Çarşamba , Ekim 24 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Özel hastanelerin “acil”lerinde bekleme var, sıra var, 500 TL’ye varan muayene ücreti var ama doktor yok

Resim

Kamu hastanelerinin acil servisleri özellikle İstanbul’da yoğun ve nedenlerini anlamak zor değil. Peki tatil köyüne benzeyen özel hastanelerin acillerindeki eziyeti nasıl açıklayacağız? Uyarılara rağmen 500 TL’ye varan muayene ücretleri alan özel hastanelerin acil servislerinde geceleri uzman hekim bile yok. Hastalar saatlerce tedavi bekliyor. Gazete Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberi...

Türkiye’de hastanelerin acil servisleri, yeni buluşma noktamız gibi. Yılda 110 milyonun üzerinde başvuru yapılan acillerde o kadar vakit geçiriyoruz ki yeni dostluklar kuruluyor, hatta Başbakan Binali Yıldırım’ın ifadesiyle evlilikler bile oluyor.

Tabii çoğunlukla hastaların ilk tercihi kamu hastaneleri. İstanbul’da bazı hastaneler tadilatta olunca yoğunluk daha da artıyor. Ancak en yakın adres bir özel hastaneyse, yahut farklı bir nedenle bir özel hastaneyi tercih ettiyseniz, ki bu vatandaşın hakkı, yine aynı yoğunluk ve saatler süren bekleme çilesiyle karşılaşıyorsunuz. Özellikle de hafta sonları ve akşam saatlerinde... Çünkü hastaneden çok resort gibi görünen, hastadan çok dekorasyona masraf edildiğini düşündüren bu dev özel hastanelerin, 500 TL’ye varan muayene ücretlerine rağmen acil servislerinde hekim bulmak zor. Gece çalışan doktorlar kadrolu bile değil. Muayeneler başka doktorlar üzerinden gösteriliyor.


Görüştüğümüz bazı hastalar, “Tasarrufu personelden yapıyorlar” diyerek tepki gösteriyor. Uzun çalışma saatleri ile hastaları zamansız yakalayan “iade sözlü provizyon ücretleri” de ayrı mesele. Durumu daha yakından gözlemlemek için İstanbul’un acil servis hizmetlerini, bilhassa özel hastanelerin acillerini gözlemledik.

İlk durağımız, İstanbul Maslak’taki büyük bir özel hastane. Hasta şikâyetleri, genellikle hafta sonu ve akşam geç saatlerde sorun olduğuna işaret ediyor. Acile giriş yaptığımızda saat 20.00’yi gösteriyordu. Bekleme salonu kalabalık. Hasta yakınları kadar ayakta tedavi olacak hastalar da bekleme salonunda. Yatışı yapılan kırmızı alandaki acil vakalar dışında çocuk hastalar ile birkaç hamile kadın da göze çarpıyordu ve 45 dakika kadar sıranın kendilerine gelmesini beklediler. Öksüren bir kız çocuğunun ateşi bekleme salonunda ölçüldü. Zira anne-babası acil muayene için uzun süre anons edilmeyi bekledi.Bir başka kız çocuğunun annesiyse beklemeden söylenme evresine geçmişti: “Hiç bu kadar yoğunluk beklememiştik.” Saat 21.00’i gösterdiğinde, bir başka genç anne 1 çocuk doktoru olmasına tepkiliydi.


Bir sonraki akşam saat 23.30’da gittiğimiz aynı hastanede yine benzer bir tablo vardı. Yine daha ziyade çocuklu aileler sıradaydı. Bir MR tetkikinin ortalama bin TL olduğu hastanenin acil servisinde geçirdiğimiz 1.5 saatte, bekleyen yüzler pek değişmedi. Acil hekimi, kamu hastanelerindekiler kadar yoğundu. Gözlem odaları dolu olduğu için bekleme salonunda geçirilen süre uzadıkça uzadı.

Çocuk doktoru mu? Hâlâ gören yok!

GECE ÇOCUK HEKİMİNİ ARA Kİ BULASIN!

Acil yoğunluğu yaşanan Şişli, Bahçelievler ve Bakırköy’deki başka özel hastanelerde, farklı günlerde saat 20.00 ile 00.30 arası yaptığımız gözlemlerde de aynı sorun vardı: Özel hastanelerin acil servislerinde çocuk hekimi yok. Vakaya göre hekim aranıyor, tabii teşhis konulabilirse. Çağrılıyor, tabii ulaşılabilirse. Neden sonra hekim geliyor, tabii o da gelirse...

Genel olarak doktor ve hemşire sayıları da yetersiz. Bu nedenle gece görev alanların sayısı ihtiyacın altında kalabiliyor. Hastalarca en fazla şikâyet edilen konuların başında bu konu geliyor ve sağlık hizmeti değil ticari kaygılarla planlama yapıldığına dair endişeler dile getiriliyor.

Özel hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğun bir diğer nedeni de kamu hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluktan dolayı buralara yönelen hastalar. Bu bölgedeki özel hastanelerde acil servis muayene ücretleri 100 TL’den başlıyor.


Acil vakalarda hastadan ücret talep edilmesi halen tartışmalıyken, bazı özel hastanelerde talep edilen “iade sözlü provizyon ücretleri” hasta ile kurumu karşı karşıya getiriyor. Yani acil servise yatışı yapılan hasta için öngörülen tetkik ve tedavinin ücreti önceden alınıyor. Farkın sonradan hastaya ödeneceği söyleniyor.

‘ACİL OLMAYAN DA ACİLE GELİYOR’

Bazı özel hastaneler, kaza ve yaralanma sonrası hastaneye gelen vakaları hemen başka hastanelere yönlendirme yoluna gidiyor. Özel hastane yetkilileri de “Acil servisler ücretsiz” algısı ve bilgisi nedeniyle durumu çok acil olmayan hastaların da özel hastanelerin acil servislerine başvurduğundan yakınarak, “Baş edilmesi mümkün olmayan bir yoğunluk yaşanıyor” diyor.

KAMU HASTANELERİNİ GEREKSİZ ACİLLER YORUYOR

İstanbul’un en yoğun hastanelerinden Şişli Etfal ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastanelerinin acil servislerinde ise inanılmaz bir trafik yaşanıyor. Bazen gerginliklere de yol açan bu yoğunluk, özel hastanelerde olsa kapıya barikat kurduracak cinsten. Akşam 21.00’de giriş yaptığımız Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisinde, yeşil alana (ayakta tedavi bölümü) bakan hekimin kapısında bekleyen onlarca hasta var. Merkezi randevu sistemiyle gündüz yakın tarihte başvuramayanların acillere gelmesi de yoğunluğu en çok artıran nedenlerden. 100 hastadan 35’i acilden giriş yapıyor ve hepsi o kadar acil değil.

2 saat önce hastaneye geldiğini söyleyen bir anne. Sağlık Bakanlığı’nın şikâyet hattını arıyor: “1 doktor var. Çocuğumu doktora gösteremiyorum. Asgari ücretle nereye gideceğim?”

Öte yandan burası İstanbul’un 2 çocuk acilinden biri ve neyse ki burada epey çocuk doktoru var. Servisin içi kreş görünümünde. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yoğunluk da Şişli’den farklı değil. Muayene süreleri kısa ancak tetkik, tahlil derken bir hasta 2 saat bekleyebiliyor.

Ama özel hastaneler beklemede arayı kapattığı için asıl yükü çeken kamu hastanelerini eleştirmek çok kolay olmuyor.
Haber Türk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Haberturk’e ttb’nin dava acmasi lazim, her gun insanlari sacma sapan haberlerle bilip bilmeden guya haber yapiyorlar. Resmen insanlari kiskirtmaya yonelik sifir zekayla yazilan haberler.
Kullanıcı avatarı
Vakaya göre hekim aranıyor, tabii teşhis konulabilirse.
Bu nasil bit laftir ya bu nasil bir doktot dusmanligidir.. yani o kadin hic demiyirmu nie gunduz gelmediniz neden acilleri yogun tutuyorsunuz. Birde kirmizi alan hastasi yatiriliyir diye belirtmis nerdeyse onlarda bakilmiycak diycekte. Ya bir gununu degil soyle tum gece git doktot odasina nasil oluyit gor. Yazmana da gerek yok sadece gor ve anla
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
bir hastaneye gidip muayene olup tetkik yaptırmak en azından yarım mesai gününü alıyor insanların. çoğu zaman tetkik sonuçları için başka bir gün tekrar gelmesi gerekiyor. bi de kontrol muayeneleri var. Yani insanların, özellikle işinden kolayca izin alamayanların mesa saatlerinde hastane gitmesi biraz zor. Bundan dolayı çoğu çalışan gereksiz gere acili meşgul ediyor. hem acilde acil olmayan hasta bakmak zorunda kalan hekim mağdur, hem de gündüz hastaneye gidemeyen vatandaş. bence hastanelerin en az 22.00'a kadar çalışması gerekir ama çalışanlara esnek mesai uygulanması ve gündüz-akşam çalışacak olan personelin adaletli bir şekilde düzene oturtulması şartıyla. Zaten yeteri kadar personel yokken ve mevcut düzende bile işler olması gibi yürütülemiyorken böylesi radikal bir değişikliği yapmak imkansız. Kısacası insanlar hekimlerden kaynaklanmayan sorunlar nedeniyle hekime karşı kışkırtılmaya devam edilecek, yetkililerimiz de şiddet gördüğü sosyal medyada açık bir şekilde ortaya çıkan hekimlere de destek olmaya(!)...
Ohh olsun ozeller iyi yapıyor. Devlet hastanelerindeki yoğunluk tamamen acilin bedava olmasından ve sıra beklenmiyor inanisindan. Doktora kolay ulasilinca kiymetini bilmiyor bu millet. Devlette acil olmayan hasta acile gelince 100 lira muayne ücreti kesin bakın millet nasıl kuzu olacak. Ozeller de 500 değil 1000 tl alsın. Mübah hepsine
Acildeki yeşil alan hastası poliklinik hastasıdır;
1 saat de bekleyebilir,5 saat de bekleyebilir hatta yarın ilgili polikliniğe gitmesi bile söylenebilir.Kimse yeşil hastasına sarı/kırmızı hastası gibi davranılmasını beklemesin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
uykusuzfare yazdı:
12.01.2018 - 16:19:33
furion07 yazdı:
12.01.2018 - 15:40:12
(haberi okuyan vatandaş) hem pratisyen muayenesi hem de kişi başı 500 kağıt iyiymiş. Günde 300 tane baksa böyle ayda 450 milya...vay arkadaş ya...
Ahaha :D aynen hocam. Sonra yine doktorlar dünyanın parasını alıyor geyikleri
acilde "o kadar para alıyorlar, bir de acilden rapor vermiyorlar!!" çünkü her isteyene rapor vermek zorundayız, nolcak ki(!). Bu haber kadar sağlık sisteminin sorunlarını doktora yıkan açık açık nefret suçu işleyen bir haber görmemiştim. Acilen acillerin işleyişi hakkında kamu spotu dönmesi gerekiyor. Yoksa aciller poliklinikten kalabalık olmaya devam edecek. Üstteki hekim arkadaşların dediği gibi 1000tlye gerek yok; her gelenden 1tl alınsa inanın %20 düşer. Ah bir de hekime şiddet uygulayanlara sigorta kalksa ya da acilden ciddi paralar ödemesi gerekse...