Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerini sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracaklarını belirterek, "Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu an da 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi.


Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016'nın, "yeni dönemin stratejilerini geliştirmek için yoğunlaştıkları bir yıl" olduğunu belirterek, "2016 yılında şunları tespit ettik. Türkiye'de hastalık yükümüz değişti. sağlıkta dönüşümü başlattığımız 2002 yılına kıyasla 2017 yılında farklı bir ihtiyaç var, farklı bir Türkiye var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları farklı, dolayısıyla yeni bir faza geçiyoruz." ifadesini kullandı.


Sağlıkta dönüşüm programına başladıkları 2002 yılında en büyük problemlerden birisinin anne ve bebek ölüm oranları, çocukluk çağı ishalleri, verem, tifo, sıtma gibi problemler olduğuna değinen Akdağ, Türkiye'de şu anda bu konuların öncelikli problemler olmaktan çıktığını bildirdi.

Sağlıklı yaşam merkezleri kurulacak

Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda Türkiye'nin birçok alanda Avrupa ülkesinden daha iyi olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de artık sıtma görülmüyor, kızamık problemimiz yok. Çocukluk çağı zatürresi önemli bir problem olmaktan çıktı. Önümüzde şişmanlık, hareketsizlik, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları var. Sigaraya bağlı akciğer hastalıkları ve kanserler var. Tamamen değişik bir yeni döneme giriyoruz. Bunların tedbirlerini alıyoruz. 2017 yılında sağlıklı yaşam merkezleri kuracağız."

Aile hekimlerinin hizmet verdiği vatandaşlara yeni bir destek alanı oluşturulacağını anlatan Akdağ, fizyoterapistler, psikologlar, Diyet uzmanları ve beden eğitimi hocalarının da aile hekimlerine yardımcı olacağına işaret etti.

Bu yıl içerisinde yapılacak en önemli düzenlemelerden birisinin de aile hekimlerinin sayısıyla ilgili olduğunu belirten Bakan Akdağ, "Aile hekimlerinin sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracağız. Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi.

Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, özellikle sigarayla mücadele programına büyük önem verdiklerini kaydetti.

http://www.milliyet.com.tr/bakan-akdag- ... m-2375176/
milliyet
Kullanıcı avatarı
arkadaşlar kimse sonrasını düşünmüyor, tabi ki güzel bir gelişme lakin bu hızda kapanmanın sebebi fazla mezun vermek, açık kapanınca da bu mezun sayısı devam edecek ve tabi ki daha ucuza çalışacak işsizler ordusu !!!!! Buda özelleştirilme aşamasında olan yerler için nimet. Ben öyle görüyorum. Kontrollü kapatsalar açığı amenna, lakin böyle bir amaç güdülmüyor...
drmtctn yazdı:arkadaşlar kimse sonrasını düşünmüyor, tabi ki güzel bir gelişme lakin bu hızda kapanmanın sebebi fazla mezun vermek, açık kapanınca da bu mezun sayısı devam edecek ve tabi ki daha ucuza çalışacak işsizler ordusu !!!!! Buda özelleştirilme aşamasında olan yerler için nimet. Ben öyle görüyorum. Kontrollü kapatsalar açığı amenna, lakin böyle bir amaç güdülmüyor...


bi an önce aile hekimi uzmanı olmak şart o zaman
Kullanıcı avatarı
aile hekimi uzmanlığı mı?bilmiyorum yazan arkadaşlar umarım ne iş yapacaklarını tam olarak biliyorlardır.bize gelen uzman"istediği yere geçebileceğeni" zannediyordu mesela.şahsi fikrim o puanlara,emeklere yazık olduğu.aile hekimi olunacaksa uzmanlığa hiç gerek yok.
Kullanıcı avatarı
fromdusktilldown yazdı:aile hekimi uzmanlığı mı?bilmiyorum yazan arkadaşlar umarım ne iş yapacaklarını tam olarak biliyorlardır.bize gelen uzman"istediği yere geçebileceğeni" zannediyordu mesela.şahsi fikrim o puanlara,emeklere yazık olduğu.aile hekimi olunacaksa uzmanlığa hiç gerek yok.

Olmaz olur mu hic? Pratisyen olarak ataniyosun bi ilceye daha ömür billah cikman zor. Kaldiki bu kadar kadro aciliyo hizla deidkleri gibi. 5 10 yil sonra pratisyen sözlesmeleri bile bitirilir kanimca. Suan ekslklik gideriliyo aadece.bu memlekette pratisyen kalinmaz en koti uzmanlik yine iyidir. Sistemce zaten pek hos yere gitmiyoruz😕 hangi dahili brans kendini paralamadan iyi para kazaniyo
fromdusktilldown yazdı:aile hekimi uzmanlığı mı?bilmiyorum yazan arkadaşlar umarım ne iş yapacaklarını tam olarak biliyorlardır.bize gelen uzman"istediği yere geçebileceğeni" zannediyordu mesela.şahsi fikrim o puanlara,emeklere yazık olduğu.aile hekimi olunacaksa uzmanlığa hiç gerek yok.

kardeş bütün dünyada koruyucu hekimliği aile hekimi uzmanları veriyor,kendine ait bir disiplini olan bir alandır aile hekimliği,,şuan uzman yetersizliğinden pratisyenlere sertifika ile yaptırılıyor ama uzman sayısız yeterli seviyeye ulaşınca bakanlık zaten kendisi söylüyor sözleşmeler yenilenmeyebilir,,hem 1.500 tl bir maaş farkı var uzmanın,,ayrıca kuralarda atamalarda öncelik sahibi ve akademisyenlik imkanı şuan türkiyede en yüksek branş diyebilirim,,dileyen asm de dileyen devlette dileyen özelde çalışır,,çok tatmin olmak isteyenler akupunktur fitoterapi homeopati prp mezoterapi gibi sertifikalar alıp özellerde ii para da kazanıyorlar nede olsa zamanları çok
Kullanıcı avatarı
arkadaşlar entegre devlet hastanesinde mecburi yaptıktan sonra batıda bir asm'ye geçebilmek için illa mecburi yapılan ilde bir asm'ye geçip 1 yıl kalıp iller arası aile hekimliği kurasında gecilmek istenen il içinde art arda 2 atama kimsenin istememesi sebebiyle münhale kalan kadroları mı beklemek gerekiyor yoksa daha kısa bir yolu var mı? Bir de uzmanlikta tsm'ye atanma ihtimali çok mu düşük atamalar hep entegre devlet hastanesine yapılıyor gibi? Batıya gelme olayı kurum içi zor gözüküyor eğer böyleyse entegre devlet hastaneleri hep ücra ve düşük nüfuslu küçük illerde genel olarak.
furion07 yazdı:arkadaşlar entegre devlet hastanesinde mecburi yaptıktan sonra batıda bir asm'ye geçebilmek için illa mecburi yapılan ilde bir asm'ye geçip 1 yıl kalıp iller arası aile hekimliği kurasında gecilmek istenen il içinde art arda 2 atama kimsenin istememesi sebebiyle münhale kalan kadroları mı beklemek gerekiyor yoksa daha kısa bir yolu var mı? Bir de uzmanlikta tsm'ye atanma ihtimali çok mu düşük atamalar hep entegre devlet hastanesine yapılıyor gibi? Batıya gelme olayı kurum içi zor gözüküyor eğer böyleyse entegre devlet hastaneleri hep ücra ve düşük nüfuslu küçük illerde genel olarak.


yılda 3 defa iller arası aile hekimliği kurası olur istanbul ankara gibi büyük şehirlerde genelde dolu nüfuslu asm lerde olabiliyo,zaten kura önceliği aile hekimi uzmanlarında olduğu için bu dolu nüfuslara onlar yerleşiyo,,pratisyen aile hekimleri için iller arası aile hekimliği kurasında genelde sanal boş nüfuslu asm ler kalıyor
Kullanıcı avatarı
Nufus 3000 e dusse 25 bin aile hekimi gerekecek . Yilda aile hekimligine 400 asistan alinsa hicbiri istifa etmeden yada akademisyen olmadan su anki açığı 10 yilda kapatiyor. Neye gore sozlesme yenilenmeyecegine karar verdiniz arkadaslar. Salliyosaniz da biraz tutarli sallayin hadi tamam yeni aile hekimi alinmayacak deyin de olanlarin sozlesmesi neye gore yenilenmeyecek onu bi açıklayın
Kullanıcı avatarı
ersin584 yazdı:
Babadr yazdı:Millet aile hekimine değil acile geliyor önce:( bana gelen hastak-ların yüzde sekseni acillik değil.

hocam poliklinikler diyecektin herhalde. aile hekiminin senin yapmadığın bir ton koruyucu hizmet görevi var. muayeneler asli görevi değildir.


şair burda acili yermek istemiş bence ağa

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: 3numara, dr-atrium, drhaber, hoppacuppa, Kaleydoskopdr, Magda, slevinkelevra ve 84 misafir