Cumartesi , Ağustos 18 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Özel hastanelerden acilde çifte tarife

#4059911  gönderen drhaber
 10.02.2018 - 13:02:23
İstanbul'da hizmet veren A sınıfı hastaneler gündüz ayrı tarife, gece ayrı tarife uyguluyor. Acillere gelen hastaların yakınları önce vezneye yönlendiriliyor. Röntgen, kan, idrar testleriyle de fatura kabarıyor

Resim

Sağlık Bakanlığı'nın özel hastanelerde acil servis hizmetinin ücretsiz yapılması yönündeki genelgesine rağmen vatandaş soyulmaya devam ediyor! AKŞAM'ın masaya yatırdığı sorunlardan biri de başta İstanbul, Ankara İzmir gibi büyük kentlerdeki A sınıfı hastanelerdeki çifte tarife oldu. Hastalara taksimetre gibi gece ve gündüz tarifesi açan hastaneler vatandaştan para koparmaya çalışıyor. Hastanelerin bu tarifeyi neye göre hangi kanuna ve yönetmeliğe yöre yaptıkları ise belirsiz.

ÖDEMEDEN DOKTOR GELMİYOR

Bazı hastaneler için gece tarifesi saat 24.00'da başlarken bazısında ise mesai bitimi saat 17.00'den itibaren başlıyor. Gündüz tarifesinde muayeneye 120 TL ödenirken gece tarifesinde ise bu rakam 250 TL'yi buluyor. Hastanelerde hafta sonu hafta arasına göre 'dışarıdan doktor geliyor' bahanesiyle daha fazla ücret talebi bile geliyor. Özel hastanelerin acil servisine ayağınızı bastığınız andan itibaren şikayetinizi dinleyen görevliler hasta yakınını önce vezneye yönlendiriyor. Acil vaka olarak gelen hasta vezne ödemesi sırasında sıradan polikliniğe gelip ayakta tedavi gören hasta tarifesine tabi tutuluyor. Vezneye ödeme yapmadan doktor hastaya bakmıyor.

TETKİKLER DE ÜCRETİ ARTIRIYOR

Özel hastanelerde acil servislerde doktor birçok tetkik istiyor. Soygunun bir ayağı da burada devreye giriyor. Faturanın nasıl şişirileceği ise doktorun inisiyatifine kalıyor. Acil doktoru sizi yeşil alan hastası olarak kabul ettiği andan itibaren yapılan her işlem için ayrı ayrı para isteniyor.

Vatandaşların isyanı gittikçe büyüyor

AKŞAM'ın gündeme getirdiği özel hastanelerin acil servislerindeki soygunla ilgili vatandaştan şikayet yağıyor. İşte o şikayetlerden bazıları:

Git istediğin yere haber ver!

Annesi aniden rahatsızlanan bir vatandaş da gittiği özel hastanede karşısına çıkarılan rakama itiraz edince 'İstediğin yere şikayet edebilirsin' cevabı aldığını anlatıyor: Annem kalp hastası ve hayati riski olan hasta elimizde raporumuz var. 'durumu acil değil' dediler. Zaten doktorda bunu kabul etti. Hastanenin acil bölümünden giriş yapmamıza rağmen bize poliklinik hastası olarak kayıt açtılar. Yani ücretlendirdiler. 70+193 lira ödeme yaptım. Sadece kan tahlili ve sorum yaptılar. İtiraz ettiğinde ise sizin durumunuz acil değil deyip kabul etmediler. Kanun böyle istediğin yere şikayet edebilirsin diye kabalık yapıyorlar.

6 bin TL'lik ameliyat 1 saatte 15 bin TL oldu

Büyük bir sağlık gurubunun hastanesine giden bir vatandaş saat 23.15 sıralarında elinin kesilmesi sonucu gittiği acil bölümünde başından geçenleri şöyle anlatıyor: İlk müdahale yapıldıktan sonra sinirlerde kesik olduğu şüphesiyle ameliyat gerektiğini söylediler. Bunun üzerine ameliyat fiyatını sorduk ve 5-6 bin TL tutacağını söylediler. 1 saat sonra ameliyat ücretinin 15 bin TL'den açılıp 25 bin TL'ye kadar tutabileceğini söylediler. Hatta hastayı 2-3 saat içinde ameliyat ettirmezsek kalıcı hasar olabileceğini söyleyip panik yaptırmaya teşvik ettiler.

Alo şikayet hatları

Vatandaşlar Sağlık Bakanlığı'nın Alo 184 hattını arayarak özel hastaneleri şikayet edebileceği gibi, hasta veya yakınından acil tedavide para talep edilirse Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 hattına, hasta veya yakınından faturasız, belgesiz para tahsil edilirse Maliye Bakanlığı Alo 189 hattına, durumu bildirebilir. Sağlık Bakanlığı ve SGK uzmanları, vatandaşın mutlaka detaylı döküm alması öneriyor.
Akşam
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Özel hastanelerden acilde çifte tarife

#4059993  gönderen fagoba
 10.02.2018 - 16:05:13
Sağlık sektörü büyük hastane lobilerine geçtikçe,bu durumlar daha da artacak,adam senin ülkene para kazanmak için yatırım yapmış acil olarak görmediği herşeyden para alacak,bakalım sağlık bakanlığı bu tarz şikayetler için ne yapacak bu hastanelere?
Kullanıcı avatarı

#4060125  gönderen eftelya16
 10.02.2018 - 20:52:30
Az bile... Özel hastaneleri savunmuyorum ama hastaların bir çoğu çakallık yapıp yeşil alanda sıra beklememek ve bi sarı seron taktırırım diye özele gidiyor. Sonra vay efendim ölüyorum acilim nasıl para alırsınız? Ölüyorum dediği de ÜSYE yani. Acil kelimesinin bile içi boşaltıldı. Bir hastanenin acil servisine günde 1000 hasta geliyorsa, sorun tek tek, bini de acilim diyecektir. Müstehak.

#4060191  gönderen muhalefet
 10.02.2018 - 22:24:03
Hiç itiraz etmeyip parayı ödeyin kartla. Kart slibini saklayın.kimseyle tartismayin kavga etmeyin. İşiniz bitince turkiye gov tr adresine girin. Tüketici hakem heyetine online şikayet oluşturun. Benim gibi her seferinde paranızın tamamını geri alın.hem de mahkemeye ve hastaneye gitmeden..
ÖZEL HASTANELER TÜKETİCİYİ KORUMA KANUNUNA TABİDİR!

#4060507  gönderen deadeye
 11.02.2018 - 02:02:03
bu forumda kendi meslektaşını çekiştirmeye, onun kökünü kazımaya meraklı ne kadar insan var yahu. vay efendim direk edevletten şikayet edinmiş.
sen o hastanede ne yaşadıysan artık.

normalde gidersin ben de hekimim dersin, yardımcı olursanız sevinirim dersin nazikçe, o özel hastane en lüks en elit özel hastane dahi olsa sana sıradan bir vatandaş muamelesi yapmaz, seni çakallık peşinde olan hastalarla bir tutmaz. (kesinlikle her hastayı bir tutmuyorum, binde biri olan görgüsüzlerden, canilerden,bencil, şizofreniklerden, maaşını vergiyle ödüyorumculardan bahsediyorum)

deontolojiyi uygulayın artık biraz bee, ne çektik sizin gibilerden.

forumdaki diğer sağlık çalışanları arkadaşlar mazur görsün ama bence bu forumda doktor olmayanlar bulundurulmamalı. saglikcitus. com değil sitenin adı DRtus
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4060557  gönderen tobirama
 11.02.2018 - 02:33:59
acil olmayan hastaların yakınlarının yaptığı hareketleri tolere etmeyen özel hastane haklıdır. yok kart slip i alacakmış da tüketici heyetiymiş de her seferinde geri almış da iki dakikada roman yazmış adam.

#4060721  gönderen fisilce
 11.02.2018 - 14:02:31
acili acil olmayan şikayetin ile meşgul et slip al şikayet et ne ala.
bu sistem devlet hastanelerinde de geçerli olmalı. hekimin acildir demediğinden çatır çatır muayene ücreti alınmalı
Bu milletin cebinden para çıkmadıkça acil olmadığını kabul etmez, adam exe müdahale ederken ben de acilim doktor gelsin bana baksın diye olay çıkartabiliyor(acilde tek hekimim) en azından bu parazitler ayak altından çekilir de gerçek acil hastasına doktor yeşil alan vakaları ile beyni jöle olmadan gerektiği şekilde gereken sürede müdahale eder

#4060845  gönderen yakamos
 11.02.2018 - 20:41:02
özel hastanelerde yapılanlar elbette denetlenmeli gerçek acil hastanın hakkını gözetmek lazım arkadaşlar ama acil servise sırf özel hastane diye hasta olacağımı hissediyorum-grip başlangıcı-maça gittim çok halsizim bi serum takalım-bu gece hiç uyuyamadı çok halsiz işe de gidemedi vs. vs. diye binlerce çoğaltabileceğim örnekler de geliyor.bu tipler özele de gelse devlete de gelse acil olmadığı halde acil servisi meşgul ettiği için ücret alınmalı.ve yine bu tipler biz acil servise geldik neden ücret alıyorsunuz diye yaygara koparan tipler.bir doktor olarak özel hastaneleri bu konuda haklı buluyorum ve darısı devlet hastanelerinin de başına diyorum.acil servis acil hasta içindir.naz niyaz yeri değildir.bunu önce sağlık bakanı idrak etmeli ve akşam polikliniği açacağı yerde bunun gibi vatandaşlarına yaptırım uygulamalı.bu iş başka türlü çözülmez.bu kadar bilinçsiz bir millete sabaha kadar poliklinik açsan adım başı özel hastane koysan nafile....

#4060849  gönderen yakamos
 11.02.2018 - 20:44:10
not: şuan nöbetçiyim ve sabahtan beri tek bir acil hasta bakmadım.üsye ler ölüyormuş gibi geliyo onları saymazsak. ve tabi ki muhteşem serumlar.hasta bana uzun zamandır instagramda serumlu fotoğrafım yok serum takalım dedi ya ben şok...özel hastaneleri ne amaçla kullanıyorlar bi görmek lazım önce!

#4060916  gönderen uykusuzfare
 11.02.2018 - 22:43:20
fisilce yazdı:
11.02.2018 - 14:02:31
acili acil olmayan şikayetin ile meşgul et slip al şikayet et ne ala.
bu sistem devlet hastanelerinde de geçerli olmalı. hekimin acildir demediğinden çatır çatır muayene ücreti alınmalı
Bu milletin cebinden para çıkmadıkça acil olmadığını kabul etmez, adam exe müdahale ederken ben de acilim doktor gelsin bana baksın diye olay çıkartabiliyor(acilde tek hekimim) en azından bu parazitler ayak altından çekilir de gerçek acil hastasına doktor yeşil alan vakaları ile beyni jöle olmadan gerektiği şekilde gereken sürede müdahale eder
Hocam bu dediğini yapsalar zaten acilin tüm sorunları çözülür. Yaparlar mı? Nein nein nein! Yoksa nasıl oy toplayacaklar milletten
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4060987  gönderen dr_oytun
 12.02.2018 - 01:47:36
annemin paroksismal af hastalığı var, arada atakları tutuyor, gene böyle bir anda silivri'de özel bir hastanenin aciline gitme gafletinde bulunduk, ekg için kimse gelmeyince kendim çektim, sonra doktoru bekledik, kimse gelmeyince sekretere gittim, sekreter hanım kardiyoloji poliklinik kaydı açmaya kalktı, itiraz ettim, bunun üzerine ekg'ye baktı, acil durumu yok poliklinikte bekleyebilir dedi (ekg:yüksek hızlı af, aciliyeti yok diyen de sekreter!), daha fazla delirmeden devlet hastanesine kaçtık.
Kullanıcı avatarı

#4061038  gönderen akandemir
 12.02.2018 - 10:08:39
dr_oytun yazdı:
12.02.2018 - 01:47:36
annemin paroksismal af hastalığı var, arada atakları tutuyor, gene böyle bir anda silivri'de özel bir hastanenin aciline gitme gafletinde bulunduk, ekg için kimse gelmeyince kendim çektim, sonra doktoru bekledik, kimse gelmeyince sekretere gittim, sekreter hanım kardiyoloji poliklinik kaydı açmaya kalktı, itiraz ettim, bunun üzerine ekg'ye baktı, acil durumu yok poliklinikte bekleyebilir dedi (ekg:yüksek hızlı af, aciliyeti yok diyen de sekreter!), daha fazla delirmeden devlet hastanesine kaçtık.
tıbbi sekreterlik bölümünde kardiyoloji eğitimi de veriliyor demek ki artık