Pazartesi , Ağustos 20 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

"KURALIN BATSIN DOKTOR HANIM!" NİL KUYUMCU

#4145756  gönderen mhurkan
 03.08.2018 - 23:57:26
Öncelikle bu yazıyı son bir haftadan beri Türkiye Cumhuriyetinde karşılaştığım üzücü, sinir bozucu, aptalca, cahilce olayların bir analizini yapmak için yazıyorum.

Ülkemizdeki şiddete eğilimi, sosyal yozlaşmayı ilk sıradan gözlemleyen ve yaşayan sağlık sektörünün bir neferiyim. Doktorların öldüğü, dövüldüğü, aşağılandığı, küçük göüldüğü bu dönemde bu kirlenmenin, planlı bir operasyon olduğunu da bir yandan düşünmekteyim.

İşin bu boyutunu bir tarafa bırakalım, yazacak konuşacak çok şey var. Ancak yaşadığım güzel İzmirden çıkan bir skandalı paylaşmak istiyorum. İzmir'de çalışan, en azından Yerel bir gazete olan Yeni Asır'ı okuyanlarınız haberi vardır, ben de geri kalanınız için bunları yazıyorum.

Oturun kahvenizi alın ve dinleyin;

Biliyorsunuz ki devamlı dövülüp, öldürülüyoruz, kafamızda taşlar kırılıyor, sağımızdan solumuzdan bıçaklanıyoruz, en şanslımız bile ana avrat küfürle karşılaşıyor. Bu şekilde bir olay da geçenlerde Giresunda bir aile hekimi meslektaşımızın başına geldi ve polislerin "overdose" müdahalesi nedeni ile yaşlı bir amcamız öldü. Allah rahmet eylesin. Benzer olay benim ya da sizin başınıza gelse idi aynı şekilde mi davranızdık, tartışılır? Ancak son dönemlerde Hastanelerdeki barbarlık ve şiddet olaylarının korkusunu hepimiz hergün yaşıyoruz.

Şimdi konumuz bu da değil; Yeni Asır gazetesinde köşe yazısı yazan bir gazeteci (kendine öyle diyor) aşağıda paylaştığım "anlaşılmaz" yazıyı yazdı. Amaç çok belli, gündem olmak, bu gaz ve rüzgarla "haber" yapmış olmak. Ancak bu gazeteci arkadaşımız sanırım bilmiyor ki "haber peşinde koşulur, haber yaratılmaz". Sonradan öğrendik ki bu "gazeteci arkadaşımız" ne doktor hanımı ne ölen kişileri aramış, oturmuş aşağıdaki komedyayı yazmış. Bir kısmını paylaşıyorum haberin tamamı için linke tıklayın;

Nil KUYUMCU - Yeni ASIR gazetesi yazarı

Bastondan korkan doktor hanımefendi!
Üniformalı, coplu, silahlı polis beyler!
Ne olacak biliyor musunuz?
Yusuf Amca geri gelmeyecek...
Sizin yüzünüzden "gözlerim yandı" diyerek öldü o...
Küçük bir çocuk gibi, gözlerini ovuşturarak bağırması gitmiyor gözümün önünden...
Hala sesindeki isyanı duyuyorum...
"Gözlerim yandı... Gözlerim yandı..." diye bağırıyor...
Yanar tabii gözleri...
Bir polis, biber gazı sıktı çünkü gözlerine...

"Hoş geldin amcacım. Bir sakin ol" diye ellerine kolonya dökmeliydiler oysa...
O da, az önce "asfalyasını attıran" doktora öfkesini yatıştırmak için, o kolonyayı yüzüne sürecekti...
Olmadı...
Biber gazı sıktılar amcaya...
82 yıl görüp geçirmiş yaşlı bedeninin, artık rahat bir koltuğa buyur edilmesi gerekiyordu...
Etmediler...
Vurdular kollarına...
Çevirdiler bileklerini...
Taktılar ters kelepçeyi...
Ah be amca...
Nasıl direndin ama...
Yorgun kalbi teklemese, görürdü onlar günlerini...
O amcaya, gençliğinde denk gelselerdi, biber gazı falan vız gelirmiş belli...

Ya karısı için be...
Sevdiği, ömrünü geçirdiği, çocuklarını büyüttüğü, iyi gününü, kötü gününü, kahkahasını, gözyaşını, bir dilim ekmeği, bir yudum çorbayı paylaştığı "yâri" için gelmiş...
Yaşlansa da, 82 yaşına gelse de, "evin erkeği", "evin direği" çünkü o...
Toplamış gücünü kuvvetini, çıkmış yola...
Kadıncağız 10 yıldır yatalakmış, evde bakım hizmeti alıyormuş zaten...
Yusuf Amca da, o hizmetin devamı için uğraşıyormuş bir yandan...
Uğraşacak tabii...
Boynu bükük eve dönüp, "Sana ilaç getiremedim hanım" mı deseydi...
Yakışır mı bu Yusuf Amca'ya...
O, karısının ilacını almadan eve döner mi?

"Eşini görmeden ilaç yazamam" diyen kuralın batsın ya!
Millet, "sınır ötesi doktorluk" yapıp, ne canlar kurtarıyor...
Aman, senin nazik bedenin sınıra falan gitmeseydi de, o 155'i aramayı beceren parmakların başka tuşları çevirseydi...
Çözüm bulacak bir hastane yetkilisini arasaydın...

Yazının tamamı: http://tinyurl.com/yboc3ccy

Şimdi "gazeteci" kardeşimiz olayın ayrıntılarından bir haber, hem doktor arkadaşımızı hedef tahtasına koymuş, hem aşağılamış hem de hakaret etmiş. Tabiki bunların hepsi bir davanın konusu olacak. Ama iki kişi fazla okuyacak diye bilip bilmeden bu yazıları yazmak doğru mu? Eleştirebilirsin, "keşke ilacı yazsaydın" diyebilirsin ancak nasıl bir uslüptür be kardeşim?

Durun durun daha bitmedi. Sosyal medyada eleştriler İzmir Tabip Odasının kulağına gitmiş olacak ki şu açıklama yapılmış;

Tüm basın mensupları ve sosyal medya kullanıcılarını sorumlu ve ilkeli davranmaya davet ediyoruz!
02.08.2018

Giresun’da, eşinin ilaçlarını yazdırmak üzere Aile Sağlığı Merkezine başvuran Yusuf Topal ile hasta muayene edilmeden ilaç yazılamaması nedeni ile başlayan tartışma, Dr. Özlem Yağdıran’ın 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polislerce biber gazı sıkılıp, ters kelepçe takıldığı sırada Topal’ın kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesi ile acı bir şekilde sonuçlanmıştır.

Görevini etik ve hukuksal çerçevede yürüten meslektaşımıza karşı, hasta yakınının sağlık merkezi dışında polis müdahalesi sonrasında gerçekleşen ölümü nedeni ile medya ve sosyal medyada günlerdir süren linç kampanyasını kaygıyla izliyoruz.

Bunlardan sonuncusu Yeni Asır Gazetesi yazarı Nil Kuyumcu tarafından kaleme alınan “Kuralın batsın doktor hanım!” başlıklı yazı olmuştur. Hekimle konuşmadan, olayın nasıl geliştiğini anlamadan, meslektaşımızı hedef gösteren onur kırıcı bu yazı nedeniyle İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Lütfi Çamlı, Nil Kuyumcu ile görüşmüş, konu ile ilgili gerçekleri kendisine iletmiş, yazının düzeltilmesini istemiştir.

İzmir Tabip Odası olarak bu konuda bir tekzip yazısını Yeni Asır’a göndereceğimizi ve Basın Konseyi’ne başvuracağımızı kamuoyuna duyururuz.

Hekimleri derinden yaralayan, basın meslek ilkeleri ile bağdaşmayan bu ve benzeri yazıları kınıyor, tüm basın mensupları ve sosyal medya kullanıcılarını sorumlu ve ilkeli davranmaya davet ediyoruz.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu

Link: http://www.izmirtabip.org.tr/news/3993

Sonrası düşündüğünüz gibi olmadı. Bir özür açıklaması, kusura bakmayın duygusal yaklaştım, haddini aşan laflar ettim, doktorlardan özür dilerim denmedi ne oldu bir bakalım;

Resim

Tabi biz bir araya gelemediğimiz, kendimizi savunamadığımız için kimse ne Tabip Odasını ne de sosyal medyadaki serzenişleri dikkate almadığı için Yeni Asır gazetesinin ve "gazeteci" arkadaşımızın Doktorlarla hesaplaşması, inatlaşması bitmemiş gibi duruyor.

Neyse sonuca gelelim. İzmir Tabip Odası ile görüştüm. Yeni Asırdaki çıkan haberler ve bu köşe yazarımız (ismini fazla zikretmek istemiyorum, kendisinin popülaritesini artırmayalım) hakkında gerekli davalar açılacak. Aynı zamanda bu kötü ve talihsiz olay ile ilgili aile hekimi arkadaşımız da gerekli hukuki süreçleri başlatacağını duyurdu.

Peki şimdi biz ne yapalım?

Resim

İzmirde olan arkadaşlar, İzmir Tabip Odasının çağrısına cevap verin. Yeni Asır ve diğer gazetecilik birliklerine bu komik "habersizlik" olayını kınamaları için baskıda bulunun. En azından ben artık Yeni Asır almıyorum. (Hayatım İzmirde geçti bir kere bile almadım ne kadar da doğru yapmışım) Mesleğimiz bu kadar ucuzlatılmamalı....
Kullanıcı avatarı

Re: "KURALIN BATSIN DOKTOR HANIM!" NİL KUYUMCU

#4145758  gönderen mhurkan
 04.08.2018 - 00:10:15
Başka bir meslektaşımızın sosyal medyada paylaştığı, konu ile ilgili yazı....Üşenmeyin okuyun!

" Sayın Nil Kuyumcu

Dün gazetenizde yayınladığınız yazınızı okurken gerçekten “sizin” adınıza üzüldüm. Çünkü bizler, yani hekimler ve tüm sağlık çalışanları, uzun süredir maruz kaldığımız ve aslında daha doğru bir ifadeyle maruz bırakıldığımız şiddetle ve algısal itibarsızlaştırma şeklinde üzerimize gelinmesine alıştık ama hiçbir zaman bunu kabullenmeyerek mücadelemizi de zaten veriyoruz. Eğer bilimin ışığında, demokrasinin ışında ve insan hak ve özgürlüklerinin ışığında yürüyen bir ülke olduğumuzu iddia ediyorsak, ki biz hala bu ümidimizi yitirmedik, bu mücadelede sağlık çalışanları başarılı olacaklardır. Dün, sizin ve benzer düşüncede ki birkaç yazarın yazılarını okuduğumuzda sizler adınıza üzülmemizin sebebi, ya bunları hür iradeniz ile yazmadığınızı, ya da bunları yazarken sizi esir alan düşünceler nedeniyle çok acıklı bir hal içinde bulunduğunuzu düşünmemizdendir. İkisi de sizin adınıza zor durum, geçmiş olsun.

Dünkü yazınızdan başlayacak olursak, daha attığınız başlıkla bile konudan ne kadar uzak olduğunuzu kanıtlıyorsunuz: “Kuralın batsın doktor hanım” Zira doktor hanım kendine ait bir “kural”ı uygulamış değil, devletin koyduğu bir “kanun”u uygulamıştır. Belki arada ki farkı anlayamamış olabilirsiniz diye söyleyeyim, insanlar kendi kurallarını belirleyebilirler ama kanunları belirleyen insanlar değildir. Bu bağlamda, yaşanılan olayda, devleti idare edenlerin kamu görevlilerine emri niteliğindeki bir kanun’u uyguladı diye mi kızıyorsunuz doktor hanım’a? Yani demek istiyorsunuz ki, kanunu hiçe sayması gerekirdi, öyle mi anlıyorum? Eğer kanuna karşı bir düşünceniz varsa, bu durumda kızmanız ya da çatmanız gereken kanunu yürütenler olması gerekmiyor mu? Sizin anlayışınıza göre doktor hanım, “suç işlemeyerek kusur işlemiştir”, öyle mi?

Şunu da belirtmek isterim ki, mevcut kanun ve yürütmesi, olası sıkıntıların yaşanmaması için son derece elzem ve yerinde bir kanundur, ve sadece sağlık sektörüne de mahsus değildir. Ne zaman bir bankaya gidip orada olmayan kişi adına kredi çekmek istediğinde olumsuz yanıt alınca ortalığı birbirine katan birini gördünüz? Ya da nüfus dairesine gidip yaşlı teyzenizin adına kimlik başvurusu yapabiliyor musunuz? İşleminiz yapılmayınca bastonla kimseye saldırdınız mı?

Bahsettiğiniz “baston’dan mı korktun?” sözüne gelince. Yazınızda, rahmetli amcanın bastonsuz ve ters kelepçeli bir şekilde 2 erkek polise nasıl direndiğinden gururla bahsediyorsunuz da, ancak elleri açık ve bastonlu bir şekilde bir kadın doktor hanıma neler yapabileceğini düşünemiyor musunuz? Bunu mu küçümsüyorsunuz? Ve hiç de çekinmeden baston ateş mi alıyor, pompalı tüfeğe mi dönüşüyor diyorsunuz. Ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama daha 2 hafta olmadı Urfa’da bir doktorun başında kocaman bir yer seramik parçalandı. Sizin hesabınıza göre seramik de ateş almıyor, pompalı tüfeğe dönüşmüyor, ama başında seramik parçalanan doktor ölümden döndü, kaç gün yoğun bakımda kaldı ve tedavisi devam ediyor.

Ve ne yazık ki, işin en ağır kısmı ve sizin adınıza en üzücü kısmı da, eğer o olayda ölen amca değil de, dayak yiyen ya da ölen doktor olsaydı, bu tür bir yazıyı ya yazmayacaktınız ya da size yazdırılmayacaktı. İki durum da gerçekten sizin adınıza çok acı, geçmiş olsun. Bunu da nerden çıkarttınız demeyin, bundan önce çok doktor katledildi, çok doktor saldırıya uğradı, daha 2 hafta önce Urfa’da ölümden döndü doktor, tek bir satır yazdınız mı?

Unutmayın ki, o amcanın ölümüne sizlerden çok doktorlar üzülüyor. Çünkü sizler evlerinizde uyurken, o doktorlar insanları hayata döndürmek için gecenin kaç olduğunun farkında bile olmadan koşuşturuyorlar. Biz sizlerin ne hissettiğinizi anlayabiliriz ama siz bir doktorun ne hissettiğini asla bilemezsiniz. Ne şartla olursa olsun, hangi sebep ve organizasyonla üzerimize gelinirse gelinsin, insanlık adına hayatlarını adayan doktorları ve tüm sağlık çalışanlarını şiddet, baskı, iftira ve zulüm ile kimse sindiremeyecektir. Sizlerden de beklentimiz bu emele destek oluşturabilecek asılsız ve dayanaksız yazılardan uzak durmanızdır.

Hayatını kaybeden amcaya Allah’tan rahmet, kalanlarına da baş sağlığı diliyorum. Sizi de vicdani adaletiniz için Allah’a havale ediyor, mevcut durumunuzdan dolayı da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum."
Dr.Mustafa Açıl
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4145759  gönderen dremcen
 04.08.2018 - 00:16:38
Maalesef ki kadın bu yazınız da onun amacına katkıda bulunmuş oldu.Bu kadının adını düne kadar duymamış ben dahil birçok kişi onu tanımış oldu.İstediği de bu zaten.
Umarım davalar sonuç verir de hak edenler gerektiği gibi ceza alır.
Kullanıcı avatarı

#4145763  gönderen mhurkan
 04.08.2018 - 00:23:03
dremcen yazdı:
Maalesef ki kadın bu yazınız da onun amacına katkıda bulunmuş oldu.Bu kadının adını düne kadar duymamış ben dahil birçok kişi onu tanımış oldu.İstediği de bu zaten.
Yanlış düşünüyorsunuz. Ne kadar çok doktor bu kişinin ismini duyarsa o kadar etkili olur. Bu forumda sokaktan geçen adamlar yok ki (en azından çok az var :D ) Hepimiz doktoruz, bu kişileri biliyor ve gerekini yapıyor olmamız gerekir. Gereken belli, hakaret etmeden hukuksal ve protesto yollarını kullanmak.

Yeni Asır gastesine mail atmak, telefon etmek bunlardan biri olabilir mesala değil mi? :wink:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4145764  gönderen Dr_fb03
 04.08.2018 - 00:25:50
En iyisi gazete önünde kalabalık bir demokratik gösteri yapmak.

Arkadaşlar haklı da olsanız, kimseye hakaret etmeyin. Haklıyken haksız duruma düşeriz.
Kullanıcı avatarı

#4145768  gönderen mhurkan
 04.08.2018 - 00:28:12
Dr_fb03 yazdı:
04.08.2018 - 00:25:50
En iyisi gazete önünde kalabalık bir demokratik gösteri yapmak.

Arkadaşlar haklı da olsanız, kimseye hakaret etmeyin. Haklıyken haksız duruma düşeriz.
Hakaret küçük beyinlerin kullandığı bir savunma yöntemidir. Çok haklısın. Hukuki süreci takip etmek, protesto etmek ama en önemlisi Yeni Asır gazetesine bir şekilde ulaşmak en doğrusu olacaktır.

:wink:

#4145771  gönderen dremcen
 04.08.2018 - 00:30:00
mhurkan yazdı:
dremcen yazdı:
Yanlış düşünüyorsunuz. Ne kadar çok doktor bu kişinin ismini duyarsa o kadar etkili olur. Bu forumda sokaktan geçen adamlar yok ki (en azından çok az var :D ) Hepimiz doktoruz, bu kişileri biliyor ve gerekini yapıyor olmamız gerekir. Gereken belli, hakaret etmeden hukuksal ve protesto yollarını kullanmak.

Yeni Asır gastesine mail atmak, telefon etmek bunlardan biri olabilir mesala değil mi? :wink:

İstediği oluyor işte biz tanıyınca,halk tanıyınca.Yetmezmiş gibi mağdur rolü oynanıyor.
Baksanıza yapılan habere,doktorlardan tehditler almışmış.
Bıçaklanan meslektaşımızdan bahseden yok.
Kullanıcı avatarı

#4145774  gönderen mhurkan
 04.08.2018 - 00:34:36
dremcen yazdı:
mhurkan yazdı:
dremcen yazdı:

İstediği oluyor işte biz tanıyınca,halk tanıyınca.Yetmezmiş gibi mağdur rolü oynanıyor.
Doktorlar da "medeni" bir şekilde hareket ederse, sevgili gazeteci arkadaşımız bu mesleği doğru yapmak zorunda kalır. Birlikte hareket buradaki kiritik nokta. Sen diyorsun ki hareket etmeyelim...Tamam ama yukarıda yazan şeylere bir gün sen de konu olabilirsin, o zaman meslektaşlarının senin yanında olmasını istemez misin? Meslek odanın senin arkanda olduğunu bilmek seni rahatlatmaz mı?

#4145775  gönderen dremcen
 04.08.2018 - 00:38:07
mhurkan yazdı:
dremcen yazdı:
mhurkan yazdı:

Doktorlar da "medeni" bir şekilde hareket ederse, sevgili gazeteci arkadaşımız bu mesleği doğru yapmak zorunda kalır. Birlikte hareket buradaki kiritik nokta. Sen diyorsun ki hareket etmeyelim...Tamam ama yukarıda yazan şeylere bir gün sen de konu olabilirsin, o zaman meslektaşlarının senin yanında olmasını istemez misin? Meslek odanın senin arkanda olduğunu bilmek seni rahatlatmaz mı?

Hareket etmeyelim demiyorum tabii ki de.Hukuki yollarla aranmalı hakkımız.Bu şekilde sadece popülarisini artırdığımızı düşünüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4145777  gönderen mhurkan
 04.08.2018 - 00:43:24
dremcen yazdı:
04.08.2018 - 00:38:07
mhurkan yazdı:
dremcen yazdı:

Hareket etmeyelim demiyorum tabii ki de.Hukuki yollarla aranmalı hakkımız.Bu şekilde sadece popülarisini artırdığımızı düşünüyorum.
Tamam sen birşey yapma. :wink:
Kullanıcı avatarı

#4145825  gönderen dr_sinaps
 04.08.2018 - 09:19:10
Bir insan kanunlara uydu diye nasıl haksız bulunabiliyor aklım almıyor ve bunu utanmadan nasıl gazete haberi yapabiliyorlar.

Bundan ayrı olarak bu olayda polisleri suçlamak ile doktoru suçlamak arasında bir fark yok bence. Adamın nasıl bir direnç gösterdiğini hepimiz gördük. Bu olaya müdahale eden hiçbir polis "şu adamı öldüreyim" diyerek müdahale etmemiştir. "Doktor hanım adamın ilacını yazsaydı ne olurdu" demek ile, polis adama müdahale etmeseydi ne olurdu" demek arasında bir fark yok. Bu yüzden polisler overdose müdahale etti diyerek suçu polislere atmayalım. İlla bir suçlu olmasına gerek yok. Gerçek bir suçlu aranacaksa o da maalesef bu vefat eden amcadır. Kurallara uymak yerine kendini böyle zorlayarak bir şekilde kalp krizini tetikledi. Doktor da polis de işini yapmakta.