Cumartesi , Ekim 20 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a istifasını sunduğu, Erdoğan'ın "Şu an zamanı değil, zaten bir kabine revizyonu düşünüyoruz" diyerek geri çevirdiği iddia edildi.
Resim
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a istifasını sunduğu, Erdoğan'ın "Şu an zamanı değil, zaten bir kabine revizyonu düşünüyoruz" diyerek geri çevirdiği iddia edildi.

Gazete Duvar'da Özlem Akarsu Çelik'in imzasıyla yayımlanan haberin ilgili bölümü şöyle:

Ahmet Demircan’ın bakanlık koltuğuna oturmasından bir ay sonra (25 Ağustos 2017) OHAL kapsamında çıkarılan 694 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile Sağlık Bakanlığı’nın hem merkez hem de taşra teşkilatında önemli değişikliklere gidildi. Halk Sağlığı ve Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlıkları yürürlükten kaldırılarak bu kurumlar genel müdürlük olarak yeniden düzenlendi. Bakanlığın il düzeyindeki hizmetlerinin yürütülmesinden il sağlık müdürlerinin sorumlu olacağı yeni düzenlemede hastanelerin de başhekimler tarafından yönetilmesi öngörüldü. Bütün atamaların da en geç üç ay içinde, 25 Kasım’a kadar bitirilmesi gerekiyordu. Ancak atamalar bir türlü tamamlanamadı. Atamaların uzamasında MİT'e (Milli İstihbarat Teşkilatı gönderilen isimlerin geri dönmesi başta olmak üzere birçok sebep sayılıyor.

Bu süreçte 61 ile sağlık müdürü atanırken Ankara’nın da aralarında bulunduğu 23 ile sağlık müdürü atanamadı. Birçok hastanenin de başhekimi ataması yapılamadı. Atamalar gereken yasal sürede tamamlanamayınca sürenin bitmesine bir gün kala, 24 Kasım tarihinde bir genelge çıkarılarak sözleşmelerin yeni atamalara kadar uzatıldığı duyuruldu.

Ankara kulislerinde bir süredir, uzayan atamaların Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile AKP’nin il başkanlarını ve milletvekillerini karşı karşıya getirdiği konuşuluyordu. Kendi istedikleri isimlerin atanması için bakanlığın ve genel merkezin yolunu aşındıran il başkanları ile milletvekilleri, Sağlık Bakanı’nı Cumhurbaşkanı’na şikâyet etti. Kriz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın Cumhurbaşkanı’na istifasını sunmasına kadar vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifayı şimdilik geri çevirdiği konuşuluyor.
http://haber.sol.org.tr/
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Gerçekten sebep böyle bir şeyse bakana helal olsun. Geldiğinden beri de hep güzel işler yaptı. İnşallah cumhurbaşkanı bakanın tarafını tutar, belki o zaman istifadan vazgeçer. Cumhurbaşkanın teşkilatlara güveni azaldı çünkü, bakanın tarafını tutabilir belki.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
memluklu yazdı:
03.12.2017 - 20:49:57
Bu bakanin iyi oldugunu kim nerden idda ardiyor neye dayaniyor ?? Bunun doneminde hekime siddet bence dahada artti. aksini idda eden varmi?
Hekime şiddet her zaman vardı, son zamanlarda bunu arttıran şey ekonomik durumun kötüleşmesinin ve ülkedeki gerilim durumunun insanlar üzerindeki etkisidir. Sadece bize değil hizmet aldıkları-muhattap oldukları herkese yönelik şiddet artmış durumda.