Pazartesi , Haziran 18 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Re: GATA'da 20 yıl sonra başörtülü doktor

#4044806  gönderen tintin
 12.01.2018 - 22:29:34
tbputgm yazdı:
12.01.2018 - 21:58:33
tintin yazdı:
12.01.2018 - 20:18:56
tbputgm yazdı:
12.01.2018 - 19:59:08

Neresinden tutsan elinde kalacak bir açıklama. Vatan sevgisini dinle alakalı olmadığı, vayanseverlerin fransız özentisi olduğu.. Peygamberimiz (sav)'ın hicretten sonra Medine'deki yahudilerle yaptığı anlaşmaya bir göz atın. Hayat tıp kitaplarından ibaret değil bunu bir kez daha görmüş olduk.
Neresi elinde kalıyor çok merak ediyorum aydınlat beni. Abi kusura bakmayın ama cehaletin dip noktasındasınız. Ulus devlet kavramı nerden çıkmış oturayım baştan mı anlatayım size. Evet bir tane ayet yok hadis yok vatan sevgisine vurgu yapan çünkü islamda toprak ya da ırk üzerinden bir klasifikasyon yok. Bütün müslümanlar tek bir millettir bu anlayışta. Zaten 7.yüzyılda senin anladığın modern anlamda bir vatan kavramı bile yok.muhammed hamidullahın siyerinde peygamber efendimizin yaptığı anlaşmaları okumuştum bir tanesinde bile dediğin anlama gelecek bir şey geçmiyor aydınlatın demiştik ya mesela burdan başlayabilirsiniz hangi anlaşmaymış paylaşırsanız faydalanalım.sonra merak edenler için bende o günün Medine şehir devletinin anayasasını paylaşacağım.
https://sorularlaislamiyet.com/vatan-se ... adis-midir

Burada geçiyor o antlaşma.

Din milli duygulara engel değil, vatanseverlik de dine engel değil.O yüzden vatanseverliğin ya da milliyetçiliğin dine zarar vereceği görüşünde değilim.

Kaynağımız sorularla İslamiyet yani. Çok güzel. Muhammed hamidullah islam peygamberi kitabında yahudilerle varılan anlaşmanın metninde
Yahudiler den hiç bir kimse Muhammedin izni olmaksızın müslümanlarla birlikte askeri bir sefere çıkamayacaktır. Savaş durumunda yahudilerin masrafları kendilerine, Müslümanların masrafları da kendilerine aittir. Kuşkusuz bu sahifede hedef gösterilen kimselerle savaşanlar kendi aralarında yardımlaşacaklardır. Şeklinde geçer. Merak edenler kitabın kaynakçasına bakabilirler yada İnternetten kimin dediği belli olmayan şeyler okumaya da devam edebilirsiniz. Keyfiniz bilir. Bahsi tekrar geçen hadisi ne buhari ne Müslim ne tırmızi, ne Ebu davut kitaplarına almamıştır ama o konuda da senet menet bilmem gogulda yazıyo işte demeye devam ederseniz şaşırmam tabi
Kullanıcı avatarı

#4044819  gönderen tbputgm
 12.01.2018 - 22:43:01
tintin yazdı:
12.01.2018 - 22:29:34
tbputgm yazdı:
12.01.2018 - 21:58:33
tintin yazdı:
12.01.2018 - 20:18:56

Neresi elinde kalıyor çok merak ediyorum aydınlat beni. Abi kusura bakmayın ama cehaletin dip noktasındasınız. Ulus devlet kavramı nerden çıkmış oturayım baştan mı anlatayım size. Evet bir tane ayet yok hadis yok vatan sevgisine vurgu yapan çünkü islamda toprak ya da ırk üzerinden bir klasifikasyon yok. Bütün müslümanlar tek bir millettir bu anlayışta. Zaten 7.yüzyılda senin anladığın modern anlamda bir vatan kavramı bile yok.muhammed hamidullahın siyerinde peygamber efendimizin yaptığı anlaşmaları okumuştum bir tanesinde bile dediğin anlama gelecek bir şey geçmiyor aydınlatın demiştik ya mesela burdan başlayabilirsiniz hangi anlaşmaymış paylaşırsanız faydalanalım.sonra merak edenler için bende o günün Medine şehir devletinin anayasasını paylaşacağım.
https://sorularlaislamiyet.com/vatan-se ... adis-midir

Burada geçiyor o antlaşma.

Din milli duygulara engel değil, vatanseverlik de dine engel değil.O yüzden vatanseverliğin ya da milliyetçiliğin dine zarar vereceği görüşünde değilim.

Kaynağımız sorularla İslamiyet yani. Çok güzel. Muhammed hamidullah islam peygamberi kitabında yahudilerle varılan anlaşmanın metninde
Yahudiler den hiç bir kimse Muhammedin izni olmaksızın müslümanlarla birlikte askeri bir sefere çıkamayacaktır. Savaş durumunda yahudilerin masrafları kendilerine, Müslümanların masrafları da kendilerine aittir. Kuşkusuz bu sahifede hedef gösterilen kimselerle savaşanlar kendi aralarında yardımlaşacaklardır. Şeklinde geçer. Merak edenler kitabın kaynakçasına bakabilirler yada İnternetten kimin dediği belli olmayan şeyler okumaya da devam edebilirsiniz. Keyfiniz bilir. Bahsi tekrar geçen hadisi ne buhari ne Müslim ne tırmızi, ne Ebu davut kitaplarına almamıştır ama o konuda da senet menet bilmem gogulda yazıyo işte demeye devam ederseniz şaşırmam tabi
Dr hanım vatanımızla da türklüğümüzle de dinimiz islamla da gurur duyarız her zaman.Gerisi laf-ı güzaf.

Türkler olarak islamiyetten önce de sonra da milliyetçilikten kopmamışız bir milletin mensuplarıyız o yüzden dini gerekçe göstererek milliyetçi duygularımızı söndürmeye gerek yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4044850  gönderen emre6117
 12.01.2018 - 23:10:48
Ben de Türküm ama öncelikle müslümanım. Türk olduğum için gurur duyuyoru ama aslında ırk gurur duyulacak bir değer değildir. Ve islamiyette bu konu nettir aslında veda hutbeainde üstünlüpün sadece takva da olduğu açık ve net şekilde ifade edilir. İnsan seçmediği birşeyden aslında gurur bile duymamalı. Seçtiğimiz veya başardığımız şeylerden mutlu olmalıyız aalında. Ancak bnm görüşüm her müslümanın özellikle de müslüman bir toprakda yaşıyorsa o toprağı sevme ve koruma mecburiyeti olduğunu düşünüyorum canı pahasına. Tarihtede türkler müslümanlığı seçtikten sonra gerçekten önemli hizmetleri olmuş islamiyetin yayılması asına insanı bu mutlu ediyor ve gururlandırıyor ama saçma işte önemli olan aslında bireyin ialamiyet adına ne yaptığı. Son diyeceğim islamiyette ırk kavramından ziyade ümmet kavramı çok önemli yer tutar ama malesef arkadaşın bahsettiği gibi franaız devriminden itibaren ırk kavramı çok ön plana çıktı ve müslümam dünyası o günden itibaren kan kaybetmeye devam ediyor. Ne zmaan ki tüm dünya müalümanları birbirimizi kardeş olarak göreceğiz ki o zman büyük bir güç olarak ayağa kalkacağız. Malesefki bu durum oldukça zor görünüyor. Müslümanlar olarak ayrışmaya o kadar müsaitiz ki. İşimiz zor.
Kullanıcı avatarı

#4044895  gönderen drpreussen
 12.01.2018 - 23:40:57
arkadaşım ister türklüğünüzle gurur duyarsınız ister müslümanlığınızla, ama insanlığınızla duymadıktan sonra kıymeti yok. iyi bir müslüman aklını, vicdanını, sağduyusunu da muhafaza edebilmiş bir insandır aynı zamanda.
Müslümanlığımızı Allah görse yeter. ama insanlığımızı mesleği icra ettiğimiz her noktada göstermemiz gerekiyor. cihat yapmıyoruz tıp sanatını icra ediyoruz. ırk konusuna ise girmeye gerek bile yok bence onu kimse görmese de olur.
Kullanıcı avatarı

#4044912  gönderen tbputgm
 12.01.2018 - 23:52:26
isitnecessary yazdı:
12.01.2018 - 23:21:54
tbputgm yazdı:
12.01.2018 - 16:17:46
mhurkan yazdı:
12.01.2018 - 11:43:09
Askeri Hastane mantığınının saçma olduğunu hep söylerim. Doktorun askeri olmaz. Ancak GATA gibi Türkiye'nin prestijli hastanesinin Fetö bahane edilerek oldu bitti ile sivillşetirilmesi de hiç hoş değil. Bu da diğer bir kişisel fikrim.
Doktorun askeri olmaz kısmına katılmıyorum. Askeri doktorluk Türkiye için önemli bana göre. Duruma sadece doktor-hasta-muayene-tedavi olarak bakmak sağlıklı fikir yürütmemizi sağlamaz.

TSK'nın kendine özgü sağlık yönetmeliği var. Sivil doktorlardan bunu komple bilmesini bekleyemezsiniz hele ki mezun olduktan sonra.Hangi hastalık elverişsize girer, hangisi erteleme, hangisi hava değişimi bunlar önemli konular. Sivilde insan hayatını hiç bir yönden olumsuz etkilemeyecek bir hastalık ya da bir kan değeri TSK'da askerliğe elverişsizlik sebebidir. Bu konuları askeri hekimler bilir. Ayrıca hendek operasyonları sırasında bazı sivil sağlık personeli hakkında askerlere yönelik davranışları yüzünden açılmış soruşturmaları düşündüğümüzde askeri doktorluk ve askeri hastaneler gereksiz diyemeyiz. Ben orta vadede askeri hastanelerin ve GATA'nın eski düzenine dönebileceğini düşünüyorum. Son 1,5 yıldaki durumlar olağanüstü şartlardı devlet ona göre düzenlemeleri yaptı ama normalleşme arttıkça durum eskiye dönebilir.
Sağlık yeteneği yönetmeliğini okuyan her tabip bu dediklerinizi yapabilir .
Sivil sağlık personeli demişsiniz bu kişi tabip midir değil midir ? Tabip olsa belirtirdiniz diye düşünüyorum tabip değilse bu kişinin tabip olmaması nedenli işi bilmemesi ile alakalı problemdir bunun da sivil olması ile alakası yoktur.
Yapamaz.O kadar basit değil.Dediğin gibiyse sivil doktorlara geçtikten sonra askerliğe elverişsiz raporları niye kaç katına çıktı?

Hastane kavramı da olduğu için genel sağlık personeli dedim.İçinde hepsini düşünebilirsin.Yoksa o dönem ameliyatlara girmemek için rapor alan doktorlarla ilgili bir çok haber çıkmıştı.Sebebi o ya da bu ona çok takılmıyorum suçlamıyorum da ama askeri hastane ve askeri doktorluk gereksiz diyenler tekrar düşünmeli.
Kullanıcı avatarı

#4044948  gönderen tbputgm
 13.01.2018 - 00:28:31
isitnecessary yazdı:
13.01.2018 - 00:05:00
tbputgm yazdı:
12.01.2018 - 23:52:26
isitnecessary yazdı:
12.01.2018 - 23:21:54

Sağlık yeteneği yönetmeliğini okuyan her tabip bu dediklerinizi yapabilir .
Sivil sağlık personeli demişsiniz bu kişi tabip midir değil midir ? Tabip olsa belirtirdiniz diye düşünüyorum tabip değilse bu kişinin tabip olmaması nedenli işi bilmemesi ile alakalı problemdir bunun da sivil olması ile alakası yoktur.
Yapamaz.O kadar basit değil.Dediğin gibiyse sivil doktorlara geçtikten sonra askerliğe elverişsiz raporları niye kaç katına çıktı?

Hastane kavramı da olduğu için genel sağlık personeli dedim.İçinde hepsini düşünebilirsin.Yoksa o dönem ameliyatlara girmemek için rapor alan doktorlarla ilgili bir çok haber çıkmıştı.Sebebi o ya da bu ona çok takılmıyorum suçlamıyorum da ama askeri hastane ve askeri doktorluk gereksiz diyenler tekrar düşünmeli.
Kimse tabip subay gereksizdir demedi . Ama alt tarafı bir sağlık yeteneği yönetmeliği için bu kadar kesin konuşmanız sivil tabip yapamaz vs şeklinde bu şaşırtıcı .
Peki hiç düşündünüz mü zamanında kaç tane çürük kişiye sağlam rapor verildiğini .
Hatta pek çok askerin rutin sağlık raporu için kendileri gitmeyip muayene olmaya sadece evraklarını gönderdiklerini de o halde benden daha iyi bilirsiniz. Ve arkasından kaç tane ölüm gerçekleştiğini.
Asla tabip subaya gereksiz demem ki operasyonlar için özellikle gerekli her ne kadar operasyonun içinde değil geri planında da dursalar da. Hastane vs gereklilik sorgulamak bize düşmez .
Lakin verdiğiniz örnekler elle tutulur yanları yok .
Doktorun askeri olmaz diye yazılmış önceki sayfada ona istinaden dedim sizin dediğinizi kastederek değil.

Alt tarafı dediğiniz yönetmeliğe 2 seferdir sağlık yeteneği yönetmeliği diyorsunuz.O yönetmelik o kadar basit değil.Yoksa normal bir memuru koyalım okusun o karar versin değil mi?

Sağlam kişiye elverişsiz vermekle elverişsiz kişiye sağlam vermenin farkı yoktur.İkisi de yasal değil.Pek çok asker bunu yapıyor diyerek ciddi bir iddada bulundunuz.Nerden biliyorsunuz ya da kanıt var mı diye sormak isterim açıkçası.

Operasyonlarda geri planda durduğumuzu nereden çıkardınız bir kendi yaptıklarımı gördüklerimi düşünüyorum bir sizin bu dediğinizi.Askerliğinizi yaptınız mı bilmiyorum ama yorumlarınızdan gram askerlikten ve sistemden anlamadığınız belli.
Kullanıcı avatarı

#4044994  gönderen tedi
 13.01.2018 - 08:02:46
aerztinnn yazdı:
12.01.2018 - 21:52:51
tedi yazdı:
12.01.2018 - 21:47:00
Ya bence ikinizde ağır cahilsiniz, böle haber yapmakta zaten kutuplaştırmanın daniskası, 20 yıl sonra ilk agnostik, 5 yıl sonra ilk dövmeli, 10 yıl sonra ilk homoseksüel öğrenciyi kabul edin sonra başörtülü denen sıfat ile övünün.
hocam kıtabın ortasından konuştun geceyi özetledin ben yatıyom gari bunun üzerine laf etmemde şimdi bırılerı hortlayıp dinde herkese saygı var o yüzden homolarıda aldık derse şaşmam :) bır tek vatana millete bayraga Türk mılletıne saygıyı öğrenemedık bende buna yanıyorum , yani homo bile kabul ama bazı şeyler halen kabul değil
Arapseviciliği bırakıp bir gün herkes Atatürk ideallerine dönerse ancak bu ülke kurtulur. Bu topraklarda yaşayan ve Türkçe konuşan ve ben Türk'üm diyen herkes (ırkı önemli değil, Nasıl Meksikalı-afro-İrlandalı Ada'm gururla amerikalıyım diyor onun gibi) Türk'dür ve isterse askeriyeye hizmet eder. İsterse ateist isterse hakiki müslüman ister radikal islamcı olsun. Yönetim bu insanları dil ve vatan kavramı altında toplamalı. İslam dünyasının lideri palavralarından vazgeçmelidir, gücünüz düştüğünde bizi ilk vuracak olan müslüman araplardır. Bakınız bütün tarih, bakınız Filistin, bakınız Arap emirlikleri, bakınız Suriye. Kafanızı çalıştırın, şu masallardan kurtulun.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4044997  gönderen T4NK
 13.01.2018 - 08:26:50
tedi yazdı:
aerztinnn yazdı:
tedi yazdı:
Ya bence ikinizde ağır cahilsiniz, böle haber yapmakta zaten kutuplaştırmanın daniskası, 20 yıl sonra ilk agnostik, 5 yıl sonra ilk dövmeli, 10 yıl sonra ilk homoseksüel öğrenciyi kabul edin sonra başörtülü denen sıfat ile övünün.
hocam kıtabın ortasından konuştun geceyi özetledin ben yatıyom gari bunun üzerine laf etmemde şimdi bırılerı hortlayıp dinde herkese saygı var o yüzden homolarıda aldık derse şaşmam :) bır tek vatana millete bayraga Türk mılletıne saygıyı öğrenemedık bende buna yanıyorum , yani homo bile kabul ama bazı şeyler halen kabul değil
Arapseviciliği bırakıp bir gün herkes Atatürk ideallerine dönerse ancak bu ülke kurtulur. Bu topraklarda yaşayan ve Türkçe konuşan ve ben Türk'üm diyen herkes (ırkı önemli değil, Nasıl Meksikalı-afro-İrlandalı Ada'm gururla amerikalıyım diyor onun gibi) Türk'dür ve isterse askeriyeye hizmet eder. İsterse ateist isterse hakiki müslüman ister radikal islamcı olsun. Yönetim bu insanları dil ve vatan kavramı altında toplamalı. İslam dünyasının lideri palavralarından vazgeçmelidir, gücünüz düştüğünde bizi ilk vuracak olan müslüman araplardır. Bakınız bütün tarih, bakınız Filistin, bakınız Arap emirlikleri, bakınız Suriye. Kafanızı çalıştırın, şu masallardan kurtulun.
Aynen su yukaridaki de bir masal ve dikkate almayin :)

#4045050  gönderen aerztinnn
 13.01.2018 - 13:11:07
tedi yazdı:
aerztinnn yazdı:
tedi yazdı:
hocam din afyoncuları ne zaman Atatürkle yada vatan sevgisiyle bayrakla Allah arasında tercih yapmak zorundasınız palavrasını bu millete kakalamaktan vagecerse işte o zaman umutlanırım Türküm topragım vatanım olan Turkıyeyi sevıyorum ve bayragım ay yıldızlı Türk bayragıdır bunlarlada gurur duyuyorum ve yazdıgın laflarınada aynen katılıyorum

#4045059  gönderen T4NK
 13.01.2018 - 13:45:24
aerztinnn yazdı:
tedi yazdı:
aerztinnn yazdı:

hocam din afyoncuları ne zaman Atatürkle yada vatan sevgisiyle bayrakla Allah arasında tercih yapmak zorundasınız palavrasını bu millete kakalamaktan vagecerse işte o zaman umutlanırım Türküm topragım vatanım olan Turkıyeyi sevıyorum ve bayragım ay yıldızlı Türk bayragıdır bunlarlada gurur duyuyorum ve yazdıgın laflarınada aynen katılıyorum
Yasar Nuri ile ayni programa cikmaliydin ; ama ne fayda adam öldü . :)

#4045063  gönderen aerztinnn
 13.01.2018 - 14:08:54
T4NK yazdı:
13.01.2018 - 13:45:24
aerztinnn yazdı:
tedi yazdı:

Yasar Nuri ile ayni programa cikmaliydin ; ama ne fayda adam öldü . :)
ben o tayfadan değilim ben koyu milliyetci tayfadanım , yaşar nuri ile esas din afyoncularını bırlıkte cıkarmak lazım cunku benzer tarzları var ıslam dinini bu millete farklı tanıtmak gibi

#4045070  gönderen melancholiax
 13.01.2018 - 14:26:05
drckara yazdı:
11.01.2018 - 13:44:46
basörtüsünden daha önemli sorunlarımız var.
hocam bu nasıl bir mantıktır yahu?

atıyorum yollar bozuk aynı zamanda deprem riski var diye yolları düzeltmeyelim daha büyük deprem sorunumuz var diye?

veya daha büyük küresel ısınma sorunumuz var diye okullardaki eskimiş sıraları masaları yenilemeyelim?

sınırda askerler şehit oluyor diye hastanelerde ufak tefek hastalıklara bakmayalım??
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4045072  gönderen aerztinnn
 13.01.2018 - 14:39:07
peygamberımız cihattan dönerken bu küçük cihattı , en büyük cihat nefisle yapılan cihattır demiş şimdi küçük cihatı savunan arkadaslara soruyorum büyük cıhatı neden kımse tavsıye edip savunmuyor nefsınıze hakım olup haram yememek ,hırsızlık yapmamak ,rüşvet vermemek almamak adam kayırmamak, haksızlık yapmamak , yandaşına torpil geçmemek kısacası nefsinle mucadele etmek vesaıre vesaıre neden bunları kımse savunmuyor istemıyor yoksa bunlar artık islami kurallardan sayılmıyormu?
Kullanıcı avatarı

#4045322  gönderen mdack
 13.01.2018 - 20:15:54
Erkek hasta da bakacak mı yoksa dininden taviz vermeyecek mi ? ASDFGASDFASDFG

Neyse ki bu haksız uygulamalar sona erdi ama maalesef sonraki mevzulara sıra gelemiyor bir türlü .