Gecmis yillara ait tus sinav bilgi paylasimlari...
Kullanıcı avatarı
Tıbbi genetikçilerin tam olarak ne iş yaptığını bilen var mı?
Temel bilimler içinde puanı en yüksek olanı- 60 puan civarında gezmiş İstanbul için..
İsmi de , ilerisi için gelecek vaat ediyormuş gibi geliyor kulağa..
Ne yapıyor bu adamlar? Genetik mühendislerinden vs çok mu farklı çalışma alanları?
Kök hücre çalışmaları, human genome project vs tıbbi genetiğin çalışma alanları mıdır- yoksa daha ziyade genetik mühendisliğiyle ilişkili alanlar mı bunlar?
Son söz: Sizce, Türkiye'de geleceği olan - ya da yurt dışında talep görecek bir branş mı?
Kullanıcı avatarı
Türkiyede bir geleceği olmadığı muhakkak. Hızla gelişen bir bilim tabi ama eskiden genetiğe ayrılan fon daha fazlaydı. ABD bile şimdilerde sekide yedi oranında kesti fonu, malum savaş masraflarına harcıyor...
Kullanıcı avatarı
meisner yazdı:Türkiyede bir geleceği olmadığı muhakkak. Hızla gelişen bir bilim tabi ama eskiden genetiğe ayrılan fon daha fazlaydı. ABD bile şimdilerde sekide yedi oranında kesti fonu, malum savaş masraflarına harcıyor...

Ama Obama seçim öncesi vaatlerinden olan kök hücre çalışmalarının kapsamının genişletilmesine onay verdi biliyorsun - önümüzdeki yıllarda büyük adımların atılabileceğinden bahsediliyor.
Benim merak ettiğim, bunun az da olsa Türkiye'ye sirayet edip etmeyeceği..
Kullanıcı avatarı
DrScrotum yazdı:Tıbbi genetikçilerin tam olarak ne iş yaptığını bilen var mı?
Temel bilimler içinde puanı en yüksek olanı- 60 puan civarında gezmiş İstanbul için..
Ne yapıyor bu adamlar? Genetik mühendislerinden vs çok mu farklı çalışma alanları?
Kök hücre çalışmaları, human genome project vs tıbbi genetiğin çalışma alanları mıdır- yoksa daha ziyade genetik mühendisliğiyle ilişkili alanlar mı bunlar?
Son söz: Sizce, Türkiye'de geleceği olan - ya da yurt dışında talep görecek bir branş mı?

Öncelikle Tıbbi genetik temelden değil klinikle öğrenci alıyor.Yukarıda açıkladığın kök hücre,genetik mühendisliği vb alanlarla direkt ilişkili değil.Eğer bu alanları düşünüyorsan Üniversite lerdeki tıbbi biyoloji ve genetik yüksek lisans,doktora proğramlarını öneririm.Gerçi tıbbı bitiripte yüksek lisans,doktora yapan varmı onu da sormak lazım.Bu bölümler ise daha çok biyologlara hitap ediyor
Kullanıcı avatarı
microbiolog yazdı:

Öncelikle Tıbbi genetik temelden değil klinikle öğrenci alıyor.Yukarıda açıkladığın kök hücre,genetik mühendisliği vb alanlarla direkt ilişkili değil.Eğer bu alanları düşünüyorsan Üniversite lerdeki tıbbi biyoloji ve genetik yüksek lisans,doktora proğramlarını öneririm.Gerçi tıbbı bitiripte yüksek lisans,doktora yapan varmı onu da sormak lazım.Bu bölümler ise daha çok biyologlara hitap ediyor

Anlıyorum, dediğiniz gibi doktora programları ile bilim yapmaya çalışmak ,bir yandan da hayatını idame ettirebilmek çok zor.
Ben açıkçası yukarıda yazdıklarımın tıbbi genetiğin çalışma alanında olduğunu düşünerek ilgi duymuştum ancak siz ilişkili olmadığını söylüyorsunuz . . Tıbbi genetikçiler ne gibi işlerle uğraşıyor peki, kabaca bilgilendirirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı

poliklinikte hasta da bakıyorlar.sendromları olan,genetik hastalıklı çocuklara bakıyorlar.daha önce düşükleri olan veya sakat çocuk doğuranlara prenatal danışma yapıyorlar.bir hastayı alıp muayenesini yapıp kan örneğini vs alıp laboratuvarda incelemesini de kendinin yapabildiğin eğlenceli bir branş.karyotip analizi,pcr en çok yaptığın işlemler.yani sadece temel değil hastanede doktorlk da yapıyorsun.konsültasyonlara gidiyorsun.servis,poliklinik,laboratuvar arası gidip geliyorsun.türkiyede uzmanı az.
Kullanıcı avatarı
temel puanı ile değil klinik puanı ile öğrenci alıyor.iyoloji kimya vs mezunları yazamıyor sadece doktorlar yazabiliyor.bildiğin klinik bir branş.doktorluk yapıyorsun.türkiye gibi akraba evliliği genetik hastalık cennetinde hastası da bol.sendrom bile tanımlayabilir insan kasarsa.
Kullanıcı avatarı
Anlattıklarınız çok şaşırttı beni, tıbbi genetikçilerin klinisyen oldukları aklımın ucundan bile geçmezdi..
Oysa ben laboratuarda genlerimle oynayıp Hulk'a dönüşebilir miyim acep diye düşünüyordum..
Hevesim kursağıma kaldı :(
Kullanıcı avatarı
niye şaşırdığını anlamadım.tıp mezunu birinin tıbbi genetiğin klinik bölüm olduğunu bilmemesi de beni şaşırttı.tıp mezunu musunuz?hangi fakülte?genetik bölümü olmayan üniversite hastaneleri de mi var?
Kullanıcı avatarı
DrAysemGul yazdı:niye şaşırdığını anlamadım.tıp mezunu birinin tıbbi genetiğin klinik bölüm olduğunu bilmemesi de beni şaşırttı.tıp mezunu musunuz?hangi fakülte?genetik bölümü olmayan üniversite hastaneleri de mi var?

Tıbbi genetik dersini 1. sınıfta almamdan bu yana bu iki kelimeyi bir daha yanyana görmedim- bu kadar şaşırdığınıza göre bende bir patoloji olmalı..
Kullanıcı avatarı
DrScrotum yazdı:
DrAysemGul yazdı:niye şaşırdığını anlamadım.tıp mezunu birinin tıbbi genetiğin klinik bölüm olduğunu bilmemesi de beni şaşırttı.tıp mezunu musunuz?hangi fakülte?genetik bölümü olmayan üniversite hastaneleri de mi var?

Tıbbi genetik dersini 1. sınıfta almamdan bu yana bu iki kelimeyi bir daha yanyana görmedim- bu kadar şaşırdığınıza göre bende bir patoloji olmalı..

genelde üniversitelerde tıbbi genetik bölümü olur.polikliniği olur asistanları olur.pediatri stajı falan yaparken uğranır oralara da.en azından bizde öyleydi.ondan şaşırdım.gerçi endokrin bölümü olmayan üniv hastaneleri var genetiğe şaşırmamam gerek.
Kullanıcı avatarı
#622011 gönderen dr_nlp
12.03.2009 - 00:31:04

bence bi genetik kliniğine git
temel bilim sayılmıyor sayılsa ne olur genetik analiz yapıyorlar uzun vadede biyokimyaya benzer bir bölüm olacak... tetkikler kolaylaştıkca.. çoğaldıkca

genetik kökeni bariz sendromların tanısını da koyuyorlar...

genetik mühendisliğinden farklı elbette.. tabi bunu tıp fakültesi bitirene kadar anlayamıyor olmanız hala bu branşın rutin olmadığını gösteriyor:) bence iyi branş önü çok açık akademik kariyer düşünen çok fazla klinik istiyorum ben hastasız naaprım diyen biri değilseniz iyi branş...
Kullanıcı avatarı
Yalnız bu kadar reklamdan sonra 60 puanda kalmayacak bolum:) Birde ben yanlıs hatırlyamıyrsam bizim okulda genetikteki uzamnlardan bir dr degildi, doktorasını yapmıştı. Tusla degil Phd yaparak uzman olmustu galiiba
Kullanıcı avatarı
#622052 gönderen dr142
12.03.2009 - 05:33:45
branşın içinde değilim ama izlenimlerimi aktariyim...
-ailelere genetik danışmanlık veriyor...
-genetik hasta çocukları takip ediyor...
-hasta fetüslerin küretajı konusunda etik kurul yapıyorlar..
-kromozomlarıza baktırabiliyorsunuz...
-lab ağırlıklı bir bölüm...
-hastalarda genetik bir hastalıktan şüphelenildiğinde konsültasyon isteniyor...
Kullanıcı avatarı
#622054 gönderen dr142
12.03.2009 - 05:40:04
dr_nlp yazdı:

bence bi genetik kliniğine git
temel bilim sayılmıyor sayılsa ne olur genetik analiz yapıyorlar uzun vadede biyokimyaya benzer bir bölüm olacak... tetkikler kolaylaştıkca.. çoğaldıkca

genetik kökeni bariz sendromların tanısını da koyuyorlar...

genetik mühendisliğinden farklı elbette.. tabi bunu tıp fakültesi bitirene kadar anlayamıyor olmanız hala bu branşın rutin olmadığını gösteriyor:) bence iyi branş önü çok açık akademik kariyer düşünen çok fazla klinik istiyorum ben hastasız naaprım diyen biri değilseniz iyi branş...

madem genetik kliniği dendi...ben intörlüğümde pediatride genetiğe düştüydüm...yapılan iş aslen şu...
-şüphelenilen hastanın kanları alınıyor...resimleri çekiliyor...vücut ölçüleri alınıyor...ki çok ayrıntılı...el parmak kafa ayak...gözler arası mesafe...vs..vs..vs...bayağı bişey var...
aileye hastanın durumu ve hastalığı hakkında bilgi veriliyor ve şu soru en önemlisi..."bir daha çocuk yapsak böyle olur mu??" işin aslı bu...aile pedigrisi çıkarılıyor...anne babanın kanları alınıyor...alınan kanlardan kromozom bakılıyor....bu görünendi...bide atoolye kısmı var...bilgisayar ve lab yöntemleri ile hummalı bir çalışma ayrıntısını ben de bilmiyorum....ve hastalar kayıt edilyor...

aslında tipik lab. ağırlıklı bir uzmanlık...
Kullanıcı avatarı
bondsukr yazdı:Klinik branş olması pek sizi yanıltmasın,
hacettepe dışında
pek bir hasta göremezsiniz,
ankara tıptan da çok istifa var haberiniz olsun.

istifaların nedeni başka bölüm yazma isteği.insanlar genelde basamak olarak kullanıyor genetik patoloji mikrop vs vsyi.
iyi bir yanı da mecburi hizmeti dağ başına çıkmaz.büyük kadın doğum ve çocuk hastanelerine çıkıyor genelde.
ayrıca nisbeten rahat nöbetsiz bir yer.
Kullanıcı avatarı
bondsukr yazdı:Klinik branş olması pek sizi yanıltmasın,
hacettepe dışında
pek bir hasta göremezsiniz,
ankara tıptan da çok istifa var haberiniz olsun.

Ankara Tıp Genetik'te saat 22'ye kadar çalıştırıyorlarmış asistanları o yüzden istifalar çokmuş.
Kullanıcı avatarı
Arkadaşlar eğer tıbbi genetikte asistan ya da tecrübe sahibi biri varsa lütfen yardımcı olabilir mi ben de çok kararsız kaldım genetik konusunda..patoloji ve diğer temel branşlara göre daha önü açık bi branş gibi gözüküyo aslında ama yine de çok kararsızım...lütfen yardım :(

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: muscl3 ve 12 misafir