gerçi hastalar plasebo olarak iyileşiyolardır yine de :)

böbrekler konusunda da çok haklısın, ama annelere göre o ilaçlar meyve suyu sanki, aşırı kullanıyolar..

var mı başka bildiğin böyle önemli noktalar? paylaşırsan sevinirim..
Kullanıcı avatarı
#1308779 gönderen hedwig
30.05.2011 - 13:11:19
hakkaten ya bende hiç dikkat etmemişim parasetamol nasetil sistein kombinasyonunua. ozaman mesela dolven+ asetilsistein mi yazalım dönüşümlü kullanmasın artık calpolle. yada calpol+ dolven ikilisinin yanına balgamlı öksürük için ne yazalım.
birde geralgine şurup tercih ediyormusunuz peki reçete yazarken
Kullanıcı avatarı
#1308786 gönderen lawiniamay
30.05.2011 - 13:17:47
hedwig yazdı:hakkaten ya bende hiç dikkat etmemişim parasetamol nasetil sistein kombinasyonunua. ozaman mesela dolven+ asetilsistein mi yazalım dönüşümlü kullanmasın artık calpolle. yada calpol+ dolven ikilisinin yanına balgamlı öksürük için ne yazalım.
birde geralgine şurup tercih ediyormusunuz peki reçete yazarken

ben de aynını düşünüyordum..bir bilene sormak lazım
Kullanıcı avatarı
#1309418 gönderen dr_humanist
30.05.2011 - 18:13:49
drgelibolu yazdı:bence verilmiş tedavide çok mantık aramak biraz gereksiz, tam bir malpraktistlik örneği görüyorum.

asetil sisteini oral verdiğimiz dozlarda parasetamolun antidotu mudur?
benim bildiğim yüksek doz parasatemolün( 12 gram) antidotu yüksek doz asetil sisteindir (parenteral )..
ve parasetamol ve parasetamol kombinasyonunu yine bildiğim kadarıyla SGK ödemiyor...
Kullanıcı avatarı
#1309455 gönderen hekimistanbul
30.05.2011 - 18:58:24
şahsi uygulamam; ör:
1. calpol 120/5ml süsp s:4x1 tok
2. mucolator ped.süsp. s: 2x1 tok - calpol ile arasında en az 4 saat olacak

şeklinde... antipiretik etki yönünden bi kusurunu görmedim bunun...
Kullanıcı avatarı
#1309457 gönderen drnika
30.05.2011 - 19:02:19
tabii arkadaşlara katılıyorum ek olarak antibiyotik ne bilmiyorum ama bunlara rağmen ateş düşmüyorsa menenjit mutlaka ekarte edilmeli bu nedenle de bir ğediyatrist hastayı mutlaka değerlendirmeli diye düşünüyorum..
Kullanıcı avatarı
#1309810 gönderen lawiniamay
30.05.2011 - 23:01:14
bugün de bir yrd doçent reçetesi gördüm

multisef ampul
erasef suspansiyon
profenid susp
iburamin cold

bence bizim bilmediğimiz bir şeyler var

çocuk 2 yaş altı
Kullanıcı avatarı
#1310264 gönderen 10zeytin10
31.05.2011 - 09:34:15
lawiniamay yazdı:bugün de bir yrd doçent reçetesi gördüm

multisef ampul
erasef suspansiyon
profenid susp
iburamin cold

bence bizim bilmediğimiz bir şeyler var

çocuk 2 yaş altı

nasıl bi reçete bu yaa.. bu kadar antibiyotiğe ne gerek var ki.. ve iki tane benzer ateş düşürücüye.. hastalığı neymiş çocuğun? erasef pahalıymış bu arada..

ya da cidden bilmediğimiz bişeyler var..

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir