Genel sorunlarinizi ve sorularinizi burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
#1112981 gönderen Dr_clem
05.01.2011 - 10:06:24
ya arkadaşlar hocam bana prozacı verdi ansiyetem ve depresyon için,iki defadır bırakıp yeniden başlıyorum..kendisi dahil çoğu kişi konsantrasyon bozukluğu yapmaz diyor ama ben öyle hissediyorum,daha ilk haftam..devam edeyimmi? yoksa tüm bunlar bu tusun olmayıp mayıs için yeniden başlamaya çalışmamla alakalı olabilir mi:)...ayrıca ilaç kullanmadığım zaman çok kötü oluyorum,sıkıntılarla uyanıp hergün ağlıyorum,haliyle çalışamıyorum:( aralıktaki sınavdan önce yeniden başlayayım dedim vazgeçtim..ama şimdi mecburen yeniden başladım..tusa kadar da bu durumdan kurtulup hiçbişey düşünmeden çalışmak istiyorum,ama bu konsantrasyon bozukluğu kafayı toplayamama,kitaba saatlerce bakıp bşy anlamama canımı sıkıyor..ne dersiniz kullananlar var mı geçici midir bu durum??
#1113041 gönderen jiglypuff
05.01.2011 - 10:56:31
ya ben prozac kullanmanın riskli bi tercih olduğunu düşünüyorum..hSTAYI ACAİP umursamaz biri yapıyor,sorumlulukların hiç bi önemi kalmıyor..dikkatsiz oluyorsun ama işte şöyle ;dikkat etmeye ne gerek var ki peah!! diyorsun:)Ben bi ay kullanmıştım annemlerin telefonlrına cevap vermiyordum filan..nie arayıp duruyorlar uff diyip..Böyle bi durumda tusu önemser misin bilemedim:)))ama en önemlisi bu tür ilaçlar intihara eylimi artırıyormuş.uzmanların tahminlerine göre bunun sebebi de riski umursamıyrlar örn: balkonun tepesinde korkuluklardan sarkmak eğlenceli gelebilir risk almak deildir yani onlar için,sonra düşüp intihar sanıyorlar çevreleri:)
#1113044 gönderen jiglypuff
05.01.2011 - 10:58:44
ya o kadar yazdım ama asıl olay şu:bence anksieten kalmaz gerçekten de,sadece dikkatini ilgini derse vermekte zorlanırsın..peki ilaç almaya devam et mutlaka da kişsel destek alabileceğin ailenden arkadaşlarından birileri var mı çevrende?
Kullanıcı avatarı
#1113063 gönderen drgastro
05.01.2011 - 11:20:44
gecmıs olsun dr clem.mevcut bı sıkıntın ve depresyonun zaten var ve bu tus stresıyle bırlesınce bı muddet sonra daha az calısabılır duruma geleceksın.prozac normal bı ınsanda konsantrasyonu bır mıktar azaltabılsede senın bu sıkıntılarını tedavı edecegı ıcın senınkını arttırabılır bıle.ılk ıkı hafta mıde bulantısı hıssı sıkıntıda bır mıktar artıs tremor yapabılır ama sonrasında bu yan etkıler sıfıra ınecek kadar azalmıs olacak.sadece ıstah azalması belırgın ve kalıcı olur oda tus calısırken helede bayansan yan etkı deıl tedavı edıcı bı durumdur dıye dusunuyorum.ama ılla benı kotu etkılıyo dıyosan cıpralex i bı arastır derım.serotonıne en selektıf ssrı mınumum yan etkılı.tusa calısırken kımısı cok heycanlı olur kımısı en ufak sesle sınır krızı gecırecek boyuta gelır.bu ve daha bunlar gıbı bısuru sebeple cıpralex alan arkadaslarım vardı yanı depresyonu yokken.hatta bı arkadasım neden daha mutlu olmak varken daha az olayımkı dıye kullanırdı cok gulerdım.bunlar gayette ıyı ders calısırdı.ınsanın ruhunun hasta olması kadar kotu bı durum yok bence sen bu asamada tusu deıl once kendını dusun ve deprestondaysan gercekten tedavını al.o duzeldıkten sonra calısmada kendılıgınden gelır.yanı oyle vurdumduymaz olurum amaaan calısmam derım hıkaye...
Kullanıcı avatarı
#1113077 gönderen obsesyon
05.01.2011 - 11:36:50
Hocam bahsettiğin sıkıntıların hemen tümü nisan sınavından önce bende de vardı. sınavın hemen ertesi günü prozac a başladım. bu sınavda kazanacağım muhtemelen,ve kazanmamdaki en büyük etkenlerden birisi diye düşünüyorum. cunku drgastro nun dediği gibi konsantrasyonumu artırdı,tüm anksiyetemden,depresif halimden kurtuldum. hatta bu sene üniversite sınavına girecek kardeşime basladım ve en az 5 arkadaşıma onerdim ve halende kullanıyorum.jiglypuffy nin bahsettiği sıkıntıların prozac a baglanması guç. o sıkıntılarda psikolojik diye dusunuyorum,cunku zaten ilac ortalama 3 hafta da etki gosteriyor.ben 6-7. haftada hissetmiştim faydasını. velhasıl ben prozac a mucize ilaç diyorum. % 100 öneririm.
Kullanıcı avatarı
#1113095 gönderen ebru
05.01.2011 - 11:52:48
Prozacın konsantrasyonu arttırdığı doğrudur.ancak beraberinde algıyı azaltmakta ve öğrenmeyi de güçleştirmekte.Bunun için tus öncesinde kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum kendi adıma..
Kullanıcı avatarı
#1113524 gönderen live4ever
05.01.2011 - 16:15:15
antidepresan başlamayı düşünüyosan şimdi başla...sınava 2 ay kala yoğun anksiyeteden çıldırmamak için kendini mecbur hissedip başladığın antidepresanın sana faydası olmaz...faydası olur tabi ki de o etkisini oturtmaya başladığında iş işten geçmiş, sınav da geçmiş olur :D SSRI ların anksiyete üzerine etkisi, depresyon üzerine etkisinden daha hızlı ve kolay ortaya çıkıyo çoğu kez.. şu anda anksiyeteden daha fazla şikayetçiysen 2 haftaya yatışmış olursun. ama bu sorumsuz olursun, herşeyi boşverirsin anlamına asla gelmez..zaten 1 X 20 mg kullanıcaksın...çok çok kötüysen bi süre sonra 1 X 40 da kullanılabilir ama sanmıyorum gerek kalıcanı. bi de fluoksetinin öyle sersemlik, sedasyon, uyuşukluk, kognitif fonksiyon bozukluğu yapmadığını hepimiz biliyoruz.. aksine uykuyu falan kaçırdığı için gece değil, sabah alınır.. ilk 10 gün yan etkileri tahammül edilebilir etkiler ve kısa zamanda geçer, daha önce hiç kullanmayanlar bundan endişe duyup ilacı bırakırlar ama sabretmek gerekir.. bu arada aklıma dersaneden bi hocanın güzel bi sözü geldi; ''tusa az bi zaman kala ilaç bırakılmaz, tusa az bi zaman kala ilaç başlanmaz'' kesinlikle doğru, anksiyeten ve depresif duygu durumunla başedemiyosan ve ilaç kullanmak istiyosan şimdi başla...1 ay sonra zaten çok daha rahat olucaksın.. sen bana güven ;) psikiyatriye ilgim ve araştırmalarımın dışında; tamamen sıradan bi vatandaş gibi yazıyorum bunları sana; anksiyete bozukluğu, panik atak ve sık depresyon nüksleri nedeniyle bi çok ilacı kullanmış biri olarak söylüyorum bunları :D başedemiyosan yardım alıcaksın, destek alıcaksın...boşu boşuna kendini, kortexini paralamaya lüzum yok :D bu arada anksiyete için (depresyon için deil) buspiron da tavsiye ederim...yan etki yok, ilaç etkileşimi yok, bağımlılık yok, kesinlikle bi benzodiazepin deil, bildiğin yurdum anksiyolitiği :D amaaaa günde 2x1 veya 3x1 kullanılıyo ve etkisi 4-6 haftada çıkıyo bunun da...ilaç uyumum iyidir dersen bunu da kullanabilirsin ;)

geçmiş olsun :)
ben de fluoksetin kullanmıştım bir dönem, bendeki etkileri:ciddi anlamda bir işe yoğunlaşamama, bir boşvermişlik ve *** *** etrafa gülücük saçma şeklindeydi... baktım okulu uzattım, bıraktım tedaviyi, tabi bu ilaçlar sorunlarımı da çözmedi, sadece güldürdü beni...
Kullanıcı avatarı
#1113592 gönderen Dr_clem
05.01.2011 - 17:20:18
öncelikle cevap veren herkese teşekkür ederim...sırayla başlayayım:)
jiglypuff:
ben daha önce 1.5ay kullandım ama bulantı kusma yaptığı için bıraktım bir de gündüz almama ragmen gece uyuyamaz ama gündüz uyuklar olmuştum,o sıralar konsantrasyon olayının farkında dei,ldim açıkcası...sınavdan hemen önce başlamaya niyetlendim ve vazgeçtim ama bu sınava böyle devam edemeyeceğimi biliyorum..etrafımda her ne kadar arkadaş cevrem ailem de olsa kişinin kendisinden başka iyi anlayan yok maalesef:(..ara ara hocama da gidiyorum yani psikolojik destek de alıyorum ama yine de ilaçla bir nebze olsun iyiyim...bende hiç öyle umursamamazlık falan yapmadı:S..

drgastro:
tabiki öncelikle kendimi düşünmem gerek ama beni bu noktaya getiren yaşadıklarım ve tusu kazanma gerekliliğim oldu biraz da..kendim için değil ailem için hayata başlamam gerek ve bu tus son şansım gibi...cipralexi duydum ama denemedim..eger gercekten bu sürecte yardımcı olcaksa ve konsantrasyonumu engellemeyecekse ne güzel...

obsesyon:
dediğin gibi ben de anksiyetemi giderdi ama depresif halimden kurtulamadım..ama bu konsantrasyon süreci çok canımı sıkıyor...sendeki etkileri böyleyse sevindim..umarım devam edince bende de olur...çünkü bu sıkıntılar,karın agrıları,kabuslar,aglamalar çekilir gibi değil:(

ebru:
açıkcası kime sorduysam konsantrasyonu artırır diyor ama ya bende tam tersi ya da şuan yeniden başlama dönemim oldugu için öyle..anlayamıyorum:S...peki sen ne önerirsin?

live4ever:
zaten işe şimdiden başlamam gerek anca:)...ama mesela uyku kaçırması bile bende ter etki yaptı tüm gün uyuklar haldeydim,gece uyuyamıyordum:S...şimdi ise hocamla konuşup akşamları alıyorum ve iyiyim desem yalan olmaz:DD..düşün yani bendeki ters etkisini:)ilaç kullanmaya başladıgımda rahat olacagımın farkındayım ama ders çalışmama engelse değiştirmek istiyorum...ilaç uyumum iyidir ama hem depresyon hem de anksiyete için bşyler lazım bana:S,ne önerirsin başka??...dediğim gibi tek derdim derse odaklanmak,ve beni sıkıntıya sokan şeylerden mayısa kadar uzak durmak...aralık öncesi bu skıntılar yüzünden son günlerim berbat geçti:S..

saturday_night_fever:
bende öyle gülme yapmıyor..duygudurumumu düzeltiyor o kadar..tabiki ilaç sorun çözmek için değil,sadece destek almak için..belli süreyi atlatmak için...ama daha tam ne yapacagıma karar veremedim..ya devam ya da değiştireceğim...
Kullanıcı avatarı
#1114077 gönderen soleum
05.01.2011 - 21:49:06
ya ben de düşünüyorum ama konsantrasyonumu etkiler mi sorusu bana bir türlü başlatmadı, karar veremedim... bi arkadaşım ısrarla cipralex öneriyor... ağlama olayı bende de vardı, sebebi de malum zaten :) ayrılık sonrasını bi türlü atlatamadım, gittikçe daha iyi olduğumu düşünüyorum bazen ama bi bakıyorum sadece bastırmışım, bi aklıma gelio aynen sil baştan oluyorum. bunları yaşamamak ya da daha az yaşamak için cipralex alsam mı acaba... bi de çok uyuyan bi insanım yani sabah kalkma problemim var, o da beni düşündürüo...
Kullanıcı avatarı
#1114259 gönderen Dr_clem
05.01.2011 - 23:57:02
cipralex kullanan var mı aranızda peki deneyimlerini yazsa??yoksa prozaca devam edeceğim ama öğrenme sürecimi etkilmesi en büyük korkum:((
Kullanıcı avatarı
#1114550 gönderen live4ever
06.01.2011 - 01:39:46
Dr_clem yazdı:cipralex kullanan var mı aranızda peki deneyimlerini yazsa??yoksa prozaca devam edeceğim ama öğrenme sürecimi etkilmesi en büyük korkum:((

etkilemez kuzucum etkilemez ;)
Kullanıcı avatarı
#1114586 gönderen live4ever
06.01.2011 - 01:51:20
nemesisforevil yazdı:4 aydır xanax kullanıorum TUS a katkılarından dolayı icat edenlere burdan selamlarımı yolluorum

4 aydır xanax mı :? bağımlı olmadın mı 8O
Kullanıcı avatarı
#1114591 gönderen soleum
06.01.2011 - 01:55:38
live4ever yazdı:
Dr_clem yazdı:cipralex kullanan var mı aranızda peki deneyimlerini yazsa??yoksa prozaca devam edeceğim ama öğrenme sürecimi etkilmesi en büyük korkum:((

etkilemez dediğin prozac mı, cipralex için ne düşünüosun peki ;)
Kullanıcı avatarı
#1114594 gönderen nemesisforevil
06.01.2011 - 01:56:24
live4ever yazdı:
nemesisforevil yazdı:4 aydır xanax kullanıorum TUS a katkılarından dolayı icat edenlere burdan selamlarımı yolluorum

4 aydır xanax mı :? bağımlı olmadın mı 8O

yok daha olmadım ama olucam onsuz yapamam hayattaki en ii dostum :|
Kullanıcı avatarı
#1114868 gönderen drgastro
06.01.2011 - 10:42:29

ama benzodıazepınler ılerıye yonelık ogrenme ve bellegı cok fazla etkıler.nasıl ders calısabılıyosunuz bıde bu kadar uzun surelı zanax kullanmanızın sebebı nedır.ssrılar ogrenme ve bellegı etkılemez.bızım hocamız tustan once bı ılac kullanıcaksanız cıpralex demıstı.sıfır yan etkı tecrubeyle sabıt:)
Kullanıcı avatarı
#1114912 gönderen Dr_clem
06.01.2011 - 11:39:42
drgastro yazdı:

ama benzodıazepınler ılerıye yonelık ogrenme ve bellegı cok fazla etkıler.nasıl ders calısabılıyosunuz bıde bu kadar uzun surelı zanax kullanmanızın sebebı nedır.ssrılar ogrenme ve bellegı etkılemez.bızım hocamız tustan once bı ılac kullanıcaksanız cıpralex demıstı.sıfır yan etkı tecrubeyle sabıt:)

prozactan cipralexe direk geçsem bşy olur mu??denesemmi acaba?sabah mı alıyorsun?normalde prozac sabah ama ben akşam alıyorum,gündüz uyku hali yaptıgı için:S..
Kullanıcı avatarı
#1114914 gönderen Dr_clem
06.01.2011 - 11:40:21
soleum yazdı:
live4ever yazdı:

live'cim peki cipralexi bilio musun?;)
Kullanıcı avatarı
#1114918 gönderen nemesisforevil
06.01.2011 - 11:42:32
drgastro yazdı:

ewet etkiliodu ama kullanmak mecburiyetindeydm keyfi kullanmadım. dirençli bi rahatszlgm war adının önemi yok boşwerin ya. Allah düşmanımın başına wermesin
Kullanıcı avatarı
#1114955 gönderen drfiiz
06.01.2011 - 12:32:11
soleum yazdı:ya ben de düşünüyorum ama konsantrasyonumu etkiler mi sorusu bana bir türlü başlatmadı, karar veremedim... bi arkadaşım ısrarla cipralex öneriyor... ağlama olayı bende de vardı, sebebi de malum zaten :) ayrılık sonrasını bi türlü atlatamadım, gittikçe daha iyi olduğumu düşünüyorum bazen ama bi bakıyorum sadece bastırmışım, bi aklıma gelio aynen sil baştan oluyorum. bunları yaşamamak ya da daha az yaşamak için cipralex alsam mı acaba... bi de çok uyuyan bi insanım yani sabah kalkma problemim var, o da beni düşündürüo...

ilaç da almak lazım ama böyle içine atarak olmaz, konuşmak lazım, anlatmak lazım içinde kalması daha da güçleştirir. bunun için psikolojik yardım şart.ben şahsen çenemi kapatamayan birisi olarak, bunun daha ii olduğunu gördüm ilaçtan.
Kullanıcı avatarı
#1115063 gönderen live4ever
06.01.2011 - 14:04:31
Dr_clem yazdı:
soleum yazdı:
live4ever yazdı:

live'cim peki cipralexi bilio musun?;)

canımcım uyudum ben yazamadım cevap kusura bakma ;)
cipralexi genelde fluoksetinin etkisiz kaldığı durumlarda veriyolar gözlemlediğim ve öğrendiğim kadarıyla..kullandığın ilaca güvenmen de çok önemli psikiyatride biliyosun ;) prozactan için rahat deilse cipralex kullanmanın da bi sakıncası yok, ama tavsiyem 5mg ile başla, 5-6 gün sonra 10 a çık...10 idare eder seni sınava kadar. dozu daha fazla arttırırsan cipralexin sıkıntısı oluyo, halsizlik, uyku hali ve en pis olanı da sürekli ağzın ayrıla ayrıla esneme nöbetleri :D komik de oluyo bi taraftan :D o yüzden 10 u geçmemeye çalış..yarılanma ömrü prozaca göre baya kısa olduğu için her gün düzenli almak çok önemli..sen gene geceleri al bunu da bence :D madem sende ters tepiyo :P bırakmak istediğin zaman da gene önce 5 e düşüp sonra da 1 hafta-10 gün prozac kullanır bu işi bitirirsin ;)

ehe muck :)
Kullanıcı avatarı
#1115067 gönderen live4ever
06.01.2011 - 14:06:01
drfiiz yazdı:
soleum yazdı:ya ben de düşünüyorum ama konsantrasyonumu etkiler mi sorusu bana bir türlü başlatmadı, karar veremedim... bi arkadaşım ısrarla cipralex öneriyor... ağlama olayı bende de vardı, sebebi de malum zaten :) ayrılık sonrasını bi türlü atlatamadım, gittikçe daha iyi olduğumu düşünüyorum bazen ama bi bakıyorum sadece bastırmışım, bi aklıma gelio aynen sil baştan oluyorum. bunları yaşamamak ya da daha az yaşamak için cipralex alsam mı acaba... bi de çok uyuyan bi insanım yani sabah kalkma problemim var, o da beni düşündürüo...

ilaç da almak lazım ama böyle içine atarak olmaz, konuşmak lazım, anlatmak lazım içinde kalması daha da güçleştirir. bunun için psikolojik yardım şart.ben şahsen çenemi kapatamayan birisi olarak, bunun daha ii olduğunu gördüm ilaçtan.

kesinlikleee!!!! :D:D:D ben de çenemi tutamayan biri olarak en çok konuşup anlatınca rahatlarım :D bazen anıra anıra ağlamak da işe yarıyo tabi :D ama böyle bi paket peçete biticek.. içtiğiniz su salya sümük ve gözyaşı olarak akıcak ki ii gelsin ;)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir