Cumartesi , Temmuz 21 2018
Her türlü sorununuzu burada sorup kısa sürede cevap alabilirsiniz...

Tıpta Temel Bilimler Okumak

#4137985  gönderen hayallergerçek
 08.07.2018 - 01:45:47
Tıpa yeni girdim sayılır.
Temel Bilimler Okuyup bilimsel çalışmalar okumak istiyorum.
Biyokimya, mikrobiyoloji, genetik vs.
Sizce ne yapmalıyım?
Doktora falan.Tusa girilmesi lazim mi?
Araştırma görevlisi olmak istiyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Tıpta Temel Bilimler Okumak

#4137987  gönderen Agga
 08.07.2018 - 02:08:27
sakin ol evlat.. bi nefeslen hele.. zamanla ögrenirsin, acele etme, dersini calisip sinifini gecmeye bak.. 5 seneyi bitir, 6.sene intörnlük yap, fikrin hala ayniysa tusa calisip girersin, puanini tutturursan gidip okursun...(hayirli olsun bu arada)
tipa idealist baslamak, hayaller kurmak tehlikelidir, süreç uzun zira, fikirler degisir, insan degisir, sartlar degisir.. esnek ol ve yapman gereken tek bi sey var, sinifini gecmek.. ne hayatlar, ne idealler kurudu tıp fakultelerinde o yuzden idealist olarak tipa baslayanlari gorunce uzuluyorum.. kendini tani, uçuk dusunme, kitap oku, gez eglen, dersini calis zamanla dusuncelerin oturur, o zaman ideallerinin pesinde gidersin.. dingin ol biraz.. sakin..(ne dolmusum ben de ya:) Hayirli olsun tekrardan kardesim:)

#4137989  gönderen uhuvvet111
 08.07.2018 - 02:27:30
hayallergerçek yazdı:
Sizce ne yapmalıyım?
boşver tıpı aklın varsa kpss torpil falan kendini DSİ ye karayollarına at kurtul

#4137991  gönderen hayallergerçek
 08.07.2018 - 02:39:28
uhuvvet111 yazdı:
08.07.2018 - 02:27:30
hayallergerçek yazdı:
Sizce ne yapmalıyım?
boşver tıpı aklın varsa kpss torpil falan kendini DSİ ye karayollarına at kurtul
Ne alaka şimdi?

#4137992  gönderen Hibiscus
 08.07.2018 - 03:05:34
Sen buradakilere bakma. Çalışkan idealist insanın yolu hep açık olur. Aklın rahat ve parada olmasın yeter ki. Hiç vakit kaybetmeden ingilizce veya almancanı konuşabilir seviyeye çıkar bu arada sınıfta kalma tabi :) 5.sınıfta da usmle çalışmaya başla ya da almanca öğrendiysen almanya'da çalışma planları yap. Bilim için uğraşacaksın unutma türkiyede bu iş olmaz. Sitede sana verilen tavsiyelerden de anlayacağın gibi ftrnin en yüksek puanlardan aldığı bir ülke burası kimse bilimin derdinde değil paramı alıp yatayım derdinde. Eğer bu niyetinde ciddiysen kesinlikle önünde kimse duramaz. Hayatta başarılar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4137998  gönderen naturele
 08.07.2018 - 06:32:16
hayallergerçek yazdı:
Sizce ne yapmalıyım?
Almanca'yı boşver. Avrupa'da bir ülkede çalışmaya karar verirsen dilini öğrenirsin 1 senede. Doktora yapmayı seçersen USMLE de gerekli değil, gerekli olursa da max 1 senede halledilebilecek bir sınav, acele etme onlar için.

İyi bir İngilizce edin. Fakültedeki hocalarınla konuş, birlikte Tübitak projesi vs yapıp yurtiçi/dışı bilimsel kongrelere katılmaya çalış yaptığın çalışmanın posteri/sunumuyla (öğrenci kongresi değil).

Yurtdışındaki hocalara hem kendin mail at, hem hocaların aracılığıyla bağlantı kurmaya çalış, hangisi tutarsa yazları tatillerinde staja git bilimsel araştırma için. (Avrupa olur, Amerika olur... Amerika olursa süper olur.)

Bu işin cenneti Amerika'dır. Oraya gidersen de hem temel bilime odaklanmış hocaları, hem de klinik/temel araştırma bölmüş insanları göreceksin. İlerleyen zamanda hangisinin daha çok hoşuna gittiğine ve hangi ülkede yaşamak istediğine karar verirsin.

Bu arada Amerika'ya gidecek olursan öğrenci vizesi değil, turist vizesi almaya çalış. Turist vizesi hem daha uzun süreli, hem de öğrenci vizesinin belli kısıtlılıkları var.

Bizde de İYTE, Bilkent vs aktif. Bu işin içine girdikçe genetik mezunu, biyoloji mezunu birçok insanın bu işlerle meşgul olduğunu ve başarılı olduğunu göreceksin ama MD, PhD'nin yeri her zaman ayrıdır camiada elbette.

TUS ile çok yapılabilecek bir iş olduğunu düşünmüyorum. Ama benim böyle düşünmemem mutlak doğru budur demek değil.

Bir üst entry'ye katılıyorum. Çalışmak, ideal sahibi olmak güzeldir. Zamanla ideallerin yaptıklarına, gördüklerine göre değişir, şekillenir. Bu da iyi bir şeydir.

Verdiğin karara göre ekstra dil/USMLE/TUS ne çalışman gerekiyorsa çalışıp halletmek kalıyor. Yolun açık olsun kardeşim.

#4138845  gönderen fogly
 11.07.2018 - 18:54:55
hayallergerçek yazdı:
Sizce ne yapmalıyım?
Ne olursan ol, nereye varırsan var; asla bencilliğine köle olma. Gidince göreceksin patolojik seviyede çıkarcı olanları onlar adina utanacaksin. Onlardan olma.

Mezun olunca da doktorlugun gizli bir tarikat olduğunu ve tüm doktorlarin birbirlerini koruyup açıklarını kapattiklarini unutma.

Bol şans.

#4138886  gönderen fikriyehandan
 11.07.2018 - 21:27:39
quaker hocam merhaba.siz hala göğüs hastalıklarında devam ediyormusunuz.ben de göğüs hastalıkları uzmanıyım.yıllardır bu siteyi takip ediyorum.
Kullanıcı avatarı

#4138913  gönderen mhurkan
 11.07.2018 - 23:12:02
Yav ne zaman drtus'a tıbba yeni girmiş bir öğrenci gelse çullanıyorsunuz üzerine. Bırakın ya idealist olsun. Biz de idealisttik yok oldu gitti. Bırakın onunki belki filizlenir bir başka Aziz SANCAR çıkar.

Sana söyleyeceğim tek şey; Adımlarını bilerek at. Çalış tabiki ancak Türkiye idealizmin kolay yeşerdiği bir ülke değildir. Nerede okuyorsun bilmiyorum ama 6 senelik tıp fakültesi senin kafana vura vura öğretecek. Tam ohhhh rahatladım derken mezun olacaksın orası ise çok fena. Yukarıda istediklerini yapmak istiyorsan kendini yurtdışına atmanın yollarını bul. Bu şekilde yurtdışına giden hem bilim yapan hem de hakkı olan parayı kazanan bir çok arkadaşım var.

#4138914  gönderen magaraadami123
 11.07.2018 - 23:15:31
mhurkan yazdı:
Yav ne zaman drtus'a tıbba yeni girmiş bir öğrenci gelse çullanıyorsunuz üzerine. Bırakın ya idealist olsun. Biz de idealisttik yok oldu gitti. Bırakın onunki belki filizlenir bir başka Aziz SANCAR çıkar.

Sana söyleyeceğim tek şey; Adımlarını bilerek at. Çalış tabiki ancak Türkiye idealizmin kolay yeşerdiği bir ülke değildir. Nerede okuyorsun bilmiyorum ama 6 senelik tıp fakültesi senin kafana vura vura öğretecek. Tam ohhhh rahatladım derken mezun olacaksın orası ise çok fena. Yukarıda istediklerini yapmak istiyorsan kendini yurtdışına atmanın yollarını bul. Bu şekilde yurtdışına giden hem bilim yapan hem de hakkı olan parayı kazanan bir çok arkadaşım var.
Bunları Türkiye'de yapamaz mıyız peki ? Büyük üniversitelere girmek imkansız ama periferdeki üniversitelerde kadro bularak , böyle çalışmalara girişmek çok ütopik bir hayal mi olur ?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4138917  gönderen mhurkan
 11.07.2018 - 23:32:30
magaraadami123 yazdı:
11.07.2018 - 23:15:31
mhurkan yazdı:

Bunları Türkiye'de yapamaz mıyız peki ? Büyük üniversitelere girmek imkansız ama periferdeki üniversitelerde kadro bularak , böyle çalışmalara girişmek çok ütopik bir hayal mi olur ?
Yapılır ama çok düşük maaşa çok ciddi zorluklara göğüs gererek yapabilirsin. Onun dışında TUS harici Phd (araştırma görevlisi) yapmak istiyorsan o zaman kadro için yalvarman gerek. Temel bilimlere de artık çok nadir TUSla adam alıyorlar (Patoloji, biyokimya, mikrobiyoloji demiyorum bunlar klinik branşlardır)