Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı
#367041 gönderen denas
16.01.2008 - 22:06:59
arkadaşlar darp raporu adı altında bir rapor var mı yoksa bu adli raporun bir parçasımıdır...
diyelim ki iki kişi kavga etmiş ve biri bana gelerek diğeri hakkında şikayetçi olduğunu ve darp raporu almaak istediğini söyledi . bu şekilde gelen birisine ne yapabiiriz. adli rapor yazmak iiçin kişinin önce polise-savcılığa....vb herhangi bir yere başvurması ve bu kurumun isteğiüzerine mi adli rapor yazılır...yoksa biri bana vurdu darp raporu istiyorum diye direkt bana başvurduğunda da direkt böyle bir rapor yazılabilir mi


ayrıca adli raporu herhangi ibr hekim yazabilirmi yoksa ildeki adli tabip mi yazar
Kullanıcı avatarı
#367043 gönderen drfatmaa
16.01.2008 - 22:16:38
benımde basıma geldı savcılıktan adlı rapor ıcın kagıt getır gıt once oraya sıkayette bulun ddım ama sende jandarmaya haBER verebılırsın ayrıca saglık ocagı tabıbı adlı tabıptır raporu tutmak zorundasın
Kullanıcı avatarı
#367044 gönderen drwera
16.01.2008 - 22:18:16
Adli vaka olduğunu ilk önce doktora beyan etmişse şahıs.Adli vaka olarak önce doktorun polise bildirmesi gerekir.. Daha sonra adli rapor düzenleyebilir. Her hekim adli rapor verebilir. Geçici adli ya da kati adli rapor verilir..
Kullanıcı avatarı
#367112 gönderen denas
16.01.2008 - 23:47:04
biraz sağlık bakanlığının adli tabiplikle ilgili sayfasına baktım (http://www.adlitabiplik.saglik.gov.tr/i ... =raporform) orada genel adli muayene formu diye bir form var orada gönderen kurum ve eşlik eden görevliye ilşkin doldurulması gereken alanlar bulunuyor ve formların doldurulmasına ilişkin açıklamada da kesinlikle doldurulması gereken alanlar başlığı altında gönderen kurum mutlaka yazılmalı diyor
iişte burada kafam karıştı sanki adli rapor yazabilmek için bir kurum tarafından kişinin gönderilmesi mi gerekiyor gibi bir anlam çıkıyor
bide her sağlık ocağında adli rapor kayıt defteri bulunurmu böyle bir kayıt defteri olmadan rapor verilebilir mi

ayrıca adli tabiplik konusundaki her türlü tecrübe ve bilgi paylaşımlarınıza sevinirim. nelere dikkat etmeli , hep geçici rapormu vermeli ...
Kullanıcı avatarı
#367125 gönderen berfinak
17.01.2008 - 00:04:42
Normalde adli raporlar için ayrı bir defter tutulur ancak bu defterin olmayışı senin rapor tutmamana engel değil.
Adli bir olayla karşılaşınca rapor tutmak ve bunu polise jandarmaya bildirmek bütün hekimlerin görevidir.
Sana gelen hasta eğer darp olduğunu iddia ediyorsa varsa adli rapor kağıdına yoksa boş bir kağıda hastanın başvuru tarihi ve saatini anamnezini yyazıp fizik muayenesini yaparak yazman gerekiyor.Baştan itibaren fizik muayenede ne saptadıysan yazmalısın.Rapor sonuna mutlaka hayati tehlikesi vardır ya da yoktur yazman da gerekiyor.Eğer raporu geçici veriyorsan örneğin hastayı başka bir merkeze sevk ediyorsan geçici rapor olduğunu kesin rapor veriyorsan kati rapor olduğunu belirtmen gerek.
Başka bir nokta da adli olaylarda hastanın şikayetçi olup olmaması seni ilgilendirmez.Şikayetçi olmasa da eğer adli bir olaysa mutlaka adli rapor tutulur.Bugün şikayetçi olmayan bir hasta bir hafta sonra karar değiştirirse senden rapor istendiğinde şikayetçi değildi diyemezsin.Ayrıca bazı durumlar kamu davası özelliği kazandığı için birilerinin şikayetçi olup olmaması önemli değil.
Son olarak birkaç şeyi daha hatırlatayım;trafik kazaları,zehirlenmeler adli vakadır.Bu durumlarda genelde adli rapor tutulması unutulur.
Kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
#367135 gönderen droap
17.01.2008 - 00:15:05
Adli Tıp stajında anlatıldığı kadarı ile, şahsa karşı bir suç işlenmişse , hekim ihbarla yükümlü, ihbar etmezse zaten suçlu duruma düşebiliyor.
Kullanıcı avatarı
#367152 gönderen drhakan112
17.01.2008 - 00:38:08
Adli raporlar konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak isterim...
-Bir vatandaş size başvurup(sağlık ocağı yada özel poliklinikte iseniz)ben darp edildim bana darp raporu ver dediğinde siz vatandaşın isteğine uyup ona rapor veremezsiniz,olaki öyle bir raporu alsa da kanuni açıdan bu raporla bir hak iddia edemez.Zira adli raporu savcılık ya da emniyet güçleri(polis yada meskun mahal dışı ise jandarma)sizden bir yazı ile ister.
-Adli raporları iki nüsha halinde yazarsınız birini isteyen birime ,diğerini de kendnize saklarsınız.
-Kimse size kesin rapor ver diyemez.Bulguları yazarsınız,kesin raporu adli tabiplik yada ilgili uzman verecek dersiniz.(Bazı çömez doktor arkadaşlara o tür baskılar gelir,bunun kesin raporunu ver derler)
Rapor örnekleri AdliTıp derslerinde anlatılmıştır,oradan alıntı yapabilirsiniz.
Geçici rapor konusunda kendinizi sıkmayın,dediğim gibi kimse size baskı uygulayıp kesin rapor ver diyemez.Zira siz o konunun ne uzmanısınız ne de adli tabipsiniz.Size bir anımı anlatayım.
Hakkari'de çalışırken adli nöbet bendeydi.Devlet hast.ne çağırdılar bir kızlık bozma raporu dediler,ebe hanımla(bu tür olaylarda hele doğuda iseniz yanınızda mutlaka bir ebe yada hemşire alınız)beraber baktık.zar mar hak getire...üstelik ilçeden polis nezaretinde Hakkari merkeze getirmişler,aslında kadın-doğum uzmanı bakacak ama izinli.Ben ne yazdım biliyor musunuz
......'nın yapılan kızlık zarı muayenesinde kati raporun kadın-doğum uzmanınca verileceğini bildirir geciçi hekim kanaat raporudur,ilimizde kadın doğum uzmanı izinli olduğundan Van devlet hastanesine sevki uygundur dedim.Polis itiraz etti ama işi ne götürsün....
-Ayrıca otopsilerde de bazen savcılar artistlik yapar doktorları sözde zor duruma sokar.eğer savcıya dişinizi gösterirseniz o da sizi zorlamaz..nasıl mı?
yine Hakkaride iken bir şehit askerin otopsisi vardı,hastane imamı yanlışlıkla biz görmeden yıkamış,ben kıllık olsun diye ben bu otopsiyi yapmam,bunu da bu şekilde ifade edecem raporumda dedim,ben görmeden nasıl cesete dokunursunuz diye caz yaptım.savcı adete yalvararak rica etti.sonra savcı ile kanka olduk.
Yine bir başka ilde çalışırken trafik kazası sonucu kafa travması geçirmiş x-ray de kaide kırığı olan bir ceset vardı.ölüm nedeni belli,kapalı otopsi yapıp rapor düzenliyecez diye düşünürken,savı üç anatomik boşluğu(kafa-Thorax-batın) da açacaz dedi.otopsi teknisyeni var savcılığın,o açacak gerçi...açıldı vs neyse,tam raporu yazacaz,bendeki kıllık değil mi,entoksikasyon yada enfarktüs de olabilir dedim,parça alacaz,tüm organlardan parça almak için züccaciyeci açıldı kavanozlara parça konuldu vs uğraştırdım savcıyı..daha sonra o da kıllık yapmadı.bir başka otopsi de ne düşünüyorsun doktor dedi.şudur dedim baktı tamam dedi ortak düşüncemizi yazdık...
diyeceğim ne polise ne savcıya kendinizi ezdirmeyin........


son olarak bir şekilde size başvuran adli olduğunu düşündüğünüz,şüphelendiğiniz bir vaka size gelir ise,yeni TCK ye göre zaten adli olayları ihbar etmek zorundasınız,çaktırmadan iki nüsha bulguları bir şekilde rapor olarak yazın.ayrıca adli raporu ilk gören hekim yazar diye de bir kural vardır.aradan birkaç yıl geçer mahkemeden bir yazı gelir falancanın şu tarihteki adli raporu nedir der,sizde poliklinik derferinden bulgularınızı yazarsınız.bu tür raporları defterinize de kayıt edin arkadaşlar....
Kullanıcı avatarı
#367225 gönderen begonya
17.01.2008 - 11:04:54
Merak ettiğim birşey var.Hangi durumlarda rapor yazıyoruz?Yani mesela adam kafasını çarpmış.Dolaba çarptım diyor.Buna da yazacak mıyız?Ya da intihar vs gibi şeylere de yazacak mıyız?
Kullanıcı avatarı
#367281 gönderen berfinak
17.01.2008 - 15:43:17
[quote="drhakan112"]Adli raporlar konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak isterim...
-Bir vatandaş size başvurup(sağlık ocağı yada özel poliklinikte iseniz)ben darp edildim bana darp raporu ver dediğinde siz vatandaşın isteğine uyup ona rapor veremezsiniz,olaki öyle bir raporu alsa da kanuni açıdan bu raporla bir hak iddia edemez.Zira adli raporu savcılık ya da emniyet güçleri(polis yada meskun mahal dışı ise jandarma)sizden bir yazı ile ister.

Benim çalıştığım yerde ben de senin gibi bir sürü olayla karşılaştım ve dediğin gibi eğer kendinden emin davranmazsan bırak savcıyı polis tarafından bile ezilmeye kalkıyorsun.Mevzuatı iyi bilmek ve kendini ezdirmemek lazım gerçekten de.
Yukarıdaki darp konusuyla ilgili benim bildiğm biraz faklı.Eğer bir kişi darp edildiğini iddia ediyorsa hastayı muayene edersin ve eğer gerçekten darp olduğuna kanaat getiriyorsan adli rapor tutarsın.Kişiyi adli yönden sorgulamak bizim işimiz değil.Darp yoksa da adli rapora herhangi bir darp izine rastlanmamıştır yazarsın.Bu raporlar hiç bir şekilde hastaya verilmez.Tıpkı diğer durumlarda olduğu gibi polise durumu haber verirsin onlarda adli raporu gelir senden alırlar.Hastayı adli yönden sorgulamak bizim işimiz değil.Diyelim ki kocası tarafından dövülen bir kadın geldi ve dövüldüğünü söyledi ama polise gitmeye korkuyor.Bu gibi (darp vb)adli olaylarda hasta polisten önce doktora başvuruyorsa adli rapor tutulur ve polise bildirilir.Savcı vb. talimatı gerekmez.Yanlız dediğim gibi dikkat edilecek nokta raporu hastaya vermemeniz gerekiyor. Bazen savcılar uğraşmamak için hastayla gönderin diyor ama asla savcı da söylese göndermeyin. Zaten adli rapor kağıdında raporu teslim alanın adı soyadı yaka numarası vb. yazılan bir yer var.
Yine de bu konuyla ilgili başka bilgisi olan varsa paylaşmaya devam edelim.Hepimize kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
#367282 gönderen berfinak
17.01.2008 - 15:47:55
begonya yazdı:Merak ettiğim birşey var.Hangi durumlarda rapor yazıyoruz?Yani mesela adam kafasını çarpmış.Dolaba çarptım diyor.Buna da yazacak mıyız?Ya da intihar vs gibi şeylere de yazacak mıyız?
Her türlü darp,intihar,zehirlenmeler adli vakadır.Trafik kazalarında da adli rapor tutulur.
Kullanıcı avatarı
#424706 gönderen bellatrix
17.06.2008 - 18:09:22
Adli rapor hastayı hayati tehlikeye sokabilecek ve mahkemelik olabilecek her durumda yazılır mesela; Basit bir kafayı bir yere çarpma olayı da olsa herhangi bir nedende dolayı intrakranial kanama geçirme riski vardır.
Eğer emin değilseniz kati rapor yazmayın. Geçici rapor verin. Sevk edin.
Eğer olay basitse ve sizin değerlendirebileceğiniz birşeyse; Hasta 3 gün sonra değerlendirilip kati rapor verilecektir gibi bir ifadeyle kimseyle uğraşmanıza gerek kalmaz. Hastayı 3 gün sonra değerlendirirsin kati raporunu yazarsın(ki bu ifadeyi çok kullandım şu ana kadar herhangi bir olay yaşamadım. ne kadar doğru o da tartışılır ama doğuda görev yapıyorsanız savcı bey sizin yanınızda olacaktır). Neden 3 gün derseniz bilmem :)
Kullanıcı avatarı
#424709 gönderen DrGulsever
17.06.2008 - 18:18:55
Eskiden daha zordu aslında. Yeni kanunlar çok daha güzel.

Mesela kaç gün iş gücü kaybı verecem diye düşünmek zorunda değilsin artık. Mutad İştigal süresi düşünmek zorunda da değilsin.

Dişçiye ihtiyacı var mı, basit tıbbi müdahele ile tedavi edilebilir mi, kırık var mı gibi.

Çok daha rahat
Kullanıcı avatarı
#424710 gönderen hypnoz
17.06.2008 - 18:19:19
DrGulsever yazdı:Biz düşmelerde bile adli rapor tutuyoruz bazen. Hani ciddi bir şey varsa sevk ettiğimiz yer istiyor. Bizde geçici rapor veriyoruz.


düşmelerde??!!!
Kullanıcı avatarı
#424713 gönderen burcudemet
17.06.2008 - 18:26:53
Adli vakalarda adli rapor tutulması lazım yüksekten düşmelerde aslında adli rapor tutulmalı, ayrıca kişi belirtmemişsede adli vaka ise raporu mutlaka tutmak lazım, adli rapor formlarının mutlaka bulundurulması lazım yoksa isteyin arkadaşlar, yarıon öbürgün tutulmamış adli raporlar önünüze gelebiliyor.
Biz adli raporda lezyon varsa nerede, boyutu, şekli nasıloluştuğunu hastanın kaçta başvurduğunu, olayın kaçta meydana geldiğini , hastanın muayene bulgularını, genel durumunu, raporu geçici tutun kesin raporu adli tabiplik veriyo, ayrıca hafif orta ağır yaralanmayı, hatyati tehlike düşünülüp düşünülmediğini bildirmeliyiz.
3 nüshadır adli rapor 3 er sayfadan 3 sayfa doldurulur genelde, ancak özel durumların ayrıca sayfakarı vardır, taciz, tecavüz gii durumlarda ayrıca ek raporlar var.
vaka geldiği an rapor tutulmalı, hastanın kimlik bilgileri ve adresi alınmalı bağlı olduğu karakol yada varsa hastanenin polisine durum bildirilmelidir.
raporda kaşelerimizi, başvuru saatini, başvurduğu kurumu, protokol numarasını ve hastane kaşesini unutmayalım ayrıca.
Kullanıcı avatarı
#424714 gönderen hypnoz
17.06.2008 - 18:27:26
drhakan112 yazdı:Adli raporlar konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak isterim...
-Bir vatandaş size başvurup(sağlık ocağı yada özel poliklinikte iseniz)ben darp edildim bana darp raporu ver dediğinde siz vatandaşın isteğine uyup ona rapor veremezsiniz,olaki öyle bir raporu alsa da kanuni açıdan bu raporla bir hak iddia edemez.Zira adli raporu savcılık ya da emniyet güçleri(polis yada meskun mahal dışı ise jandarma)sizden bir yazı ile ister.
-Adli raporları iki nüsha halinde yazarsınız birini isteyen birime ,diğerini de kendnize saklarsınız.
-Kimse size kesin rapor ver diyemez.Bulguları yazarsınız,kesin raporu adli tabiplik yada ilgili uzman verecek dersiniz.(Bazı çömez doktor arkadaşlara o tür baskılar gelir,bunun kesin raporunu ver derler)
Rapor örnekleri AdliTıp derslerinde anlatılmıştır,oradan alıntı yapabilirsiniz.
Geçici rapor konusunda kendinizi sıkmayın,dediğim gibi kimse size baskı uygulayıp kesin rapor ver diyemez.Zira siz o konunun ne uzmanısınız ne de adli tabipsiniz.Size bir anımı anlatayım.
Hakkari'de çalışırken adli nöbet bendeydi.Devlet hast.ne çağırdılar bir kızlık bozma raporu dediler,ebe hanımla(bu tür olaylarda hele doğuda iseniz yanınızda mutlaka bir ebe yada hemşire alınız)beraber baktık.zar mar hak getire...üstelik ilçeden polis nezaretinde Hakkari merkeze getirmişler,aslında kadın-doğum uzmanı bakacak ama izinli.Ben ne yazdım biliyor musunuz
......'nın yapılan kızlık zarı muayenesinde kati raporun kadın-doğum uzmanınca verileceğini bildirir geciçi hekim kanaat raporudur,ilimizde kadın doğum uzmanı izinli olduğundan Van devlet hastanesine sevki uygundur dedim.Polis itiraz etti ama işi ne götürsün....
-Ayrıca otopsilerde de bazen savcılar artistlik yapar doktorları sözde zor duruma sokar.eğer savcıya dişinizi gösterirseniz o da sizi zorlamaz..nasıl mı?
yine Hakkaride iken bir şehit askerin otopsisi vardı,hastane imamı yanlışlıkla biz görmeden yıkamış,ben kıllık olsun diye ben bu otopsiyi yapmam,bunu da bu şekilde ifade edecem raporumda dedim,ben görmeden nasıl cesete dokunursunuz diye caz yaptım.savcı adete yalvararak rica etti.sonra savcı ile kanka olduk.
Yine bir başka ilde çalışırken trafik kazası sonucu kafa travması geçirmiş x-ray de kaide kırığı olan bir ceset vardı.ölüm nedeni belli,kapalı otopsi yapıp rapor düzenliyecez diye düşünürken,savı üç anatomik boşluğu(kafa-Thorax-batın) da açacaz dedi.otopsi teknisyeni var savcılığın,o açacak gerçi...açıldı vs neyse,tam raporu yazacaz,bendeki kıllık değil mi,entoksikasyon yada enfarktüs de olabilir dedim,parça alacaz,tüm organlardan parça almak için züccaciyeci açıldı kavanozlara parça konuldu vs uğraştırdım savcıyı..daha sonra o da kıllık yapmadı.bir başka otopsi de ne düşünüyorsun doktor dedi.şudur dedim baktı tamam dedi ortak düşüncemizi yazdık...
diyeceğim ne polise ne savcıya kendinizi ezdirmeyin........


son olarak bir şekilde size başvuran adli olduğunu düşündüğünüz,şüphelendiğiniz bir vaka size gelir ise,yeni TCK ye göre zaten adli olayları ihbar etmek zorundasınız,çaktırmadan iki nüsha bulguları bir şekilde rapor olarak yazın.ayrıca adli raporu ilk gören hekim yazar diye de bir kural vardır.aradan birkaç yıl geçer mahkemeden bir yazı gelir falancanın şu tarihteki adli raporu nedir der,sizde poliklinik derferinden bulgularınızı yazarsınız.bu tür raporları defterinize de kayıt edin arkadaşlar....


teşekkürler
Kullanıcı avatarı
#424716 gönderen hypnoz
17.06.2008 - 18:35:43
begonya yazdı:Merak ettiğim birşey var.Hangi durumlarda rapor yazıyoruz?Yani mesela adam kafasını çarpmış.Dolaba çarptım diyor.Buna da yazacak mıyız?Ya da intihar vs gibi şeylere de yazacak mıyız?


şüpheli ölümler yada kazaların hepsi adli vaka
1.kafasını çarpmış adama yazılmaz,niye yazasın ki
ama kavga ederken kafamı dolaba çarptılar derse yazarsın
2.intiharlar kesin adli vaka
Kullanıcı avatarı
#424722 gönderen DrGulsever
17.06.2008 - 18:42:50
Hypnoz sen acemi misin?

Her şüphelendiğin vakada adli rapor tutmak lazım. Yaşlıların düşmelerinde de ?

Diğer taraftan bazı hastaneler bu şüpheli durumlarda paralarını daha rahat alabilmek için de adli rapor tutuyorlar.
Birşeyi yok diye gönderdiğimiz hastalar daha sonra geçici raporu istiyorlar bizden.
Kullanıcı avatarı
#424725 gönderen hypnoz
17.06.2008 - 18:48:27
DrGulsever yazdı:Hypnoz sen acemi misin?

Her şüphelendiğin vakada adli rapor tutmak lazım. Yaşlıların düşmelerinde de ?

Diğer taraftan bazı hastaneler bu şüpheli durumlarda paralarını daha rahat alabilmek için de adli rapor tutuyorlar.
Birşeyi yok diye gönderdiğimiz hastalar daha sonra geçici raporu istiyorlar bizden.


hayır değilim :D
ama her düşmeye adli vaka yazacak olsam vay halime
klinik bulgularını değerlendiriyorum ona göre veriyorum
:wink:
Kullanıcı avatarı
#424731 gönderen DrGulsever
17.06.2008 - 19:06:09
:) o kadarını bende yazmıyom da işte küçük şüphelerde demek istiyorum. BU işler gıcık işler
Doktorun arkasını kimse kollamıyor ne yazıkki
Kullanıcı avatarı
#424767 gönderen mavidunya
17.06.2008 - 20:46:48
denas yazdı:arkadaşlar darp raporu adı altında bir rapor var mı yoksa bu adli raporun bir parçasımıdır...
diyelim ki iki kişi kavga etmiş ve biri bana gelerek diğeri hakkında şikayetçi olduğunu ve darp raporu almaak istediğini söyledi . bu şekilde gelen birisine ne yapabiiriz. adli rapor yazmak iiçin kişinin önce polise-savcılığa....vb herhangi bir yere başvurması ve bu kurumun isteğiüzerine mi adli rapor yazılır...yoksa biri bana vurdu darp raporu istiyorum diye direkt bana başvurduğunda da direkt böyle bir rapor yazılabilir mi


ayrıca adli raporu herhangi ibr hekim yazabilirmi yoksa ildeki adli tabip mi yazarSevgili arkadaşım ''darp-cebir'' diye bir rapor formatı vardır. Bu formatta derki hasta tüm güvenlik önlemlerinin alındığı bir yerde çırılçıplak soyularak ve kendisine ayrıntılı sorularak hikayesinin alındığı ve muayene edildiği bir rapordur. Hasta hiçbir yere başvurmadan gelip muayene olabilir ve sen rapor yazabilirsin ancak bunu polise bildirmek zorunluluğun vardır ve hasta daha hiçbiryere gitmeden raporuyla birlikte polise teslim edersin, aksi takdirde suç işlemiş olursun Ancak bununda istisnaları var oda önemlidir ancak ayrıntılı uzun olduğu için olduğu için yazamayacam.
Kullanıcı avatarı
#427605 gönderen burcudemet
25.06.2008 - 10:13:03
DoktorSedef yazdı:adli rapor kayıt defterimiz yoksa muayene defterinden protokol numarası versek olurmu.sonuçta oda muayene

Müdürlükten isteyin derim çünkü yasal işlem olduğu için önemli, hani rapor olarak tutsanız da mutlaka yukarıda söylediğim bilgileri ekleyin. Müdürlükten resmi yazıyla isteyin ve örneğini kayıt numarasıyla elinizde bulundurun, protokol defterindede adli rapor tutuldu diye not düşün, eğer olurda adli rapor kağıdı elinizde yoksa başışınız belaya girerse en azında biz istedik gelmedi daha dersiniz kanıtıyla beraber.
Kullanıcı avatarı
#427619 gönderen DoktorSedef
25.06.2008 - 10:31:41
burcudemet yazdı:
DoktorSedef yazdı:adli rapor kayıt defterimiz yoksa muayene defterinden protokol numarası versek olurmu.sonuçta oda muayene

Müdürlükten isteyin derim çünkü yasal işlem olduğu için önemli, hani rapor olarak tutsanız da mutlaka yukarıda söylediğim bilgileri ekleyin. Müdürlükten resmi yazıyla isteyin ve örneğini kayıt numarasıyla elinizde bulundurun, protokol defterindede adli rapor tutuldu diye not düşün, eğer olurda adli rapor kağıdı elinizde yoksa başışınız belaya girerse en azında biz istedik gelmedi daha dersiniz kanıtıyla beraber.
ilgin için teşekkür ederim.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir