Salı , Şubat 20 2018
2017 sonbahar donemi TUS sinav tarihi:27 Agustos 2017
Bu kadar beyin cerrahisinin bos kalmasi cok anlamsiz. Amerikada avrupada birisine anlatsaniz durumu belgeleri onune koymadan inanmaz. Beyin cerrahisinin tercih edilmemesini holladadan gelen tip fakultesi ogrencisine iki gunde zor anlattim durumu. Anladiginda ise cok sacma demisti. Bizim orada ogrenciler beyin cerrahisi ve kalp damar cerrahisine girebilmek icin ortalama yukseltmeye calisiyor diye anlatiyordu.
Gunumuzde turkiyede ise aklimizi peynir ekmekle yemedik beyin cerrahi olup cok calisip para kazanamamaktansa aile hekimi olurum en azindan soranlar ne doktorusun dediklerinde aile hekimligi uzmaniyim derim diye bir dusunce hakim. ( aile hekimligi uzmanligi bence kiymetli bir brans fakat tustan puan alamadigi icin beyin cerrahisine girenle ayni durumu izah etmeye calistim. Yani sirf uzmanlik almak icin aile hekimligini secenleri elestirdim)
Peki beyin cerrahisi ulkemizde niye bu duruma geldi. Yakinda klinikleri tercih eden olmadigi icin asistansizlik nedeniyle cogu kucuk universitede hatta bazi buyuk universitelerde bile isler aksamaya baslayacak. Hatta kendi bulundugumuz sehirde yakinlarimizin bulundugu bir sehirde bile beyin cerrahisi hizmeti iyi verilemeyecek. Uzman sayisi cok fazla diye bir sure kadro verilmedi simdi de klinikler isyan ettigi icin kadro arttiriliyor fakat tercih eden olmuyor. Bu dongu beyin cerrahisinin ileriki 10 20 yilini kotu etkileyecek diye dusunuyorum.
Neyse cok uzattim. Bosta kalan klinikler asagida belki tercih etmek isteyen arada kalmis , beyin cerrahisini istemesine rağmen aklini peynir ekmekle yememek arasinda kalmis kisilerin fikrini etkileyebilir diye dusunuyorum.
( telefondan ingilizce klavye ile yazdigim icin bu sekilde oldu kusura bakmayin.)
( not: beyin cerrahisinde 5 yilimi bitirdim, comeze ihtiyacim yok)

Abant izzet baysal
Afyon kocatepe
Cumhuriyet universitesi
Düzce
Fırat
Harran
Karadeniz teknik
Manisa celal bayar
Mugla sitki kocman
Mustafa kemal universitesi
Namik kemal universitesi
Recep tayyip erdogan universitesi
Selcuk universitesi
Uludag uni (yabanci)

Istanbul gop taksim ea
Istanbul haydarpasa ea
Istanbul umraniye ea
Izmir bozyaka ea

Inonu üniversitesi (4)
Istanbul medeniyet
Sakarya uni
( tus a baya uzak kaldigim icin ucuncu tabloyu anlamadim, dorduncu tabloyu da yazmadim.)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Tabi ki umrumuzda, benim de aklıma takıldı ilk gördüğümde , sadece nöroşirurji değil ki başka bir cerrahi bölüm daha var tercih edilmeyen ... hayret ettim görünce .
Aslında insanları anlayabiliyorum
Bir çok geçerli sebepleri vardır bunun için ama benim gibi sizin gibi düşünenler de vardır eminim , gelecekten umutlu olalım hocam, ben o hayalini kurduğum cerrahiye bi yerleşsem dünyalar benim olacak sanıyorum ..
Cerrahi hele ki beyin cerrahisi yazacak insan işini özel hayatından öte sevecek. Çünkü öyle bir tempo ki tünelden içeri girince anca emekli olmaya karar verdiğin zaman durulur zaman. O zaman da tabi umarım pişman olmuyordur "hayatı ertelemişim" diye...hele ki ülkemde hakketiğini almak bir yana servislerde amele muamelesi bile görerek bu bölümü tercih ediyorsan o şahsa yüzbin kere saygı duyuyorum.
Ben psikiyatri kazandım ama sarmazsa beyin cerrahi yazıcam önümüzdeki tus peiferdeki calısma sartları ve iyi bir hekim olmak icin imkan bulmak zor mu bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.Yoğunlukla ilgili beklentim yok tek amacım iyi bir hekim olabilmek uzmanlıkta gerekli ortamı bulamayıp körelme ihitimalim yüksekse hiç bulaşmayım
Su anda insanlar mutsuzluk ve umutsuzluk psikolojisiyle nasil kendini koreltiyorsa ayni psikoloji uzmanlikta da uzmanlari koreltiyor. Icinizdeki enerji ne kadar yuksekse kendi donaniminizi ne kadar arttirirsaniz o kadar mutlu bir meslek hayati yasar o kadar iyi bir hekim olursunuz. Bu aslinda sadece beyin cerrahisi icin gecerli degil tum branslar icin gecerli. 5 yilini doldurmus bir beyin cerrahi olarak bugun tercih yaptigim gune donsem yine beyin cerrahisini tercih ederdim. Kaldi ki asistanlikta bile tum bolumlerdeki asistan arkadaslar birseylerden dert yanarken ben mutlu mesut ve yogun olarak calistim. Bence hekimlerimizde kazanilmis umitsuzluk ve inandirilmis mutsuzluk var. Tabi bu bende yok. Umarim sen de de yoktur ve olmaz.
csmone yazdı:
12.02.2018 - 23:03:59
Su anda insanlar mutsuzluk ve umutsuzluk psikolojisiyle nasil kendini koreltiyorsa ayni psikoloji uzmanlikta da uzmanlari koreltiyor. Icinizdeki enerji ne kadar yuksekse kendi donaniminizi ne kadar arttirirsaniz o kadar mutlu bir meslek hayati yasar o kadar iyi bir hekim olursunuz. Bu aslinda sadece beyin cerrahisi icin gecerli degil tum branslar icin gecerli. 5 yilini doldurmus bir beyin cerrahi olarak bugun tercih yaptigim gune donsem yine beyin cerrahisini tercih ederdim. Kaldi ki asistanlikta bile tum bolumlerdeki asistan arkadaslar birseylerden dert yanarken ben mutlu mesut ve yogun olarak calistim. Bence hekimlerimizde kazanilmis umitsuzluk ve inandirilmis mutsuzluk var. Tabi bu bende yok. Umarim sen de de yoktur ve olmaz.
Hocam yazdıklarınızı imrenerek okudum,ne mutlu size..
Bu konu hakkındaki Duyarlılığınız için teşekkür ederim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bence tus kalkmali ve insanlar girmek istedikleri kliniklere basvurularla alinmali. Sinav olmali o da yeterlilik sinavi olmali. Yani bir kisi cerrahi alanda branslasmak istiyorsa cerrahinin yeterlilik sinavi olmali dahili brans istiyorsa dahili nin yeterliligi olmali. Yeterlilik sinavini gecenler kliniklerin kriterlerini yerine getirip mulakat ile alinmali. Bence kadrolarin bos kalmasi birseylerin eksildiginin ve birseylerin yanlis gittiginin en buyuk kaniti.
Tus turk tibbinin onundeki en buyuk engel. Adam 70 puan aliyor bilmedigi sendrom hakim olmadi alan yok derma yaziyor. Bilgi ve becerisinin yuzde 10 luk kismini kullaniyor geri kalan vatana millete ve insanliga hizmet edecek turkiyede bilimi gelistirecek yuzde 90 bilgisi çöpe gidiyor. Bu bilgi beceriyle dermatolojiyi gelistiriyor demeyin herkes insanlarin derme tercih etmesinin en onemli sebebinin rahat para kazanmak oldugunu biliyor. ( gercekten dermayi sevip derma tercih edenleri kastetmiyorum). Adam belki 5. Sinifta dermatoloji stajina gelmeyip tus calisiyor. Sonra tusta 70 uzeri puanla derma kazaniyor. Derma hakkinda bildigi staj notlari haric hicbir fikri olmadan tabi. Bu sadece dermatoloji icin degil kolay rahat para kazanmak kaygisiyla tercih yapanlarin buyuk kismini kapsiyor.
csmone yazdı:
14.02.2018 - 00:08:40
Bence tus kalkmali ve insanlar girmek istedikleri kliniklere basvurularla alinmali. Sinav olmali o da yeterlilik sinavi olmali. Yani bir kisi cerrahi alanda branslasmak istiyorsa cerrahinin yeterlilik sinavi olmali dahili brans istiyorsa dahili nin yeterliligi olmali. Yeterlilik sinavini gecenler kliniklerin kriterlerini yerine getirip mulakat ile alinmali. Bence kadrolarin bos kalmasi birseylerin eksildiginin ve birseylerin yanlis gittiginin en buyuk kaniti.
Tus sınavı kalktığında Türkiye şartlarında asistanların seçiminin torpile kalacağını öngörmek zor değil...
Kullanıcı avatarı
Yazooko yazdı:
14.02.2018 - 09:04:51
csmone yazdı:
14.02.2018 - 00:08:40
Tus sınavı kalktığında Türkiye şartlarında asistanların seçiminin torpile kalacağını öngörmek zor değil...
Çok haklısın. TUS kalkmalı, mülakat olmalı demek suistimallere yol açabilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Tabiki turkiyede mevcut duzende bu olamaz, tus kalkip mulakat koyamayiz ama turkiye tibbinin nereye dogru gittigini ortaya koymak ve dusunmek lazim. Universite sinaviyla tip kazananlarin ne kadari hekimligin farkinda olarak seciyor. Sahsen ben farkindaligim cok dusuk olarak tip sectim ama isin icerisindeyken bir saniye dahi pisman olmadim. Beyin cerrahisi secerken ise herseyin farkindayken isteyerek tercih ettim ve hala pisman degil. Bence turkiyede tus u elestiriken universite sinavini da ayni sebepten dolayi elestirmemiz lazim. Ha konusarak birseyler degisir mi bilmiyorum ama umarim icerisinde beyin cerrahisine ilgisi olan kisilerin bu konuda tekrar dusunmelerini saglarim. Yuksek puan rahat bolum olarak dusunulmemeli. Yuksek puan en cok istedigim kendimi en iyi hissettigim ve en iyi hizmet verebilecegimi dusundugum bolum olarak dusunulmeli. Belki ileride birseyler duzelir. Bu duzelmenin tek sebebi de bu dengesizligin olustiracagi buyuk hasarlardir. Cok konustum sanki biraz karismis olabilir soylediklerim. Soyle bir baktim da cumleler de cok devrik duzeltilebilecek gibi degil.