Çarşamba , Ekim 24 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

GATA'da 20 yıl sonra başörtülü doktor

#4043977  gönderen drhaber
 11.01.2018 - 13:12:09
1997'de 28 Şubat brifinglerinin verildiği GATA, 20 yıl sonra başörtülü doktorların önlük giyme törenine sahne oldu. Tabip Binbaşı Eray Serdar Yurdakul, "Bir arkadaşımın annesi başörtülü olduğu için alınmamıştı. Şimdi bu salonda Kur'an okunuyor, başörtülü doktor kızlarımız önlük giyiyor. Duygulanmamak mümkün değil" dedi
Resim

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri sağlık sisteminde çok önemli adımlar atıldı. Yayımlanan 669 sayılı OHAL kararnamesiyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ile Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı eğitim hastaneleri, askeri hastaneler, dispanserler Sağlık Bakanlığı'na devredilerek sivilleşti. Ayrıca yükseköğretim birimleri de Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne aktarıldı. Yeni Şafak, askeri hastanelerin sivilleşmesinden sonra yaşananları derledi.

ÖZGÜRLÜKLER ARTTI

Yaşanan sivilleşmeyle birlikte bir zamanlar TSK'nın irtica hassasiyet merkezi olan GATA'nın, tarihinde ilk kez Mevlid Kandili vesilesiyle program düzenlendi. 28 Kasım 2017'de Şehit Tabip Kd. Üsteğmen Halil Akçiçek Konferans Salonu'nda düzenlenen programla GATA'da ilk kez Kuran-ı Kerim tivaleti yapıldı. 28 Şubat postmodern darbesinden sonra FETÖ'nün kalesine dönüşen GATA'daki sözkonusu salon, askeri öğrencilerin irticayla ilgili brifingler aldığı bir yerdi. Aynı salonda geçtiğimiz günlerde bir önlük giyme töreni düzenlendi. Törende başörtülü genç doktorlar da önlük giydi.

BRİFİNGTEN BAŞÖRTÜLÜ MEZUNİYETE

Tören sırasında oldukça duygulanan Tabip Binbaşı Eray Serdar Yurdakul, "Öğrencilik yıllarımda bu salonda pek çok kez irticai faaliyetlerle ilgili askeri brifing aldık. Şimdi ise bu salonda Kur'an'ı Kerim okunuyor. Aradan geçen süreçte yaşadıklarımız gözlerimin önünden geçti. Mezun olurken bir arkadaşımın annesi başörtülü olduğu için bu salona alınmamıştı. Şimdi ise bu salonda önlük giyme törenleri düzenleniyor ve başörtülü kızlarımız doktor adayı olarak önlük giyiyor. Gurur duymamak elde değil" diye konuştu.

Sağlık askerimizin emrinde

Yeni yapılanma sonrası GATA, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi ve Sağlık Bakanlığı Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi olarak vatandaşlara hizmet sunarken, yaklaşık 700 bin TSK personeli ve emeklilerinin de tüm devlet hastanelerinde hizmet almasının önü açıldı. Sağlık hizmetlerinin ülke geneline yayılmasıyla birlikte vatandaşların memnuniyet oranının da arttığı sivil hastanelerde, askere gitmeden önce rapor almak durumunda olan yükümlülere de kolaylık sağlandı.

Hem işgücü hem de zaman kaybına neden olan uygulamanın sona ermesi, işyükü birçok hekim ve hastane tarafından paylaşılan doktorları da memnun etti.

Aybike Eroğlu

Yeni Şafak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: GATA'da 20 yıl sonra başörtülü doktor

#4043993  gönderen hayda
 11.01.2018 - 14:05:44
Guzel olay keske daha once olabilseydi. bu haberi sacma sapan sekilde askeri hastaneleri sivile acma ve askeri doktor yetistirme olayinin kalkmasi icin bak ne guzel seyler oluyor seklinde kullanan haberciler icin kafalar da ayni sekilde guzel.Tsknin yapisi geregi ya da feto yuzunden ya da digerleri yuzunden her ne sebeple olursa olsun basortululere yapilan negatif tutumlari da begenmiyoruz pire icin yorgan yakmayi da onaylamiyoruz
Kullanıcı avatarı

#4044002  gönderen dr_sinaps
 11.01.2018 - 14:28:11
drckara yazdı:
11.01.2018 - 13:44:46
basörtüsünden daha önemli sorunlarımız var.
Ne yapılsın, daha büyük sorunlar var diyerek hiç bir zaman size göre önemsiz(!) olan sorunlar çözülmesin mi? Mesela hiçbir sebep yokken devlet veya işvereniniz sizi içinizden atsın, mesleğinizi elinizden alsın. Siz haklarını geri almak için başvurduğunuzda da size cevap olarak "sizin işinizden daha önemli sorunlarımız var" diyerek sizi kapı dışarı mı atsınlar. Siz böyle bir durumda "evet gerçekten de benim sorunumdan daha önemli sorunlar var o yüzden benim sorunumun çözümüne gereken yok" mu diyeceksiniz?

#4044017  gönderen aerztinnn
 11.01.2018 - 14:46:50
başörtülü olmak cok güzel bende başörütlüyüm ve bununlada gurur duyuyorum ama kafanın dışı kadar içide bıraz başörtülü olmalı sözüm meclisten dışarı genelleme yapmak ıstemıyorum ama hak hukuk yememeli insan , vatana ihanet etmemeli edenleri desteklememeli yoksa kuranda bılmem kaç tane farz olan ayetin içinden sadece başörtüsü farzını kuru kuruya yerine getirmiş olursun ahirettede varınca sadece örtü ile alakalı sorgudan yırtarsın ama baska seylerden yırtamazsın mesela kul hakkı mesela vatan sevgisi bayrak sevgisi vesaire not; fetöcü metöcü setöcü atöcü cartcı curtcu değilim koyu bir milliyetciyim duyurulur :) ve bu gataya atanan turbanlı arkadasıda ayrıca tebrık edıyorum görevi hayrlı ugurlu olsun

#4044039  gönderen dok06
 11.01.2018 - 15:13:15
Arkadas 2002 den berı bas ortusu de bas ortusu..ulke refaha kavustu sankı..evet bas ortusu konusunun magdurıyet yaratmaması guzel bır sey;ama her fırsatta bunu bas ortulu arkadaslarımızı kullanarak prım yapma cabası artık ınsanın mıdesını bulandırma noktasına getırıyor..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4044050  gönderen drpreussen
 11.01.2018 - 15:26:27
başörtülü olmak ya da olmamak kişiye ne gibi bir sıfat/ayrıcalık/haber değeri katabilir ki? başörtülüleri ayrımcılığa tabi tutmak olmuyor mu bu durum, iyi veya kötü. onlar da ülkenin bir vatandaşı ve meslek erbabı olmuş olanları da elbet olacak. kendisine hayırlı olsun ama ocu bucu açık kapalı zenci beyaz falan bunlar sığ kalıplar bence.
Kullanıcı avatarı

#4044053  gönderen drpreussen
 11.01.2018 - 15:29:41
dr_sinaps yazdı:
drckara yazdı:
Ne yapılsın, daha büyük sorunlar var diyerek hiç bir zaman size göre önemsiz(!) olan sorunlar çözülmesin mi? Mesela hiçbir sebep yokken devlet veya işvereniniz sizi içinizden atsın, mesleğinizi elinizden alsın. Siz haklarını geri almak için başvurduğunuzda da size cevap olarak "sizin işinizden daha önemli sorunlarımız var" diyerek sizi kapı dışarı mı atsınlar. Siz böyle bir durumda "evet gerçekten de benim sorunumdan daha önemli sorunlar var o yüzden benim sorunumun çözümüne gereken yok" mu diyeceksiniz?
başörtüsü bir sorun mu sizce? olmayan bir şeyi neden sorun gibi algılayalım? başörtü bir sorun olsaydı evet konuşulabilirdi ama kendilerinin hiçbir negatif ayrımcılığı yokken bunları artık aşmak gerekir diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı

#4044123  gönderen dr_sinaps
 11.01.2018 - 16:44:12
drpreussen yazdı:
11.01.2018 - 15:29:41
dr_sinaps yazdı:
drckara yazdı:
başörtüsü bir sorun mu sizce? olmayan bir şeyi neden sorun gibi algılayalım? başörtü bir sorun olsaydı evet konuşulabilirdi ama kendilerinin hiçbir negatif ayrımcılığı yokken bunları artık aşmak gerekir diye düşünüyorum.
Bir kişinin başörtülü olması sorun değil, başörtülü bir kişinin bugüne kadar gata'ya girememesi sorun. Kafanızdaki negatif ayrımcılık tanımı nedir bilmiyorum ama bunca yıldır başörtülü bir kişinin gata'ya alınmaması bir negatif ayrımcılıktır. Yani anormal bir durum normale dönmüş oldu. Ayrıca başörtüsünü sorun olarak görmediğiniz için bana değil drckara'ya cevap vermeniz gerekir çünkü daha önemli sorunlarımız var diyen kişi o.
Kullanıcı avatarı

#4044124  gönderen drckara
 11.01.2018 - 16:47:27
sinaps kardeş basörtüsü sorunu çözüldü iyi de oldu.sürekli böyle haberler cıkması bence sorun.daha önemli sorunlarımız var.
senden başka herkes anlamış.kac yıl daha basörtüsü ile ugrasılacak?fetö yüzünden zaten yeterince zaman kaybetti bu ülke.
hapiste birsürü basörtülü fetöcü var!demek ki basörtüsünden daha önemli olan vatana sahip cıkmak.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4044163  gönderen tbputgm
 11.01.2018 - 19:01:34
Mezuniyetimde babannem vardı başörtülü ondan sonra yemin törenlerinde başörtülü annelerimiz rahatlıkla girebiliyordu.

Gata'nın TSK'ya bağlı olduğu bizim zamanımızda başörtülü öğrenci yoktu ama zaten kız öğrenci sayısı çok azdı
Kullanıcı avatarı

#4044500  gönderen mhurkan
 12.01.2018 - 11:43:09
Başörtü önemlidir, önemli değildir konusu farklı birşey. Dindar bir insan değilim, başörtüsünün de Türkiyede uzunca bir süre (hala) siyasi bir sembol olarak kullanıldığına da defalarca şahit oldum. Ancak kafasında başörtüsü var diye işe alınmayan, okuma hakkı elinden alınan insanlar da gördüm. Bu zihniyet ortaçağ zihniyetidir.

Askeri Hastane mantığınının saçma olduğunu hep söylerim. Doktorun askeri olmaz. Ancak GATA gibi Türkiye'nin prestijli hastanesinin Fetö bahane edilerek oldu bitti ile sivillşetirilmesi de hiç hoş değil. Bu da diğer bir kişisel fikrim.

Sonuç olarak Başörütülü bir doktor arkadaşımızın GATA'dan mezun olması çok hoç bir şey. Ama bence haber değeri taşımıyor. (Başörütüyü siyasete alet etmenin başka bir örneği daha) Bugüne kadar Başörtülü birinin GATA'dan mezun olamamış olması da bizim ayıbımızdır ki bu da haber dğeri taşımıyor.
Kullanıcı avatarı

#4044637  gönderen tbputgm
 12.01.2018 - 16:17:46
mhurkan yazdı:
12.01.2018 - 11:43:09
Askeri Hastane mantığınının saçma olduğunu hep söylerim. Doktorun askeri olmaz. Ancak GATA gibi Türkiye'nin prestijli hastanesinin Fetö bahane edilerek oldu bitti ile sivillşetirilmesi de hiç hoş değil. Bu da diğer bir kişisel fikrim.
Doktorun askeri olmaz kısmına katılmıyorum. Askeri doktorluk Türkiye için önemli bana göre. Duruma sadece doktor-hasta-muayene-tedavi olarak bakmak sağlıklı fikir yürütmemizi sağlamaz.

TSK'nın kendine özgü sağlık yönetmeliği var. Sivil doktorlardan bunu komple bilmesini bekleyemezsiniz hele ki mezun olduktan sonra.Hangi hastalık elverişsize girer, hangisi erteleme, hangisi hava değişimi bunlar önemli konular. Sivilde insan hayatını hiç bir yönden olumsuz etkilemeyecek bir hastalık ya da bir kan değeri TSK'da askerliğe elverişsizlik sebebidir. Bu konuları askeri hekimler bilir. Ayrıca hendek operasyonları sırasında bazı sivil sağlık personeli hakkında askerlere yönelik davranışları yüzünden açılmış soruşturmaları düşündüğümüzde askeri doktorluk ve askeri hastaneler gereksiz diyemeyiz. Ben orta vadede askeri hastanelerin ve GATA'nın eski düzenine dönebileceğini düşünüyorum. Son 1,5 yıldaki durumlar olağanüstü şartlardı devlet ona göre düzenlemeleri yaptı ama normalleşme arttıkça durum eskiye dönebilir.