Çarşamba , Ekim 17 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Ultrason için 3 MR için 10 günlük sınır

#4146189  gönderen drhaber
 05.08.2018 - 14:36:02
Tetkik ve görüntüleme için aylarca beklemeye son. Ultrason için verilecek randevu 3 günü, MR, tomografi randevusu 10 günü geçmeyecek

Resim
Hastanelerde tetkik ve görüntüleme işlemleri için aylarca beklemeye son. Özellikle görüntüleme işlemleriyle ilgili uzun süre sonrasına randevu verilmesi uygulamasının önüne geçmeyi hedefleyen Sağlık Bakanlığı, bu konuda hastaneler için kriterler belirledi. Hazırlıkları süren çalışmada ultrason tetkiki için en fazla 3 gün, MR için en fazla 10 gün sonrasına randevu verilmesi planlanıyor. Bilgisayarlı tomografi ve EEG çektirmek isteyen hastalar verilecek randevu süresi de 10 günü aşmayacak. EMG için ise bu sürenin maksimum 20 günü olması hedefleniyor.

PERSONEL TAKVİYESİ

Hastanelerin süre kriterlerini karşılayıp karşılamadığı da takip altında tutulacak ve hastane değerlendirme aşamasında kullanılacak. Bakanlık ayrıca kriterlerin karşılanabilmesi için hastanelerin teçhizat ve personel sayılarını da gözden geçirecek. Eksiklik varsa süratle tamamlanacak ve randevular için maksimum bekleme süre uygulaması bu yıl içinde başlatılacak.
Akşam
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Ya görüntüleme için endikasyon birimleri oluşturacaksın; doktora göre endike sana göre endikasyon olmayan tetkikleri iptal edeceksin. (Zor olan)

Ya da hizmet alımına gidip özel görüntüleme merkezi şirketlerine çekim raporlama işlemeler için bir ton para verirsin (2. kalite hizmet cabası) (Kolay olan)

Ama daha USG olayını çözemedim, heralde probu dokundur çek yöntemi ile olabilir. Yazım kısmı hala muamma, 2 tane asgari ücretle çalışacak word a hakim bilgisayar bilen üniversite mezunu adam bulurlarsa olur bu iş.

Re: Ultrason için 3 MR için 10 günlük sınır

#4146235  gönderen 2588
 05.08.2018 - 17:42:33
Çok sukur ultrason doktor odasina bir kere ulasamadim...

Hastalarin hocam ultrasonu sekiz ay sonraya verdiler lafindan biktim...

Radyologlarin garip tavirlarida cabasi...

Ben 68 aldim bilmem kac yil once adam benle ayni puani almis bana hava atiyor.Benmi cerrahim omu cerrah belli degil.Bide uff puff ergensi tavirlar.

Yaparsa saglik bakanligi cok ciddi anlamda hizmet kalitesi artar..

Ameliyat edecegimiz hasta disarda devlet hastanesinde cektirip sonucunu getiriyor boyle rezillik olamaz ya.

#4146261  gönderen mysteron1
 05.08.2018 - 19:04:00
Acilen aile radyologu uygulamasina gecilmeli. Nasil olsa polikliniklerde anamnez muayene laboratuvar tetkiki degerlendirme hak getire hasta önce radyologa gitsin. Karni mi agriyor US ,MR, BT cekilsin cikarsa birsey cerraha gitsin lokositoz bakılsin gerekirse de muayenesi yapilir. :D

#4146269  gönderen green07dr
 05.08.2018 - 19:41:48
Şimdi ultrasonu geçtim MRG ayaklar altına düştü. Klinisyenlerimiz artık usg istemeden MRG istiyor. Bence önce hangi tetkik hangi hastaya istenilmeli bunun bilincine varılmali. Sonra gereksiz istemi bı gelin görün. Hasta 1 hafta önce dahiliyeye gitmiş mesela hastaya BT çekilmiş. 1 hafta sonra cerrahiye gidilmiş tekrar BT istenmiş. Siz bir de gelin klinik on tanilara bakın. Sonra bu konuyu detaylı konusalim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4146271  gönderen green07dr
 05.08.2018 - 19:49:03
Bı de hacitlar mesela meme de kisti olan hastayı 3 ayda bir usg ye gonderirsen. HSP on tanısı olan hastayı 4 saatde bir bu sefer invajinasyon olmasın diye usg ye gonderirsen, bacaginda cilt altı lipomu olan hastayı usg ye göndermeden direkt MRG istersen, bir hastaya taş düşünüp spiral bir çekip taş çıkmayınca bı de kontrastlı BT çekelim dersen bu iş alır başını gider.
2588 yazdı:

Ben 68 aldim bilmem kac yil once adam benle ayni puani almis bana hava atiyor.Benmi cerrahim omu cerrah belli degil.Bide uff puff ergensi tavirlar.

Ameliyat edecegimiz hasta disarda devlet hastanesinde cektirip sonucunu getiriyor boyle rezillik olamaz ya.
Garip tavırlar, hava atmalar filan ne demek.. Kusura bakmayın doktor hanım ama problem sizde. Ergen ağzıyla konuşuyorsunuz...

#4146302  gönderen green07dr
 05.08.2018 - 21:28:54
burhanselvan yazdı:
05.08.2018 - 21:21:56
2588 yazdı:

Garip tavırlar, hava atmalar filan ne demek.. Kusura bakmayın doktor hanım ama problem sizde. Ergen ağzıyla konuşuyorsunuz...
Biz buna cerrah egosu diyoruz ;) lakin o radyologlara sökmüyor. Bizim cerrahlar da yok gelsi bu egodan. Kardeş kardeş geçinip gidiyoruz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
green07dr yazdı:
Şimdi ultrasonu geçtim MRG ayaklar altına düştü. Klinisyenlerimiz artık usg istemeden MRG istiyor. Bence önce hangi tetkik hangi hastaya istenilmeli bunun bilincine varılmali. Sonra gereksiz istemi bı gelin görün. Hasta 1 hafta önce dahiliyeye gitmiş mesela hastaya BT çekilmiş. 1 hafta sonra cerrahiye gidilmiş tekrar BT istenmiş. Siz bir de gelin klinik on tanilara bakın. Sonra bu konuyu detaylı konusalim
Usg istemeden mr istiyor ne demek? Usg nin bir üstü mr mı? Radyolog musunuz cidden

#4146307  gönderen green07dr
 05.08.2018 - 21:36:45
kutsaclirapunzel yazdı:
05.08.2018 - 21:33:13
green07dr yazdı:
Usg istemeden mr istiyor ne demek? Usg nin bir üstü mr mı? Radyolog musunuz cidden
Amaaaan laf olsun torba dolsun. Örnek vererek anlatayım o zaman belki bir ihtimal anlarsın. Mesela kronik karın ağrısi ile gelen hastaya direk MRG istiyorsan işte orada bir sorun var .
Kullanıcı avatarı
green07dr yazdı:
05.08.2018 - 21:36:45
kutsaclirapunzel yazdı:
05.08.2018 - 21:33:13
green07dr yazdı:
Amaaaan laf olsun torba dolsun. Örnek vererek anlatayım o zaman belki bir ihtimal anlarsın. Mesela kronik karın ağrısi ile gelen hastaya direk MRG istiyorsan işte orada bir sorun var .
Örneğin bile saçma :lol: neyse meslektaşa sallama hobini belki bi ihtimal anlarsın demenden anladım zaten. Herşeyi radyologlar biliyor arkadaşlar. Tıbbı onlardan öğrenin