Cumartesi , Ekim 20 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer, Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, HIV enfeksiyonuna bağlı ölüm oranının geçmişe oranla, doğru önlemler ve tedavi yollarının uygulanmaya başlanmasıyla azaldığını, ilk çıktığı dönemlerin aksine günümüzde artık AIDS'in tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, böylece günümüzde ölümcül hastalıklar listesinden çıkarıldığını belirtti.
Resim
İlaca erişimde sorun yaşanmadığı takdirde AIDS’in tedavi edilebilir hale geldiğini ve hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemlerde, ilaca erişimdeki sorunlar nedeniyle yaşanan tedavi başarısızlıklarının artık geçmişte kaldığını belirten Süer, "Günümüzde AIDS’in, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ölümcül hastalıklar listesinden çıkarılarak, yaşam boyu birlikte yaşanacak hastalıklar listesine alındı. Doğru zamanda uygun ilaç tedavisine başlanan hastaların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebileceği gösterilmiştir. HIV bulaşıcılık açısından riskli davranışları olan kişilerin testlerinin tamamlanması ile tanı konulan olgularla, hem bireyin hem de toplumun sağlığı açısından pozitif katkı sağlanacağı açıktır. Tanıları henüz konulmamış olgularda, tanıların konulması ile hastalığın yayılmasındaki roller en aza indirilebilir" dedi.
İha
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Bu "kontrol edilebilir hastalık" temasının halka çok iyi işlenmesi lazım. Türkiye'de HIV+ birey sayısı katlanarak artıyor ve çoğu da stigmatizasyon korkusu yüzünden tedavi olmaktan/test yaptırmaktan kaçınıyor. Önümüze ciddi bir halk sağlığı problemi olarak çıkmadan önce harekete geçilmesi lazım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009