Pazartesi , Haziran 18 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

İlaç mümessiliğinden Başhekimliğe...

 #4129944  gönderen drhaber
 12.06.2018 - 18:27:03
İlaç mümessili olarak görev yaparken doktor olmaya karar veren ve tıp eğitimi alan Alkan, başhekimliğe atandı

Resim

Öğretmenlik ve ilaç mümessilliğinin ardından çocukluk hayalini gerçekleştirmek için yeniden okul sıralarına dönen Cem Alkan, doktor olduktan sonra Karaburun Devlet Hastanesi'nde başhekimlik görevine getirildi.

Zonguldak'ta doğan 41 yaşındaki, bir çocuk babası Alkan, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nü bitirdikten sonra pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapmaya başladı.

Dershanelerde görev yaptığı sırada bu mesleğin kendisine göre olmadığını gören Alkan, ilaç mümessilliğine başladı.

Çocukluk hayali olan doktorluğu bu süreçte daha iyi tanıyan Alkan, hayallerini gerçekleştirmek için yeniden üniversite sınavına girerek 2002 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.

Okulundan dönem birincisi olarak mezun olan Alkan, ilerleyen yaşına rağmen Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda da başarılı olarak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nde ihtisas yapmaya başladı.

Bu sırada üniversite yıllarında tanıştığı meslektaşı Çiğdem Alkan ile hayatını birleştiren Alkan, uzmanlığını Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde tamamladı ve yaklaşık 15 gün önce Karaburun Devlet Hastanesi'ne başhekim olarak atandı.

"Hayallerinin peşinden koştu, beyaz önlüğü giydi"
Başhekim Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı meslekleri yaparken aklından bir türlü beyaz önlük sevgisini çıkaramadığını, yaş olarak biraz geç de olsa bu hayaline kavuşup, başhekim olmayı başardığını söyledi.

Hastalarına 10 yıldan bu yana şifa dağıttığı için çok mutlu olduğunu belirten Alkan, "İlaç mümessilliği de sağlık sektöründe olduğu için kabul etmiştim. Bir süre sonra istifa ettim. Bölge müdürüm ve ailem 'Bundan sonra ne yapacaksın?' diye sordu. Ben de 'Doktor olacağım.' dedim. Bölge müdürüm biraz yüksek sesle gülmüştü." dedi.

Tıp fakültesine başladığında yaşam serüvenini anlattığı arkadaşlarının da kendisine inanmadığını aktaran Alkan, şöyle konuştu:

"İlaç tanıtmaya gittim doktor oldum, ardından nasip oldu başhekim oldum. Bu serüven devam ediyor. İstediğimiz şeyleri kendimize ve beynimize inandırırsak yapamayacağız şey yok, hayallere sınır koymamak lazım. Göreve atandığım ilçede kalıcı eserlere imza atmak istiyorum. Çalışmamda aynı hastanede görev yapan eşimin de bana destek oluyor. İlçedeki ilk sigara bırakma polikliniğini açtık."

Altan, mesleğine aşık olduğunu, sektörün iki tarafını da iyi bildiği için ilaç mümessilleriyle ilişkisinin de çok iyi olduğunu vurguladı.

"Hayat arkadaşım kafasına koyduğunu yapıyor"
Dr. Çiğdem Altan ise eşiyle üniversite yıllarında tanıştıklarını, onun hayat hikayesinin kendisini çok etkilediğini dile getirdi.

Üniversitede birçok arkadaşının eşini örnek aldığını kaydeden Altan, "Kafasında başkalarının istediği şekilde değil de kendi istediği şekilde yol alıyor. Bence onunla beraberken şaşırmaya hazır olmalıyım. Çünkü kafasına koyduğu şeyi yapma konusunda azimlidir." dedi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: İlaç mümessiliğinden Başhekimliğe...

 #4129994  gönderen Pearlyy
 12.06.2018 - 22:22:00
Vayy be... başlığa baksan mümessil başhekim olmuş sanırsın.. burda azmin öyküsü var...
Bu arada ben de kaymakam olabilir miyim acaba ne yapmam gerek:)
[quote=Pearlyy post_id=4129994 time=1528831320 user_id=96441]
Vayy be... başlığa baksan mümessil başhekim olmuş sanırsın.. burda azmin öyküsü var...
Bu arada ben de kaymakam olabilir miyim acaba ne yapmam gerek:)
[/quote]

Kaymakam eşi olabilirsiniz
Daha böük bi makamdır
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: İlaç mümessiliğinden Başhekimliğe...

 #4130063  gönderen neolsam
 13.06.2018 - 04:05:07
Haberde Alkan ve Altan diye 2 ayrı soyadı geçmiş, internette araştırdım, Dr. Cem ve Çiğdem ALKAN çiftinden bahsedilmekte, yani "Altan" değil soyadları. Sevgili drtus, benden açık teklif, güvenlik soruşturmam bitene dek drhaber nick'i ile paylaşılan haberler için ekstra bir tur editörlük yapabilirim. Zira haberler ya "aşırı bilimsel üslupla" ya da "aşırı hatalı kopyala yapıştırla" dolu...

Re: İlaç mümessiliğinden Başhekimliğe...

 #4130068  gönderen Birhekim
 13.06.2018 - 04:40:33
Söz konusu kişi zamanında “25 yaşındayım, mümessilim, çocukluk hayalim, tıp okumalı mıyım?” diye başlık açmış olsaydı, muhtemelen çoğumuz “yol uzun ve yorucu. Her şeyden önce tıp kazanman bile zor. Uğraşma” derdik. İşte bu yüzden kimsenin hevesini kırmayalım. Mesleğini severek yapıyorsa ne mutlu beyfendiye
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=serdarder post_id=4130163 time=1528889886 user_id=97664]
Ben de ergenlikten direk doktorluğa geçtim. 18-38 yaş arasını hatırlamıyorum.
[/quote]

gercekten cok guldum.Allahta seni güldürsün ben de hatırlıyamıyorum o zaman dilimini.....
Kullanıcı avatarı

Re: İlaç mümessiliğinden Başhekimliğe...

 #4130294  gönderen arzthamburg
 13.06.2018 - 23:26:39
zamanı geri alsalar, yaşanmış örneklerinde olduğu gibi sadece sağlık meslek lisesini bitirip sağlık memuru olarak göreve başlasam, açık öğretimden lisans tamamlayıp torpille daire başkanlığı ya da il sağlıklarda başkanlık-başkan yardımcılığı falan kapsaydım