Çarşamba , Ekim 24 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Uzman doktor sayısı artırılmalıdır

#4095323  gönderen drriza
 09.04.2018 - 13:42:59
67 yaşında bir hastam katarakttan dolayı görmesi iyice azaldığından, devlet hastanesi göz bölümüne başvurmuş, ameliyat için üç ay sonraya gün vermişler. Hasta bulanık görüşünün özellikle evde yalnız yaşadığı için hayatını daha da zorlaştırdığını ağlayarak anlattı. Özel hastanenin derhal ameliyat edebileceğini, fakat ek ücret isteyebileceklerini öğrenmesine rağmen dar geliri buna müsait değilmiş.

58 yaşında hastam kronik kaşıntıdan muzdarip. Aile sağlığı merkezinde yapılan tahliler neticesinde net bir tanıya ulaşamadık. Devlet hastanesinde dermatolojiye yönlendirdik, sonuç iki ay sonrasına gün verilmiş. Kaşıntının yoğun etkisinden uyuyamadığını, uyku ilacaı kullandığını ifade etti.

52 yaşında hastam on yıldır diyabet hastası, bacağında uyuşma var. Nörolojiye gitmesi gerekiyor, 15 gün sonraya randevu veriliyor.

Her yıl 10 binden fazla doktor mezun oluyor. Uzman açığı kapatılana kadar hemen hemen hepsi uzmanlık kontenjanına sokulmalıdır. Uzman sayısı son derece az olan ülkemde bu sayı arttıkça uzmanın da uç uzmanlıklar yapma gereği ortaya çıkacak ve artı bir bilimsel gelişim de sağlanacaktır. Uzman sayısını artıralım dedim ya şimdi yorumlara şunlar gelecek; ya kardeşim bilimsel ol biraz, piyasa da bu kadar doktoru eğitecek hoca mı var, kalitesi tıp fakültesi dolu, yeterli hoca yok vs vs. Doktorlar, artık bilgi çağında yaşıyoruz, insanlar uzaktan eğitiliyor, belli noktalara çağrılarak pratik eğitimleri tamamlanıyor. Pratik insanı kusursuzlaştırır; koyarsınız bilmem kaç saat şunu yapacak , alacak sertifaka vs sini diye, bir de dünyanın kabul ettiği sınavlar ve beş yılda bir board sınavlarına sokarsınız işte size uzman. Ben desem ki; aman kimsenin huzuru kaçmasın, sayısı artmasın, halk mağdur olabilir ne önemi var. Bencil olmak topluma zarar veriyor. Hekim bir yeminle işine başlıyor “önce zarar verme” ilkesiyle çalışıyor, her nedense bazıları bunu unutuyor. Senin huzurun kaçmasın da genelin kaçsın diyorsan bol bol kızabilirsin.

Levent Tuna Şengöz
Aile Hekimliği Uzmanı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Uzman doktor sayısı artırılmalıdır

#4095332  gönderen dada
 09.04.2018 - 14:00:13
Uzman doktor sayısı artırılması yerine, performans sistemi kaldırılsın ve gereksiz ameliyat ve tetkik yükünün önüne geçilsin ve sadece çok gerekli olan hastalara ameliyat yapılsın ve hatta ameliyat karşılığında şu anda ödenen ücretler iki katına çıksın. Böylece hem devlet kazanır, hem hastalar, hem de hekimler. win win olur.

#4095333  gönderen dada
 09.04.2018 - 14:01:38
Hatta iş sadece hekimlere bırakılsın. Hasta internetten okuduğuyla gelip ben aslında ameliyat olmalıyım deyip doktora ahkam kesemesin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4095339  gönderen dada
 09.04.2018 - 14:04:55
Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde uzman hekime bu kadar kolay ulaşılamıyor ama Türkiye de neden ulaşılabiliniyor bunda bir acayiplik var. Bunun nedenleri ve sonuçları üzerinde düşünülmesi gerekir. Biz mi çok iyiyiz yoksa
onlar mı çok kötü?

#4095369  gönderen drjustice
 09.04.2018 - 14:43:56
dada yazdı:
09.04.2018 - 14:04:55
Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde uzman hekime bu kadar kolay ulaşılamıyor ama Türkiye de neden ulaşılabiliniyor bunda bir acayiplik var. Bunun nedenleri ve sonuçları üzerinde düşünülmesi gerekir. Biz mi çok iyiyiz yoksa
onlar mı çok kötü?
kesinlikle katılıyorum

#4095382  gönderen rosess
 09.04.2018 - 15:10:31
yaşlı nufüs artıyor, kronik hastalıklar ve memnuniyetsizlik var. aynı dede aynı hastalık için 5 uzman geziyor. bu daha iyi günlerimiz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4095386  gönderen taskin38
 09.04.2018 - 15:15:38
Sacma otesi bir onerme sabah 8:00 da hastaneye giden birisi hemen hemen tum bolumlere ayni gun randevu alabiliyor(kendim bizzat siraya girip goz ve dermadan aldim ordan biliyorum) bu hastamiz sira beklememek icin online randevu almak istiyorsa verilen sureler gayet makul.Anlatilan vakalarin akut tedavi edilmesi kadar sacma bir sey olamaz.

Burada aile hekimi arkadasimiz topu diger birans uzmanlarina atiyor.siz hastaniza neden gorme taramasini yapmadiniz son duruma gelince mi akliniza geldi goz doktoruna yonlendirmek.Ya da 10 yillik diyabetik hastanizi boyle mi takip ettiniz.Belli ki seker duzeyleri bozuk gitmis belki yillar once zaten uzman takibine girmeliydi.Yarim yamalak is yapip hastalik ortaya cikinca da uzmana gidin derseniz adam da ayni gun uzman mi gorsun akut bir durumu yokken.
Uzman sayisinin artmasi hem ekonomik kulfet hem de kalite ve deger dusmesinden baska bir sey degildir.Uzman sayisinda bir yetersizlik var evet ama cozum ulkemiz icin bir anda uzmanlik sayilarini arttirmak degil.Asmleri efektif hale getirmek.Uzmanlik kontenjanlari artmalidir ama planli ve peyderpey seklinde.Bir anda herkes uzman mi olsun.
Zaten her seye ayni gun uzman hekim bakacaksa aile hekimine ne ihtiyac var sadece hastane yapalim.Asmleri kapatalim o zaman.Siz bana deseniz ki hastam im gecirdi kardiyolog 1 gun sonraya randevu verdi yada svo gecirdi norolog uc gun sonra gel dedi veya disk hernisi var idrar kaciriyor iki hafta sonra opere edelim, o zaman ben sizs hak veririm.Ama bu tarz akut vakalarda mudahale hizi gelismis ulke standartinda hatta daha iyi ulkemizde.
Senaryolara gelecek olursak
1)katarakt bir gunde mi oldu da ayni gun ameliyat edilsin 2-3 ay iyi bir sure devlet icin
2)kronik kasintisi olan hastan 2 ay bekleyebilir madem kronik bir kasinti
3)10 yillik diyabetik hasta icin uyusma yeni mi basladi ki hemen gitmeli, 10 gun randevulu icin gayet iyi bir sure

not: aile hekimligi yaptim aile hekimi arkadaslarim da var; hsm ve tsmlerde aile hekimi izleme degerlendirmelerde calistim, muhakkiklikler yaptim.Isini iyi yapan aile hekimlerini tenzih ederim ama gercekten asmler ulkemizde asi haric efektif kullanilmiyor.insallah yakinda aile hekimleri nufusu dusurulur ve sevk zinciri gelir.Batili ulkelerdeki ilgili aile hekimligi sistemine kavusuruz.
Kullanıcı avatarı

#4095399  gönderen tedi
 09.04.2018 - 15:53:55
allahım yarabbim, bacağında uyuşma var, 15 güne randevu almış. drama bak sen. bence acile gitsin, uyuşmaya hemen uyuşturma engelleyici sarı seronla müdahele etsinler. bunlar iyi günlerimiz dendiği gibi, cehalet+ halkın memnuniyeti + gereksiz sağlık harcamalarında tavan yapacaz. her zaman dediğim gibi, uzmanınm ve gördüğüm hastaların %80-90'ı 1. basamakta çözülecek hastalar.