Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili açıklamasından sonra bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdiklerini ve çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını belirtti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Saraç, İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla YÖK tarafından Bilkent Otel'de ‘İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak’ temasıyla düzenlenen İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu'nun sonuç bildirgesini açıkladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Saraç, şunları söyledi:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın bu husustaki açıklamasından sonra aynı gün, yani dün (26 Temmuz) bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdik ve çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Çok yakın bir süre içinde konuyu zamana yaymadan somut bir önerinin oluşacağını burada söylemek isterim. Buradaki öncelik yardımcı doçentlik mevcut sistemdekilere hiçbir şekilde olumsuz etkisinin olmaması, bu yönde atılacak adımın yükseköğretim sistemine yeni bir soluk getirmesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da zaten bu husustaki sözleri bu yeni bir heyecan yeni bir soluk getirilmesi yönünde çok olumlu bir yönlendirme."

Saraç, mevcut yardımcı doçentlerin hiçbir mağduriyet yaşamamaları ve kazanımlarını kaybetmemeleri için azami dikkat edileceğini de söyledi.

Hürriyet
Kullanıcı avatarı
Olusturulan bu calisma grubunun oncelikle keske bunlari yapsa;
1- Yard. doc luk icin basvuru sartlarindaki brans kriterinin kabul edilen uzmanin tezi, aldigi bir sertifika.....vs olup olmadigina bakmasi gerekiyor. Yani ADRESE TESLIM KADROLORDAKI kisileri ve bunu saglayan ust kademedekilere yaptirim uygulamali.Yani AMCASI-DAYISI OLMAYANLARIN HAKLARINI ezdirmemeli.Bu secimler herkes icin esit olmali. KISI KAYIRAN KRITERLER KONMAMALI.

2-Hazir bu kadrolar inceleniyorken bu kisilerin uzmanlik diplomalarinin sahte olup olmadigina bakilmali.Ozelliklede yurt disindan tip fakultesi denkligi alip uzmanlik yapanlar. Yurt icinden bile her yil bir suru sahte diplomali kisi cikiyorsa yurtdisi okul bitirdim diye sahte belgelerle uzmanlik yapan bence bir suru kisi cikacak.
Ustune ustluk amca-dayi olaylari ile bir kez kapagi universitelere attilar mi zaten docenlik kapisi aciliyor.Klinikte yapilan tum calismalarin önene yada arkasina hic emek vermeden hatta calismanin adini bilmeden adlarini yazdiriyorlar ve docenlik dosyalarini dolduruyorlar.........
Hala bir seyler duzelir belki diye umudumu kaybetmedim ama gencligimi kaybettim.Ben emekli olmadan yada bastona dusmeden bir seyler umarim duzelir.....
Kullanıcı avatarı
Burda bilgisiz şeyler yazıp insanları etkileöenin anlamı yok. Yar doçluk aynen devam edecek mevcut olanlara birşey olmayacak. Sadece mesela hastanelerdeki eğitimci olmayanlara yar doçluk verilmeyecek asıl hakeden çalışan yayını olanlara verilecek. Ben cumhurbaşkanının bu söylemini destekliyorum

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: afas114, emnyldrmbvb, leonesnegros ve 59 misafir