Cumartesi , Temmuz 21 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Tıpta 'akıllı molekül' dönemi başlıyor

 #4002330  gönderen drhaber
 09.10.2017 - 09:28:47
Tıpta 'akıllı molekül' dönemi başlıyor.
Kanserin erken ve etkin tedavisinde akıllı radyoaktif molekülleri kullanan nükleer tıp alanında büyük ilerlemeler kaydedildi.


Türkiye Nükleer Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Zehra Özcan, akıllı moleküllerle hedef tümör hücrelerinin çok küçük boyutlarda yakalanmasının mümkün olduğunu söyleyerek, son teknoloji ürünü görüntüleme sistemleriyle, kanserle mücadelede önemli adımlar atıldığını söyledi.

Prof. Dr. Özcan, "Akıllı moleküllerle hedef tümör hücrelerinin çok küçük boyutlarda yakalanması ve son teknoloji ürünü olan gelişmiş hibrit görüntüleme sistemleri, Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ve kombine cihazlarla bunların gösterilmesi mümkün hale gelmiştir" dedi.

Prof. Dr. Özcan, "Özellikle prostat kanserinde, ileri evre olgularda hastalığın seyrini etkileyebilecek başarılı etkin birçok nükleer tıp tedavi yaklaşımı pratik uygulamaya girmiş bulunmaktadır. Bir başka gelişme de alfa ışınımı yapan Radyum-223 gibi radyoizotopların tedavi edici özellikleri ile klinik kullanıma girmiş olmasıdır" dedi.
sabah
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009