Perşembe , Mayıs 24 2018
Klinikler hakkında sorular, klinikleri tanıyalım v.s...
Kullanıcı avatarı

Histoloji embriyoloji asistanlığı

#4061813  gönderen peppermint
 13.02.2018 - 17:27:16
Arkadaşlar bu tus 18 kadro açan histoloji embriyoloji hakkında bilgisi olan var mı? Nasıl bir bölümdür? İş imkanları nedir? Bitirince ataması nereye yapılır? Maddi olarak nasıl bir bölümdür? Bu bölümde asistanlık yapan arkadaşlar bilgi verirlerse tercih etmeyi düşünenler için bir fikir olur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Histoloji embriyoloji asistanlığı

#4062611  gönderen queenofspades
 15.02.2018 - 11:55:32
histolog değilim ama temel bilimciyim. Birçok histolog arkadaşım var. Bildiklerimi aktarayım yine de. Asistanlıkta en önemli iş öğrenci lab hazırlığı ve deneyler. bir yerin histolojisini araştırmadan mutlaka orada elektron mikroskop var mı sorun. Çünkü hem kaliteli yayın hem de bilgi birikimi açısından bir histolog için çok önemli.
Bilimsel araştırma yapmayı, mikroskop kullanmayı ve okumayı seven arkadaşlar yazabilir. Rahat bir bölüm.
Asıl amacı akademisyen yetiştirmek gibi duruyor. İleride embriyolog olarak tüp bebek merkezlerinde çalışma şansları olsa da bunun için uzmanlık yetmiyor, ayrıca bir kursa gitmek ve sertifika almak gerekiyor.
Zorunlu hizmette bazen kadın doğum hastanelerine, çoğunlukla da üniversitelere akademisyen olarak atanıyorlar. Maaşı diğer bölümlere göre tabiki düşük. Eğer temel bilim düşünülüyorsa önce biyokimya ve mikrobiyoloji, bunlar mümkün değilse diğer temel tıp branşlarına yönelinmeli (hem maaş, hem mesleki tatmin açısından). Üniversiteye zorunlu hizmette atanan arkadaşım ortalamadan dahi döner almıyordu; çünkü hastane testlerinden tamamen ilgisizler, yalnızca öğrenci bazlı...
Akademisyenlik düşünen arkadaşlar için uygun, önü açık, kolayca bilimsel araştırma yapmanın mümkün olduğu bir bölüm (özellikle immünflorasan, FISH, Cd molekülleri vs gibi sürekli yenikeşfedilen alanlarda çalışma şansı var).
Bir diğer dikkat edilecek konu ise çok fazla biyoloji kökenli hocanın ve biyoloji kökenli meslektaşlarınızın olacağı gerçeği. Özellikle histolojide bu çok fazla. Ne önemi olabilir diyebilirsiniz; ancak biyolog dominant bir yerde tıp kökenli arkadaşlara mobbing uygulandığına dair duyumlarım oldu. En azından hocaların tıp kökenli olduğu bir bölüm tercih edilebilir diye düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı...

#4062901  gönderen dr_hagopik
 15.02.2018 - 23:11:26
queenofspades yazdı:
Bir diğer dikkat edilecek konu ise çok fazla biyoloji kökenli hocanın ve biyoloji kökenli meslektaşlarınızın olacağı gerçeği. Özellikle histolojide bu çok fazla. Ne önemi olabilir diyebilirsiniz; ancak biyolog dominant bir yerde tıp kökenli arkadaşlara mobbing uygulandığına dair duyumlarım oldu. En azından hocaların tıp kökenli olduğu bir bölüm tercih edilebilir diye düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı...
Son pasajdaki ifadeleriniz çok önemli, aralarında köklü üniversitelerin de bulunduğu birçok üniversitede benzer duyumlardan bahsediliyor, özellikle klinikle ilişik azaldıkça (ki bu biraz da klinik bilinçten uzak olmaktan kaynaklanıyor) mobing artıyor gibi duyumlara rastladım, örneğin bazı bölümler doktora başvurusu ya da geçmişte öyp gibi tercihli başvurularda tıp kökenli arkadaşlara gelmeyin, sorun yaşarsınız şeklinde söylemlerde bulunmuş vs. Ancak en nihayetinde bu okulun "tıp fakültesi" olduğunu unutmamak gerekiyor. Daha çok sayıdaki tıp kökenli arkadaşın bu alanlarda çalışması bu türden bir baskıyı kıracaktır. Bu tür baskıların kaynağıın biraz da meşruiyet sorunu yaşama kaygısı olduğunu düşünüyorum, prestij ve döner sermaye gibi etkenler de olabilir. Ama sonuç olarak tıp fakültelerinin de akademik ilgisi olan ve temel bilimler alanında çalışmalarını tamamlayan hekim arkadaşlarla akademik olarak çalışma eğiliminde olduğunu hatırlatmakta fayda var, ilgili bilim dalları sorun yaşatsa da genellikle Fakülte kurulları özellikle öğrenci eğitimini de gözeterek tıp ve klinik deneyimi olan akademisyenlerle çalışma eğiliminde oluyor/olacaktır diye düşünüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4063200  gönderen Agalactia
 16.02.2018 - 15:00:45
Bir mikrobiyolog olarak histolojiye dair uzaktan bakis açıklmla şunu soyleyebilirim, kitap-makale vs okumayi sevmeyen biri icin oldukca zor olacaktir. Ingilizce okuyabilmek ve yazmak cok önemli. Bu alanda bir doktordan daha cok arastirmaci olarak calisilir. Ve arastirmalarin cogunda hayvan deneyleri kullanilir. Bu calisma sartlarini benimseyemeyecek olanlar, yayin takibi yapamam diyenler asla yazmasın diyebilirim.
Kullanıcı avatarı

#4069604  gönderen queenofspades
 26.02.2018 - 10:33:12
dr_hagopik yazdı:
15.02.2018 - 23:11:26
queenofspades yazdı:
Son pasajdaki ifadeleriniz çok önemli, aralarında köklü üniversitelerin de bulunduğu birçok üniversitede benzer duyumlardan bahsediliyor, özellikle klinikle ilişik azaldıkça (ki bu biraz da klinik bilinçten uzak olmaktan kaynaklanıyor) mobing artıyor gibi duyumlara rastladım, örneğin bazı bölümler doktora başvurusu ya da geçmişte öyp gibi tercihli başvurularda tıp kökenli arkadaşlara gelmeyin, sorun yaşarsınız şeklinde söylemlerde bulunmuş vs. Ancak en nihayetinde bu okulun "tıp fakültesi" olduğunu unutmamak gerekiyor. Daha çok sayıdaki tıp kökenli arkadaşın bu alanlarda çalışması bu türden bir baskıyı kıracaktır. Bu tür baskıların kaynağıın biraz da meşruiyet sorunu yaşama kaygısı olduğunu düşünüyorum, prestij ve döner sermaye gibi etkenler de olabilir. Ama sonuç olarak tıp fakültelerinin de akademik ilgisi olan ve temel bilimler alanında çalışmalarını tamamlayan hekim arkadaşlarla akademik olarak çalışma eğiliminde olduğunu hatırlatmakta fayda var, ilgili bilim dalları sorun yaşatsa da genellikle Fakülte kurulları özellikle öğrenci eğitimini de gözeterek tıp ve klinik deneyimi olan akademisyenlerle çalışma eğiliminde oluyor/olacaktır diye düşünüyorum.
hocam ismini vermek istemediğim bir fakültede histoloji dışında bir temel tıp bölümünde tıp kökenli arkadaşlara biyolog hocaları ve çalışma arkadaşları tarafından neler yapıldığına her gün şahit olmaktayım. ne güzel demişsiniz ''tıp fakültesi'' burası sonuçta. zamanında işin ucu sıkı tutulup bu noktalara gelinmeseydi keşke. temel tıp bile olsa öğrencilere ders anlatırken, yayın yaparken klinik nosyonu almış, insandaki hastalıkları bilen kişilerin eğitim vermesi daha doğru olur diye düşünüyorum. keşke dediğiniz gibi dayanıklı ve cesur meslektaşlarımız her şeye rağmen bu bölümleri yazsa ve sayıları artsa. bu bölümler için doktora da bir seçenek ayrıca, bu da unutulmamalı.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009