Cuma , Aralık 15 2017
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Göğsünde İngilizce "Diriltmeyin" yazılı bir dövme olan adam, bilinçsiz bir halde acil servise kaldırıldı. Dövmeyi gören doktorlar kısa süreli bir şaşkınlığın ardından hastaya müdahale etmeye karar verdi. Yaşlı adam, müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Resim

ABD'nin Miami şehrindeki bir hastanede doktorlar, büyük bir ikilimle baş başa kaldılar. Acil servise kaldırılan ve bilinci kapalı durumdaki hastanın karın kısmında "Do Not Resuscitate" (Diriltmeyin) yazan bir dövme vardı.

Yeni Şafak'ta yer alana habere göre, Jackson Memorial Hastanesi'ne kaldırılan 70 yaşındaki adam, organ yetmezliği ve aşırı düşük kan basıncına neden olan ve septik şoka sebebiyet veren bir enfeksiyona sahipti. Acil servis doktorları kan basıncı iyice düşünce müdahaleye hazırlandı ancak adamın dövmesini görünce ne yapacaklarını bilemedi. Bir süreli tereddütten sonra Uzman Dr. Dr. Gregory Holt'a haber verildi ve hastaya müdahale edildi.

Dr. Gregory Holt:

Dövmenin sahibinin bunu gerçekten isteyip istemediğini öğrenmek için onunla konuşmak isterdim.
Hayatını kaybetti

Sputniknews'in haberine göre, akciğer hastalığı öyküsü olan hastanın, bir huzurevinde yaşadağı ancak sokakta bilinçsiz bir halde bulunduğu öğrenildi. Ne yapacaklarını bilmeyen doktorlar zaman kazanmak için damar içi sıvılar, antibiyotikler ve kan basıncını düzenleyici ilaçlar verdiler. Daha sonra ameliyata alınan adam operasyon sırasında hayatını kaybetti.
Yenişafak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
herkesin aklında aynı soru; ben olsam ne yaparsım? kesinlikle resüsitasyon yapardım. cildine dövme yaptırmak resüsitasyonu reddetme anlamına gelmez. resüsite etmese ve yakınları dava açsa doktoru mesleğinden eder
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Simurg yazdı:
07.12.2017 - 17:06:54
drstudent yazdı:
06.12.2017 - 22:27:35
Peki adam donse ve sagligina yuzde 100 kavusamasa dava acma hakki olmazmiydu
bilinci kapalı kişinin onam vermesi mumkum mu?
o dövmenin yasal bir gecerliliği var mı? ötenaziye girmez mi ?
Bilinci kapali kisi dediginiz insan gayet net bir sekilde dont resusciate diyerek belirtmis ve de ötanazi cogu ulkede bir hak. Ve ben adam dönse idi adama ben doktorum seni hayata döndurdum demek adam icin yeterli miydi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
drstudent yazdı:
08.12.2017 - 11:40:16
Simurg yazdı:
drstudent yazdı:
Bilinci kapali kisi dediginiz insan gayet net bir sekilde dont resusciate diyerek belirtmis ve de ötanazi cogu ulkede bir hak. Ve ben adam dönse idi adama ben doktorum seni hayata döndurdum demek adam icin yeterli miydi
Ötenazi farklı şey resüsite etmeyin farklı bir şey. İkincisi için özel bir belge dolduruluyor ve sisteme kaydolunuyor bu ülkelerde bildiğim kadarıyla. “ki bence intihardan farkı yok ve çok saçma bir uygulama” sistemde yada kağıtta bu ibareyi gören sağlık çalışanı resüsite etmiyor. Öyle dövmeyle falan olmaz. Adam belki trollük için yaptırdı onu nerden bileceksin.
Kullanıcı avatarı
drstudent yazdı:
08.12.2017 - 11:40:16
Simurg yazdı:
drstudent yazdı:
sonra öğrencilere cevap yazmayın diyince niye öyle diyorsun diye eleştiriyorsunuz. baksanıza adam daktır haus, bütün mevzuatı kanunu tıbbı etiği herşeyi biliyor.