1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı
#602560 gönderen yagaryagmur
03.02.2009 - 00:46:03
Selam,konuyu doğru yere açmadıysam affola.. Sitedeki bircok tıp fakültesindeki arkadaşlarıma soruyorum,,''kendisi yatay'' geçiş yapan,nerden nereye ve hangi şartlarla geçtigini acıklarsa sanırım aydınlanacağım. Bircok kişinin merak ettiği ve herzaman torpil lazım denen bu olayı gercekleştirenlerden dinleyelim dedim.. Umarım geçiş yapan vardır :)
Kullanıcı avatarı
#602647 gönderen rainbow90
03.02.2009 - 12:03:02
evet bu konuda gerçekten bnm de yardıma ihtiyacım var çoğu üniversiteyi arayıp sordum ve yatay geçişle öğrenci almıyoruz dediler birileri bşyler önersin lütfen yatay geçiş yapanlar:(
Kullanıcı avatarı
#602651 gönderen bumsanka
03.02.2009 - 12:50:20
ben 2005 yılında tıp fakültesi 3. sınıftan 4. sınıfa geçerken, pamukkale ütf den dokuz eylül tıp fakültesine geçtim. not ortalamam 84 idi. başvurular arasında benden yüksek not ortalamalı kimse yoktu. o yüzden geçişim kabul edildi. torpilin işlediğine inanmıyorum pek bu durumda. başka üniversitelerde olabilir de.
Kullanıcı avatarı
#602656 gönderen dremotif
03.02.2009 - 13:24:02
............ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN
Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş
Esaslarına İlişkin Yönetmelik Hükümlerine Uygun olarak 2008-2009 Öğretim yılı II
yarıyılında yatay geçiş yoluyla kabul edilecek öğrencilerde aranacak nitelikler, gerekli
belgeler,başvuru tarihleri ile kontenjanlar aşağıda belirtilmiştir.
A-KOŞULLAR
1-Yatay Geçişler eşdeğer eğitim programları uygulayan Yükseköğretim Kurumları
arasında yapılır.
2-Başvuru için öğrencinin ayrılacağı kurumdaki bütün sınavları başarmış olması,genel
not ortalamasının ara sınıflar için en az %60, son sınıflar için en az %70 olması gerekir.
3-Başvuru değerlendirmesi; Fakülte Dekanlıkları ve Yüksekokul Müdürlüklerince 2547
sayılı Yükseköğretim Kanununun 7.maddesinin (e) fıkrasına göre hazırlanan yönetmeliğe
göre yapılmaktadır.
B-GEREKLİ BELGELER
1-Başvurular dilekçe ile yapılır. Dilekçede program belirtilir, gerekli belgeler eklenir.
2-Not belgesi (Transkript) başvuruda bulunan öğrencinin ayrılacağı kurumda okuduğu dersler
ve bu derslerden aldığı notları gösteren belge.
3-Disiplin cezası almadığına dair belge
4-ÖSYS puan kartının tasdikli fotokopisi.
5-Yurt dışından yapılan başvuruda adayın ayrılacağı Yükseköğretim Kurumunu tanıtan
katalog veya dökümanların eklenmesi.
C-BAŞVURU TARİHİ
Bütün başvurular belgeler tamamlanmış olarak aşağıda belirtilen tarihlere kadar ilgili
Fakülte Dekanlığına/Yüksekokul Müdürlüğüne yapılacaktır. Süresi içerisinde belgelerini
tamamlamayanların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
SON BAŞVURU TARİHİ 13.02.2009
NOT: Belirtilen kontenjanların 1/3? ü yurtdışı kontenjanı olarak kullanılacaktır.

genel mantığı bu şekilde
ama torpil vs olayını soruyorsan ki kimse burda ben torpille geçtim yazacağını sanmıyorum geçse bile ..

yinede yatay gelen arkadaşlar var
öğrenip tekrar yazarım başlığa
Kullanıcı avatarı
#602657 gönderen bumsanka
03.02.2009 - 13:48:57
dremotif yazdı:............ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN
Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş
Esaslarına İlişkin Yönetmelik Hükümlerine Uygun olarak 2008-2009 Öğretim yılı II
yarıyılında yatay geçiş yoluyla kabul edilecek öğrencilerde aranacak nitelikler, gerekli
belgeler,başvuru tarihleri ile kontenjanlar aşağıda belirtilmiştir.
A-KOŞULLAR
1-Yatay Geçişler eşdeğer eğitim programları uygulayan Yükseköğretim Kurumları
arasında yapılır.
2-Başvuru için öğrencinin ayrılacağı kurumdaki bütün sınavları başarmış olması,genel
not ortalamasının ara sınıflar için en az %60, son sınıflar için en az %70 olması gerekir.
3-Başvuru değerlendirmesi; Fakülte Dekanlıkları ve Yüksekokul Müdürlüklerince 2547
sayılı Yükseköğretim Kanununun 7.maddesinin (e) fıkrasına göre hazırlanan yönetmeliğe
göre yapılmaktadır.
B-GEREKLİ BELGELER
1-Başvurular dilekçe ile yapılır. Dilekçede program belirtilir, gerekli belgeler eklenir.
2-Not belgesi (Transkript) başvuruda bulunan öğrencinin ayrılacağı kurumda okuduğu dersler
ve bu derslerden aldığı notları gösteren belge.
3-Disiplin cezası almadığına dair belge
4-ÖSYS puan kartının tasdikli fotokopisi.
5-Yurt dışından yapılan başvuruda adayın ayrılacağı Yükseköğretim Kurumunu tanıtan
katalog veya dökümanların eklenmesi.
C-BAŞVURU TARİHİ
Bütün başvurular belgeler tamamlanmış olarak aşağıda belirtilen tarihlere kadar ilgili
Fakülte Dekanlığına/Yüksekokul Müdürlüğüne yapılacaktır. Süresi içerisinde belgelerini
tamamlamayanların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
SON BAŞVURU TARİHİ 13.02.2009
NOT: Belirtilen kontenjanların 1/3? ü yurtdışı kontenjanı olarak kullanılacaktır.

genel mantığı bu şekilde
ama torpil vs olayını soruyorsan ki kimse burda ben torpille geçtim yazacağını sanmıyorum geçse bile ..

yinede yatay gelen arkadaşlar var
öğrenip tekrar yazarım başlığa
bana demek istediysen ben torpille geçmedim. bunu belirteyim arkadaşım
Kullanıcı avatarı
#602672 gönderen house-m-d
03.02.2009 - 14:38:52
fakülteler arası sistemin mutlaka uyuşması lazım.
ondan sonra ortalamaya bakılıp 3 kişi kabul edeceklerse başvuran en yüksek ortalamalı 3kişiyi kabul ediyorlar..ya da etmeleri gerekirken...her zaman böyle olmuyor.ciddi torpili olan,girebilir,ortalaması senden düşük olsa bile.
örneği veremiyorum.isimler ve mekanlar gizlidir :D
yakınımda birisiydi.
Kullanıcı avatarı
#602686 gönderen rainbow90
03.02.2009 - 15:31:25
bumsanka yazdı:ben 2005 yılında tıp fakültesi 3. sınıftan 4. sınıfa geçerken, pamukkale ütf den dokuz eylül tıp fakültesine geçtim. not ortalamam 84 idi. başvurular arasında benden yüksek not ortalamalı kimse yoktu. o yüzden geçişim kabul edildi. torpilin işlediğine inanmıyorum pek bu durumda. başka üniversitelerde olabilir de.

dokuz eylül ne zaman açıklıo başvuru koşullarını yaz dönmnde mi???
Kullanıcı avatarı
#602807 gönderen yagaryagmur
03.02.2009 - 20:09:26
tşk ilgi için.. bende biliyorum 'torpil'le gecen torpil gectim demez,ama fakültelerde belli oluyordur direk 3 sınava girip 3 undende 20-30 almıssa,bellidir torpil :)
ben zonguldak karaelmas ünideyim...komite sistemi var ve suan dönem 2deyim.. bildigim kadarıyla bizim sistem tam olarak gazi üniyle aynıymış..ayrıca konya-hacettepe ilede aynı oldugunu duydum...cunku bizde 1de anatomi verilmiyor..ama 2 nin sonunda temel bilimler pato-mikro-farma dısında tamamlanıyor..yane hemen hemen eşitleniyor.. bildigim 1 konu gazinin uzun zamandır ögrenci almadıgı,,istanbuldaki ünilerin ise '6'kontenjan gözüksede sadece torpille aldıkları :) sadece duyum tabi benim
Kullanıcı avatarı
#609138 gönderen wasabi
14.02.2009 - 10:13:47
house-m-d yazdı:fakülteler arası sistemin mutlaka uyuşması lazım.
ondan sonra ortalamaya bakılıp 3 kişi kabul edeceklerse başvuran en yüksek ortalamalı 3kişiyi kabul ediyorlar..ya da etmeleri gerekirken...her zaman böyle olmuyor.ciddi torpili olan,girebilir,ortalaması senden düşük olsa bile.
yakınımda birisiydi.

kesinlikle sistemin aynısı gerek olmuyor bize maltepeli 3 kişi geçti..yözlerine sormadım torpil mi die ama durup dururken bi üniden 3 yatay almazlar herhalde
Kullanıcı avatarı
#609143 gönderen DR_TARIK
14.02.2009 - 10:48:54
arkadaşlar yatay geçiş işinde birçok çetrefil var

1) fakülte eğitim sistemi aktif eğitimse klasik eğitimden geçiş olmaz

2)ing tıpa türkçe tıptan geiş kabul edilmez(gerçi bazı örneklerini biliyoruz orda torpil lafı doğru işte)

3)bazı ünvler öss puanının altındaki öğrenciyi kabul etmiyor

4)aynı prog sahip olmanız gerekiyor

yeni açılan tıp fakültesini atlama tahtası olarak kullanacak ark pek fazla ümitlenmesin bnce çünkü artık öss puanına çok önem veriliyor
Kullanıcı avatarı
#833336 gönderen whiteomer
02.02.2010 - 13:59:15
haccettepe tıp(ing) ya da cerrahpaşa tıp(ing) her yıl yatay geçiş için kontenjan açıyor mu?marmaradan oralara yatay geçiş yapmak mümkün mü?
Kullanıcı avatarı
#833338 gönderen mdnefertiti
02.02.2010 - 14:03:52
wasabi yazdı:
house-m-d yazdı:fakülteler arası sistemin mutlaka uyuşması lazım.
yakınımda birisiydi.

kesinlikle sistemin aynısı gerek olmuyor bize maltepeli 3 kişi geçti..yözlerine sormadım torpil mi die ama durup dururken bi üniden 3 yatay almazlar herhalde

sen hangi tıptasın çok merak ettim ya nasıl oluyor böyle haksızlık değilmi bu
Kullanıcı avatarı
#833399 gönderen ruzgargibigecti
02.02.2010 - 15:34:46
ilk sene ankaradan istanbuldaki herhangi bir tıp fakültesine geçmek için atmadığım takla kalmadı...girdiğim üniversite gitmek istediklerimden daha yüksek puanla girilen bir üniversiteydi hemde.yok sistem uymuyor yok daha yüksek puanlı talepler var filan dediler .umudumu kesip oturdum...sonra bi de öğrendim ki aynı fakülteden 2 hanım kızı almışlar...hemde aldıkları notların benimkilerin yanında esamesi okunmayacak iki kişi...hayırlı mı oldu bilemiyorum ama o dekan a ve bizimkine asla hakkımı da helal etmiyorum.
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
:chain:
Kullanıcı avatarı
#833462 gönderen drnoble
02.02.2010 - 18:10:52
erciyes te 1. ve 2. sınıfı okuyup 3. sınıfta İstanbul tıp(çapa)'a yatay geçtim.
bu işin torpilsiz de olabilecegine inanın arkadaşlar..
hatta torpil imkanı olup bunu kullanmayanlar olabilecegine de inanın...
'bazen hoşunuza gitmeyen birşey sizin için hayırlı, arzu ettiğiniz birşey de sizin için şer olabilir. Allah bilir siz bilmezsiniz'.............
tabiki 'yapılan haksızlıklara goz yumalım, haksızyere bıryerlere gelenleri hosgorelım' demıyorum ama kendi işimiz olmayınca da hemen 'bu işler hep torpil abi, dayın olcak dayın!...',vs vs turunden sözler sarf etmenin anlamsız oldugunu ve bazen de kırıcı olabilecegını bılelım...
'su i misal emsal olmaz'.......torpille gecenler cok olabılır, biz işimize bakalım...

torpile kızan arkadaslar! 'bır gun ıdarı vb. bır goreve gelırsem, boyle işler yapmam' dıyor musunuz,
ben diyorum..
Kullanıcı avatarı
#833473 gönderen dralmond
02.02.2010 - 18:49:02
bende istemiştim vakti zamanında 9 eylül veya egeye yatay geçişle geçebilmeyi.ama ne yazık ki 9 eylül ile sitemimiz tutmadı,ege de çok doluyuz dışarıdan yatay geçişle öğrenci kabul etmiyoruz demişti.....ama bizim okul illa her sene bir yada iki öğrencisini cerrahpaşaya yollar.
Kullanıcı avatarı
#833567 gönderen ruzgargibigecti
02.02.2010 - 21:14:56
ben kimseyi kırmak için yazmadım :( yatay geçişle gelen arkadaşlarıma da bu adam torpil yapmıştır diye düşünmedim hiç...hakedenler de var elbette.
hemde büyük başarı o açıdan tebrik ediyorum.ama başıma gelen budur yani...heryerde adam kayırma :evil: geçenlerden birinin babası biyokimya prof uydu mesela onu biliyorum...inanmıyorum onun hakettiğine ....ben de arasam torpil bulur muydum ?evet..ama senden yüksek ortalamalar var dediler bende inandım saygı duydum....
başıma ne mi geldi??
6 senemi ankara gibi bi şehirde mantar ettim
:veg:
Kullanıcı avatarı
#2711088 gönderen night_lock
30.11.2013 - 14:45:17
LÜTFEN LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN VE YARDIMCI OLUN :(
merhabalar konuyu hortlatıyorum
ben bu sene doğu akdeniz-marmara ortak programını kazandım(ilk 3sene doğu akdenizde temel tıp eğitimi-son 3 sene marmarada klinik eğitim) ve sıralamam 11bindi.
sıralamamı öğrendikten sonra kesinlikle seneye hazırlanmaya karar vermiştim çünkü hedefim ankara tıptı.hatta dersane arayışına bile girmiştim ama özellikle tercih döneminin son günlerinde üzerimde aile hatta sülale baskısını son raddede hissettim;herkes bu sene bi yere yerleşmemi istiyo,seneye kalırsam sıralamamı düşüreceğime inanıyodu(stresli bi yapım var lys de de ondan kaybettim zaten ondan bu şekilde düşünüyolardı) hatta tercihin sondan bi önceki günü tercih listemi açıp bana sormadan doldurmaya başladılar:başa hacettepe diş altına ankara diş gönder.o 2gün boyunca kavgalar bitmedi evde.ben tıp istiyor seneye girmek istiyordum;onlar bu sene girmemi istiyor afyon-katü-kırıkkale-atatürk-namık kemal gibi tıp lar tutmasına rağmen hacettepe diş te ısrar ediyolardı.en son razı olmasam da bu sene girmeye ikna olmuş gibi yaparak bu sene ösym ile öğrenci almaya başlayan bu programı yazdım fakat bu hengamede düşünmediğim aklıma hiç gelmeyen bi konu vardı:marmaranın kalitesi ve eğitim dili.malum marmara ösym başarısında üst sıralarda ve ingilizce tıp puanı genelde türkçe tıp a göre yükek olmuştur.bu görünen yüksek başarıdan ötürü direk ikisinin de iyi olacağına kanaat getirmiştim ve şu an intermediate seviyesinde hazırlıkta iken aylardır araştırma yapıyorum sonuç elbette hayal kırıklığı:ne marmara düşündüğüm kadar iyiymiş ne ingilizce eğitim(yurtdışına çıkmayacağım için tavsiye edilmiyo).daha fakülteye başlamadan pişman oldum desem yeridir.hem evimi ankarayı ailemi özlüyorum hem de 7 sene bunlardan ayrı kalmama değmeyecek bi eğitim almaktan korkuyorum dolayısıyla son bikaç haftadır yatay geçiş olanağını düşünmeye başladım açıkçası hiçbi bilgim yok bu konuda dolayısıyla düşüncem komik gelebilir anlayışla karşılarım ama lütfen bi akıl verin.11884 sıralamamla sıralaması 3-5 bin arasında olan ankara tıpa yatay geçiş hayalim çok mu ütopik? yani 1.sınıfta notumu çok yüksek tutsam bile ösym sıralaması ve eğitim dili farkı sorun yaratır mı? ayrıca fakültelerin sistmelerinin(hangi ders hangi sene görülüyo) aynı olması lazımmış, biz birebir marmara müfredatını görecekmişiz ankara ile marmaranın sistemlerinin aynı olup olmadığını bileniniz var mı yoksa nerden öğrenebilirim?
LÜTFEN AMA LÜTFEN YARDIMCI OLUN
NOT:Ankara tıp olmazsa gazi tıp ı da düşünüyorum hem orada ingilizce seçeneğim de var,belki de fakülteye başlayınca fikrim değişecek bilmiyorum ama en azından seçeneklerim neler onu öğrenmek istiyorum
SİZDEN İSTEDİĞİM BU GEÇİŞ HAKKINDA BİLGİ VERMENİZ VE MANTIKLILIĞINA YORUM YAPMANIZ YANİ MARMARA/ANKARA/GAZİ ARASINDA YORUM YAPMANIZ.BURADA DOĞU AKDENİZDE HER Bİ DÖNEMDE TOPLAM 30-40 KİŞİ VAR VE KİŞİ BAŞINA 1 MİKROSKOP DÜŞÜYORMUŞ KADAVRA SAYISINI BİLMİYORUM AMA EN AZ 2 TANE OLDUĞUNU BİLİYORUM BURDAKİ EĞİTİMİMİN DE YARISINI MARMARA HOCALARINDAN ALICAM VE DERSİ TÜRKÇE ANLATTIRMA GİBİ SEÇENEĞİM OLMAYACAK ÇÜNKÜ SINIFIN YARISI YABANCI OLACAK.
BİRAZ KARMAŞIK YAZDIM SANIRIM AMA UMARIM DERDİMİ ANLATMAYI BAŞARABİLMİŞİMDİR,CEVAP VERMESENİZ BİLE SONUNA KADAR OKUMUŞSANIZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
Kullanıcı avatarı
#2783234 gönderen night_lock
05.02.2014 - 00:02:25
eski mesajlarıma bakarken gördüm bunu(hemen bi yukarıdaki mesajımı) hiç cevap gelmemiş bi hortlatayım dedim belki şu an biriniz cevap yazar çünkü durumum hala aynı gibi
(aynı içerikli bi mesajı yeni konu başlığıyla da açmıştım ama yatay geçiş üstünde durmamıştım burada buna cevap verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler)
Kullanıcı avatarı
#2971688 gönderen drbgven
29.08.2014 - 15:27:44
bende yatay geçiş yapmak istiyorum :k (7): çok mutsuzum 1.snıf ortalamam 69 seneye 100 le kapatmalıyım ki adam akıllı bi yerlere başvurabileyim ama 100 le bitirmenin imkansız oldugu da koca bi gercek
Kullanıcı avatarı
#2971752 gönderen mordekaiser
29.08.2014 - 17:33:40
night_lock yazdı:eski mesajlarıma bakarken gördüm bunu(hemen bi yukarıdaki mesajımı) hiç cevap gelmemiş bi hortlatayım dedim belki şu an biriniz cevap yazar çünkü durumum hala aynı gibi
(aynı içerikli bi mesajı yeni konu başlığıyla da açmıştım ama yatay geçiş üstünde durmamıştım burada buna cevap verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler)

öss sıralamasına bakıyorlar dostum. bizim okula yatay geçişle gelenlere bakıyorlardı en azından.
Kullanıcı avatarı
#2972172 gönderen zzgokhan
30.08.2014 - 11:58:38
Pamukkale Üniversitesi'nden(hazırlıktan 1. Sınıfa) merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yaparak Ege Üniversitesi'ne geçmeyi düşünüyorum. Egeye geçmeye değer mi değmez mi karar veremiyorum hâlâ.bi yanda ev rahatı ve araba diğer yanda izmir gibi bi şehir daha köklü bir üniversite.. Tavsiyelerinizi bekliyorum.. Bir de neden kal ya da git?
Kullanıcı avatarı
#3036915 gönderen rabiazka14
07.11.2014 - 20:02:53
ya kardeşim durumun gerçekten çok karışık bence sen emsal teşkil ediyorsun senin gibi biri olsa bile şu an bunu okuma ihtimali biraz zor hiç bir fikrim yok anca Allah yardımcın olsun diyebilirim bence durumuna alışmaya çalış sonuçta bi sene geçirmişsin sanırım sınav anlarındaki gerginliğine çözüm bul bence bu iş biraz arap saçı sabırlı ol :)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir