Perşembe , Eylül 20 2018
Tus ile ilgili kategori harici tum tum paylasimlari bu baslik altinda yapabilirsiniz...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Re: TUSTA YABANCI UYRUKLU KONTENJANI KALDIRILSIN

#4100691  gönderen Wobenzym
 16.04.2018 - 17:27:58
Merhaba Arkadaşlar. Ben bu yorumu üzülerek yapmak zorundayım. Neden mi? Ben de yabanci uyruklu kontenjandanim. Açıkçası ön yargılı doktorlar üzerime üşüşe bilir diye tereddüt ettim yazmakta. Ama burdan yapa bildiğim kadar herkesin o ön yargısına açıklık kavuşturmakla daha çok doktora ulaşa bileceğim için de mutluyum.
Öncelikle yabanci uyruklu vatandaşlar yabancı kontenjandan tercih ede bildiği gibi, aynı zamanda yabancı uyruklu vatandaşlarin topladığı puanlama üzerinden yerleştiriliyor. Yani, hiç bir türk vatandaşının hakkına girilmiyor kardeşlerim. ve YU kontenjan tum kontenjanların %10 u kadar.
Sonrasina bakarsak eğer. Ben Azerbaycanliyim. Benim Üniversitesi döneminde türk , türkmen, iran, felestin, pakistan, sudan vatandaşları vardi bizimle ayni eğitimi alan. Tabii çoğunluk türklerdeydi. Ben universiteyi 700 puan üzerinden 645 puanla kazandim. Ama gel görki, ne gibi bi sinava tabi tutulduklarini bile bilmediyimiz türk ve diger vatandaşlar bizimle ayni şartlarda ders görüyorlardi. Aşağılamak gibi algılamayın, çok rica ediyorum. Ama inanin o arkadaşlarin %95i hic o fakultelerde okumayı hakk edecek bilgiye sahib deyildiler. Her kese ait deyil tabi, zeki akıllı olanlari da vardi. Ben çoğunluğu kast ediyorum. Ama benim hic aklıma gelmedi,yabanci kontenjani kaldıralım gibi bencilce fikir. Önce insan kendine , kendi aklina, zekasina, potansiyeline güvenmeli. Ister krali gelsin, ben kendi bilgimle sınavı kazandıktan sonra , kimse bana sen yabancisin falan muamelesi edemez. Nokta.
Dahasına gelirsek, bildigim kadariyla o bizim üniversitede beraber okuyan türk ve diger vatandaşlar şimdi burda sts ye girib, bizim için olan yabanci uyruklu kontenjanlar üzerinden tercih yapıyorlar.(yurt dışı eğitim aldiklarindan dolayi olmalı). Buna ne demeli? O zaman bizim hakkımız çalınmış olmuyormu????
Dahası Yabanci uyruklar zaten ayni maaşı almıyor, %50 turk vatandaşının maaşı kadar belki de daha az. Sonra uzmanlik mi diyosunuz? Sonrasinin da vergisi var. Ve saire ve saire.

Burda benim bu türk vatandaşı ya da başqa bi ülke vatandaşı olarak kimseyi yargılamak fikrim yok.
Arkadaşlar, önemli olan doktor deyil, INSAN OLMAK. Yabanci uyruklu Türkiye'ye geldigi gibi, siz de yabancı ülkelere gide bilirsiniz, bu muameleyi görmeyi kimse istemez. Sonuçta her kes insan.
Belki çok teferruatli yazdım. Ama tek amacim, insanlari kirmadan, kızdırmadan ön yargılarına açıklık getirmek. Yarari olursa ne mutlu bana. Bu arada kızdırmak derken korktuğumdan deyil 😅, bu gibi doktorlarin ön yargılari daha da tetiklemek istemem. Çünki doktor olmak insan olmak deyil sonuçta.
Bi şey daha soyleyim :) . Neden düşük puan topluyorlar derseniz. Çünki: 1) biz kendi dilimizde sinav vermiyoruz, Türk dilinde veriyoruz. 2) sizin belki de taaa 1. Siniftan hazırlandiginiz sinava biz, en fazla 2 yıl hazırlanmış oluyoruz. Yabanci dilde tamam sıfırdan başlayarak. 3) Azərbaycanlilar adından konuşacak olursam, biz rus eğitimine öncelik veren bi Üniversiteden mezun olarak, dünya textbooklarina sıfırdan başlamış oluyoruz. Yüksek puanı toplarmiyiz, çok tabi toplariz. Ama 6 yıl ordan universite oku, sonra 1, 2 yil daha gecikmeyle hayatı da düşünmek istersek, çok da zormaliyoruz sanki. :))
Her kese başarılar dilerim, kardeşlerim. Kimse kimsenin hakkını çalmıyor. Güçlü olan kazansın diyorum.
SCIENTIA POTENTIA EST. (KNOWLEDGE IS POWER.) 😎🤗🙃

#4100697  gönderen Korkuluk94
 16.04.2018 - 17:31:21
Herkes sonucu goruyor, ama TUS kazanmak için cekilen cileden habersiz empati kurmadan yargılıyorsunuz

Bir yabancı TUS sınavına giriş hakkı kazanmak için, STS'de başarılı olub, diploma onayının olması için 1-2 yıl bekledikden sonra Turkiyedeki hastanelerde para odeyerek (her ay 1600 TL) 6 ay Klinik Praktik yapıyorlar. Daha sonra TUSa giriş hakkı kazanıyorlar.

Maaş almadan sadece nöbet parası ile 5 yıl çalışmak?
Sigorta yok,
Aile sahibi olanların hastanede tutduğu nobetlerler dışında kaçak çalışmak zorunda kalması
Memleketden uzakda 5 yıl. Uzman oldukdan sonra memur statune gecilememesi, devlete çalışamamak, ozelde mobbinge maruz kalmak

Zaten Yabancılar için hastaneler kontenjan açıyor, söylenen gibi yabancı doktorlar yeterince iyi degillerse, neden uzmanlar yerli kontenjan bile acmazken yabancıya kontenjan acıyorlar? Hocalar yabancı doktorlardan memnun. Onlar da ülkelerinin en iyileri, sizler gibi 1.sınıfdan yüksek şartlarda eğitim almadıkları için puanları düşük ola bilir. Dersanelerden faydalanamayarak, pdf ve eski kitablardan TUS sınavına hazırlanıyorlar.

Ayrıca örnekleri var TUS 1.cisi ve 2.cisinin yabancı olduğu donemler var. 2018 şubat Tusunda Yabancı 1.ci , Tus 11.cisine takabul ediyor. Bence bunlar gayet iyi puanlar. Ayrıca yerli kontenjanların secmediyi ve puanları düşük cerrahi branşları yabancılar memnuniyetle seciyorlar.

Söylenen gibi 10 puan fark kontenjanlarda yaranmıyor, ek yerleşdirmede falan ola bilir. Amma Yabancılar arasında da kıyasıya rakabet var, Radyo falan 68 üzeri. Eger kontenjanlar birleşecekse ve aynı haklar sunulacaksa, yabancıların yüzde 90-nı buna çoktan razı.

Kendim yabancı kontenjandan sınava katılacagım ve hedeflediyim puan 65 üzeri. Kendi ulkemde asistanım zaten, istefa ederek, Turkiyede asistanlık yapmak istiyorum. Zaten yabancı kontenjan dedikleri aynı millet. Hepimiz Türküz.

Yabancılar eger kayrılıyorsa, bunlar hicbir sınavsız uzman adı alan Suriyeli doktorlardır, bizler degiliz

Türkiyede ortalama doktor sayısı Avrupa ortalamasından 2kat düşük, doktorlar zor şartlar altında çalışıyorlar, bunların giderilebilmesi için yabancı doktorlar şart, keza 5-10 yıl sonra ne olur, yabancılar için TUS kapısı bağlana bilir, bunun için söylenecek bir şey yok.

Sağlıkda sorunlar yabancı kontenjana el atmakla olacaksa biz de destekleriz, ama cözülmesi gereken sağlıkda öncelikle sorun bu değil.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4100708  gönderen Dr. Muaz
 16.04.2018 - 17:36:51
Biz de yabancı olarak kaldırılsın istiyoruz, aynı kontenjandan girelim aynı maaşı alalım istiyoruz, bana mesala ayda 7 bin tl versinler istedikleri bölüme yerleştirsinler :)) :lol: ben 6 ay çalıştım 58 aldım biraz daha zorlarım istediğimi alırım ki ben cerrahi bölüm istiyorum

#4100746  gönderen Heydoc12
 16.04.2018 - 19:51:55
Kesinlikle kaldırılsın biraz daha kasarız gerekli puanı alırız hemde istediğimiz şehirde istediğimiz bölümde okuyup insancıl maaş alırız
birsürü yabancı hekim sırf maaş yok diye tus a girmiyor şartlar eşit olunca onlarında gireceğini düşünürsek kazanan oranı artacaktır
Yabancıların sadece puan avantajını dile getirip sayısız dezavantajı görmezden gelen deontolojiden yoksun meslektaşlarıma diyecek lafım yok ( çok şükür onlardan az var ) ayrıca çapada okurken hocalarımın niye 6 yıl boyunca en büyük zararı meslektaşlarınızdan göreceksiniz birbirinize saygılı olun birbirinizin hakkini koruyun dediklerini mesleğe başladıktan sonra daha iyi anladım

#4100751  gönderen fogly
 16.04.2018 - 20:03:12
Az dediğiniz maas 3.5-4.5 arası. İstediği bölüme 60la girecekse uçarak gidecek insanlar var bu maaşla asistanlik yapmaya. Hatta herkes gider.

Kimse kimseye zarar vermeye çalışmıyor. Haksizlik var apaçık ortada. Bunun düzeltilmesi lazım. Türkiye'de tıp okuyan adam Türkiye'dekilerle eşit şartlarda yarışmalı.

#4100757  gönderen Heydoc12
 16.04.2018 - 20:07:52
Nöbeti olmayan bir branşta arkadaşımın maaşı 1309 lira asgari bile değil bide nedense diğer konulara bir cevap verememişsiniz herneyse hepimiz aynı kontenjan istediğimize göre sorun yok
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4100761  gönderen Heydoc12
 16.04.2018 - 20:12:26
Hocam atmak nasılsa bedava arkadaşın niyeti adalet olsa iki taraflı avantaj ve dezavantajları yazar ama hala olmayan rakamları araştırma yapmadan atıp tutup karşı tarafı karalama pesinde deontoloji önemli bir meziyet vesselâm
Kullanıcı avatarı

#4100765  gönderen Wortex
 16.04.2018 - 20:24:45
Korkuluk94 yazdı:
Herkes sonucu goruyor, ama TUS kazanmak için cekilen cileden habersiz empati kurmadan yargılıyorsunuz

Bir yabancı TUS sınavına giriş hakkı kazanmak için, STS'de başarılı olub, diploma onayının olması için 1-2 yıl bekledikden sonra Turkiyedeki hastanelerde para odeyerek (her ay 1600 TL) 6 ay Klinik Praktik yapıyorlar. Daha sonra TUSa giriş hakkı kazanıyorlar.

Sigorta yok,
Aile sahibi olanların hastanede tutduğu nobetlerler dışında kaçak çalışmak zorunda kalması
Memleketden uzakda 5 yıl. Uzman oldukdan sonra memur statune gecilememesi, devlete çalışamamak, ozelde mobbinge maruz kalmak

Zaten Yabancılar için hastaneler kontenjan açıyor, söylenen gibi yabancı doktorlar yeterince iyi degillerse, neden uzmanlar yerli kontenjan bile acmazken yabancıya kontenjan acıyorlar? Hocalar yabancı doktorlardan memnun. Onlar da ülkelerinin en iyileri, sizler gibi 1.sınıfdan yüksek şartlarda eğitim almadıkları için puanları düşük ola bilir. Dersanelerden faydalanamayarak, pdf ve eski kitablardan TUS sınavına hazırlanıyorlar.

Ayrıca örnekleri var TUS 1.cisi ve 2.cisinin yabancı olduğu donemler var. 2018 şubat Tusunda Yabancı 1.ci , Tus 11.cisine takabul ediyor. Bence bunlar gayet iyi puanlar. Ayrıca yerli kontenjanların secmediyi ve puanları düşük cerrahi branşları yabancılar memnuniyetle seciyorlar.

Söylenen gibi 10 puan fark kontenjanlarda yaranmıyor, ek yerleşdirmede falan ola bilir. Amma Yabancılar arasında da kıyasıya rakabet var, Radyo falan 68 üzeri. Eger kontenjanlar birleşecekse ve aynı haklar sunulacaksa, yabancıların yüzde 90-nı buna çoktan razı.

Kendim yabancı kontenjandan sınava katılacagım ve hedeflediyim puan 65 üzeri. Kendi ulkemde asistanım zaten, istefa ederek, Turkiyede asistanlık yapmak istiyorum. Zaten yabancı kontenjan dedikleri aynı millet. Hepimiz Türküz.

Yabancılar eger kayrılıyorsa, bunlar hicbir sınavsız uzman adı alan Suriyeli doktorlardır, bizler degiliz

Türkiyede ortalama doktor sayısı Avrupa ortalamasından 2kat düşük, doktorlar zor şartlar altında çalışıyorlar, bunların giderilebilmesi için yabancı doktorlar şart, keza 5-10 yıl sonra ne olur, yabancılar için TUS kapısı bağlana bilir, bunun için söylenecek bir şey yok.

Sağlıkda sorunlar yabancı kontenjana el atmakla olacaksa biz de destekleriz, ama cözülmesi gereken sağlıkda öncelikle sorun bu değil.

Bu kadar zorluklarindan bahsetmişsiniz o zaman burda yapmayin zorlayan yok ki sizi. Başka ülkeler var birçok. Neden çünkü Türkiyede daha kolay. Avrupada onlardan daha iyi olmaniz gerekiyor yoksa orda çalışmanız mümkün değil orada şartlar daha zor çünkü. Neden yabancı kontenjan acıyor demissiniz neden acılıyor söleyeyim aynı işi daha ucuza parasız yaptirtıyorlar tek nedeni bu.

Türkiye 1. Leri derecelerinde yabanci uyruklularin yapabildigini söylemissiniz evet bu dogru ama 250 kisi icinde istisnalar , size en son sınavin kim kacla girmis onu atayim genel bir bakalim aradiginiz sorunun cevabi bu linkte
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/ ... 012018.pdf
Gorundugu gibi istisnalar kaideyi bozmuyor. Benm 65 puanla dokuz eylül dermaya giren arkadasim var oraya genel kontenjandan PARASIZ çalışacak binlerce kişi var siz paradan hiç bahsetmeyin bence.

Radyo filan 68 üstü demissiniz attigim linkte gazi radyolojinin puanina bakin lutfen 60 puanla girilmiş 2017 agustosta. 10 puan fark falan da olmuyor demissiniz ege patolojiye 51 ile hacettepe patoya 48 le girmisler evet haklisiniz 10 puan degil daha fazla fark var her sey belgelerde belli acip incelemenizi öneririm. Bu örnekleri çoğaltmakta mümkün.

Doktor sayısinin az oldugundan ve yabanci kontenjanlarin gerekliliginden bahsetmissiniz böyle bir durum söz konusu dahi değil eger devlet isterse genel kontenjanlarda her bölümde 2 kat artis yaparak sorunu zamanla çözebilir. Ama bunu daha ucuza yabancı uyruklularla yapmaya çalisiyor.

Burda coğu kisinin söyledigi şu eger burda calismak isteyen arkadaslarimiz varsa buyursun gelsin ama avrupadaki gibi bizlerle aynı koşullarda sınava girmenizi isteriz eger bu ülkede asistanligi sececekseniz.
Bizim ülkemizin yaşadınız goruyorsunuz herkese kapısı açık hepsi kardeşimiz ama büyük adeletsizlik var bu konu başlık altinda yazilanlardanda goruyorsunuz böyle düşünen bayagi bir cogunlukta saygılar...
Kullanıcı avatarı

#4100774  gönderen zixiebixie
 16.04.2018 - 20:41:36
Gerçekten uzmana ihtiyaç varsa onları en çok açık olan acil pediatri gibi alanlara kaydırın. Tutup da radyoloji göz kbb gibi kalbur üstü, derece ile alan bölümlere kadro açılmasın. Kimse kusura bakmasın gelen yabancı uyruklu arkadaşlar ne kadar sts den geçip vs vs para ödeyip vs vs (yukardaki uzuuunca duygu sömürüsü yapmış zaten ) zorlu yollardan gecseler bile çoğunluğu iki kelimeyi bir araya getirip de doğru düzgün meslek icra edemiyor. Bu durumu acikca yasadim. Yabanci uyruklu dünya kadar asistan ve ögrenci arkadaşım var. Geldikleri yerler belli Kırgızistan Azerbaycan vs vs (bu ülkelerde tıp okurken rüşvet verilir öyle sınıf geçilir. Bu benim uydurduğum birsey değil kendileri anlatıyor.) Azınlıkta kalan kısım ise gerçekten yeterince iyi ise bizimle aynı kadrolar için yarışsınlar hakettikleri yerlere tabi ki gelsinler. Avrupa board sınavına girince size yabancı kadro vermiyorlarsa zaten iyi isen kazanırsin mantığı burda da geçerli olmalı. Bu garip pozitif ayrımcılık gereksiz. Yıllarca çalışmaktan harap olup 68 puanla istediğim bölüm 1 kontenjan açtığı için giremiyorsam 50 alan yabancı uyruklu arkadasin orda ne işi var ? Alsın 69 u girsin.

#4100858  gönderen Korkuluk94
 16.04.2018 - 22:05:45
Wortex yazdı:
16.04.2018 - 20:24:45
Korkuluk94 yazdı:

Sigorta yok,

Bu kadar zorluklarindan bahsetmişsiniz o zaman burda yapmayin zorlayan yok ki sizi. Başka ülkeler var birçok. Neden çünkü Türkiyede daha kolay. Avrupada onlardan daha iyi olmaniz gerekiyor yoksa orda çalışmanız mümkün değil orada şartlar daha zor çünkü. Neden yabancı kontenjan acıyor demissiniz neden acılıyor söleyeyim aynı işi daha ucuza parasız yaptirtıyorlar tek nedeni bu.

Türkiye 1. Leri derecelerinde yabanci uyruklularin yapabildigini söylemissiniz evet bu dogru ama 250 kisi icinde istisnalar , size en son sınavin kim kacla girmis onu atayim genel bir bakalim aradiginiz sorunun cevabi bu linkte
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/ ... 012018.pdf
Gorundugu gibi istisnalar kaideyi bozmuyor. Benm 65 puanla dokuz eylül dermaya giren arkadasim var oraya genel kontenjandan PARASIZ çalışacak binlerce kişi var siz paradan hiç bahsetmeyin bence.

Radyo filan 68 üstü demissiniz attigim linkte gazi radyolojinin puanina bakin lutfen 60 puanla girilmiş 2017 agustosta. 10 puan fark falan da olmuyor demissiniz ege patolojiye 51 ile hacettepe patoya 48 le girmisler evet haklisiniz 10 puan degil daha fazla fark var her sey belgelerde belli acip incelemenizi öneririm. Bu örnekleri çoğaltmakta mümkün.

Doktor sayısinin az oldugundan ve yabanci kontenjanlarin gerekliliginden bahsetmissiniz böyle bir durum söz konusu dahi değil eger devlet isterse genel kontenjanlarda her bölümde 2 kat artis yaparak sorunu zamanla çözebilir. Ama bunu daha ucuza yabancı uyruklularla yapmaya çalisiyor.

Burda coğu kisinin söyledigi şu eger burda calismak isteyen arkadaslarimiz varsa buyursun gelsin ama avrupadaki gibi bizlerle aynı koşullarda sınava girmenizi isteriz eger bu ülkede asistanligi sececekseniz.
Bizim ülkemizin yaşadınız goruyorsunuz herkese kapısı açık hepsi kardeşimiz ama büyük adeletsizlik var bu konu başlık altinda yazilanlardanda goruyorsunuz böyle düşünen bayagi bir cogunlukta saygılar...
Herkesin adalet anlayışı farklı. Bana göre de Erzurum tıpda okuyan birisiyle Hacettepe tıp mezunu aynı sınava tabi tutulamaz. Yorumlarınız acımasız ve hekim deontolojisinden uzak.

Son 2-3 sınavda Yokun diploma denklikleri ile ilgili verdikleri kararlar nedeni sınava katılım az olmuşdur, o yuzden puanlar azalmışdır, hatta sizin 60 puanla girdiyiniz kontenjanlar boş kalmışdır. bu o demek diyilki, 68 puan alan biri 60 puan alan birini hor göre bilir. Bizim atalar deyimi var, komuşunun tavuğu kaz görünür. 60 puan alan 6 ay daha çalışırsa kolaylıkla 68 alabilir.

OSYM ve Turkiye yetkileri bu sınavı böyle yapıyorsa, biz yabancıların bundan günahı ne? neden yabancılara karşı bu kadar agresivsiniz?

Ben razıyım, kontenjanlar birleşsin, zaten kendime güveniyorum, istediyim yere kontenjanlar birleşsin ya birleşmesin yerleşeceğime eminim. Zaten son şubat sınavında deneme amaclı girdim 64 puan geldi.

Rüşvet falan demişsiniz, 60 puan ala bilen biri rüşvetle o puanları ala bilirmi zann ediyorsunuz?

Rüşvetden söz açılmışken, ben kendi ülkemin tıp fakultesine mümkün 700 puandan 690 toplayarak kabul oldum, ama Türkiyede sınavdan başarısız olanlar gelib benimle aynı bölümde okuyorlar ve rüşvetle sınıfdan sınıfa geciyorlar.

Arkadaşlarım var Son 3 TUS sınavında 65+ puan toplamasına bakmayarak eşinin olduğu hastane kontenjan acmadığına göre oraya yerleşemiyor.

Duygu sömürüsü yapiyorum falan demişsiniz, ben zaten kontenjanlar birleşmesinin taraftarıyım.
1500 TL yerine 7-8bin TL kazanırım. 5 yıl için ( 400bin TL fark yapıyor)
Istediyim hastanede istedigim bolum her dönem acılır
Sizin kimi doktorlar tarafından mobbinge maruz kalmam
Memur statusu kazanırım, devletde calışabilirim, az vergi oderim
Sağlık sigortam olur
Emekli maaşı alırım

Tüm bu avantajlarlarda sizce 5-6 puan icin vazgecermiyim?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4100871  gönderen zixiebixie
 16.04.2018 - 22:26:43
Aman aman ne kadar da acındırdınız kendinizi. Geldiğiniz fakültelerde nasıl eğitim aldığınız ortada. (Alamadığınız eğitim) Gelenler kendileri anlatıyor nasıl rüşvetlerle sınıf geçtiklerini. Çok az bir kısmınınız hakikaten kendini geliştiriyor. Geriye kalan adamların radyolojide vs işi yok.

#4100885  gönderen Heydoc12
 16.04.2018 - 22:39:49
Maşallah adam istatistik abidesi mübarek kimin neyle geçtiğini kimin hangi bölüme uygun olduğunu karar veriyor kaynak olarakta konuştuğum asistanlar diyor ve bilimsellikten bahsediyor Allah sizden razı olsun akşam akşam çok güldük 😁
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10