Cumartesi , Kasım 25 2017
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...

Re: Yeni Başlayacaklara Çocuk Acil Rehberi

#4006584  gönderen flagyl1
 22.10.2017 - 15:10:30
Herkese meslek hayatında başarılar genel yaklaşım açısından çok faydalı bir yazı olmuş admininiz böyle birşey paylaştığı için teşekkür ederim.Dozlar konusunda doz kitapları var onlar da max.doz falan herşey var.Acilde çocuk hasta bakıcak tüm pratisyen arkadaşlara öneririm
Kullanıcı avatarı

#4012374  gönderen DrGulsever
 10.11.2017 - 17:37:55
Çok özür dileyerek bir güncelleme yapmak istiyorum. Yanlış anlaşılmalara müsaade etmemek için aşağıdaki güncellemeyi gerekli kaynaklardan edinerek ekliyorum.

Diabetik ketoasidoz tedavisinde her gelen hasta dehidrate kabul edilmeli ancak her hastaya SF Puşeye gerek yoktur. Bilinci kapalı ve şokta olan- ağır dehidratasyondaki hastalara 10-20 ml/kg'dan (tercihen 10)SF şok tedavisinin parçası olarak verilmelidir. 2016 Pediatrik Endokrinoloji DKA Rehberinde (hemen altta paylaşacağım).

Ek şu şekilde

a) Volüm eskspansiyonu için 10-20 ml/kg sıvı verilmesi
Ağır dehidrate ama şok tablosu olmayan hastaya volüm ekspansiyonu için ilk 1-2 saat boyunca 10-20 ml/kg SF verilebilir ( tercihen 10 ml /kg verilmelidir) ve doku perfüzyonu düzelinceye kadar gerekirse tekrarlanabilir. Hafif ve orta dehidratasyonu olan çocuklara ise bu şekilde volüm ekspansiyonu için sıvı vermeye gerek yoktur.

b) Bolus ya da puşe sıvı ( mümkün olan en hızlı şekilde sıvı verilmesidir)

Hasta şokta ise (zayıf periferik nabız, zayıf kapiller dolum ve taşikardi ve/veya hipotansiyon) 10 ml/kg SF İV bolus olarak verilir (Kolloidlerin ve diğer volüm genişletici sıvıların SF’e tercih edilmesi konusunda kanıt yoktur). Şok endikasyonu dışında bolus sıvı vermeye gerek yoktur. Şoku olan hastalarda bir defadan daha fazla 10 ml/kg SF bolus olarak vermek gerekebilir. Bu kararı ilgili uzmanla tartıştıktan sonra vermek daha doğrudur.

2016 Pediatrik endokrin DKA Rehberi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4013866  gönderen Kaserya
 14.11.2017 - 21:07:04
Hocalarım ben bir şey sorabilir miyim? Bu aralar çocukta oral aft çok sık karşıma geliyor. Geçen bir hastam pediatristten özel bir karışım yaptırdığını söyledi kendi bebeği için. Bizim de verebileceğimiz majistral bir reçete var mı o şekilde? Çünkü kenacort yazamıyorum. Yada uzmana yönlendireyim mi?
Kullanıcı avatarı
Kaserya yazdı:
Hocalarım ben bir şey sorabilir miyim? Bu aralar çocukta oral aft çok sık karşıma geliyor. Geçen bir hastam pediatristten özel bir karışım yaptırdığını söyledi kendi bebeği için. Bizim de verebileceğimiz majistral bir reçete var mı o şekilde? Çünkü kenacort yazamıyorum. Yada uzmana yönlendireyim mi?

Sırf oral aft değil, el ayak ağız hastalığıdır o. Suriyeli mültecilerden dolayı salgın var
Kullanıcı avatarı

#4013869  gönderen Kaserya
 14.11.2017 - 21:18:06
JustAnotherKinase yazdı:
14.11.2017 - 21:09:19
Kaserya yazdı:

Sırf oral aft değil, el ayak ağız hastalığıdır o. Suriyeli mültecilerden dolayı salgın var
Bak onu hiç düşünmemiştim. Gerçi calpol veriyorum yine.

Ama sanki el ayak ağız hastalığının lezyonları daha farinxe lokalize değil miydi? Bu gelenlerde hem bukkal hem dilde gördüm. Bir tanesinde damaktan posteriora doğruydu. Ama veziküler deyince hiç sulu sulu beklediğimden düşünmemiştim bile onu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4014059  gönderen DrGulsever
 15.11.2017 - 09:52:30
Aftöz lezyonlar çok fazla. Aftöz lezoynlar viral enfeksiyonu gösterir ve benim genel uygulamam bunlara antibiyotik vermemek başta olmak üzere aileye ortalama 1 hafta içinde düzeleceğini hastalık sebebiyle yemesinin normal olarak azalacağını söylemek.

Aftoral var ağız içine uygulanabilecek, ağrıyı falan azaltır.

Gliserin 30 mlt
novocain 0.3 gr
karışımını eczane hazırlıyor. Onu gün içinde 4-5 kez aile kullanabilir.

Karadut pekmezinin de iyi geldiğini düşünüyorum. :D
Kullanıcı avatarı

#4014108  gönderen Kaserya
 15.11.2017 - 11:23:29
DrGulsever yazdı:
15.11.2017 - 09:52:30
Aftöz lezyonlar çok fazla. Aftöz lezoynlar viral enfeksiyonu gösterir ve benim genel uygulamam bunlara antibiyotik vermemek başta olmak üzere aileye ortalama 1 hafta içinde düzeleceğini hastalık sebebiyle yemesinin normal olarak azalacağını söylemek.

Aftoral var ağız içine uygulanabilecek, ağrıyı falan azaltır.

Gliserin 30 mlt
novocain 0.3 gr
karışımını eczane hazırlıyor. Onu gün içinde 4-5 kez aile kullanabilir.

Karadut pekmezinin de iyi geldiğini düşünüyorum. :D
Teşekkür ederim hocam :^^:

Ben de karbonatlı suyla temizle diye öneriyorum ya ne derece yapabilinir çocukta bilmiyorum :lol: