Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan emekli anestezi uzmanı doktor Aylin Yıldız Schwarz, denize sıfır villasının hem odalarını hem de bahçesini yaşadığı 50 köpek için özel olarak dizayn ettirdi Schwarz:"Evimin tamamı canlara aittir. İç, dış ve ekstra yapılan yerler hepsi hayvanlarıma aittir. Onlarla yaşamaktan çok mutluyum ve onları çok seviyorum"

Resim

Bodrum'da yaşamını sürdüren emekli anestezi uzmanı doktor Aylin Yıldız Schwarz, villasında 50 köpek ile yaşıyor.

Bodrum'un Güvercinlik Mahallesi'nde yaşamını sürdüren 59 yaşındaki Schwarz, 17 yıl önce Almanya'dan gelerek ilçeye yerleşti. Çocukluğunda büyük bir ev alıp hayvanlarla yaşama hayali kuran Schwarz, bunu emekli olduktan sonra gerçekleştirdi.

Güvercinlik sahilinde bahçeli lüks bir villa satın alan emekli doktor, evinin her köşesini hayvanlar için özel olarak düzenledi. Schwarz, iki katlı villanın tüm odalarının yanı sıra villanın bahçesindeki müştemilatları da köpekler için dizayn ettirerek, onlara rahat bir yaşam sunuyor.

İlk köpeği "Rottweiler" olan Schwarz, zamanla sokakta yardım ve sahiplenmeyi bekleyen hayvanları da evine aldı. Schwarz'ın yanında köpeklerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak 4 çalışan da bulunuyor.

Schwarz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatta en büyük arzusunun, emekliliği sonrası bir yer alarak hayvanlar ile yaşamak olduğunu ve bu hayalini gerçekleştirdiğini söyledi. Yaklaşık 17 yıldır Türkiye'de yaşadığını anlatan Schwarz, "Hayalimi gerçekleştirdim. Evimin tamamı canlara aittir. İç, dış ve ekstra yapılan yerler hepsi hayvanlarıma aittir. Onlarla yaşamaktan çok mutluyum ve onları çok seviyorum." dedi.

- "Köpeklere pansiyon hizmeti veriyor"

Kendisine ait 50 hayvanı olduğunu aktaran Schwarz, hastalanan veya acil seyahate çıkacakların hayvanlarına da ücretsiz pansiyon hizmeti verdiğini ifade etti.

Schwarz, bir süre önce ölen rottweiler cinsi köpeği için evinin bahçesinde mezar yaptığını, onunla birlikte büyüyen başka bir köpeğinin de bu mezarın başında durup gözyaşı döktüğünü dile getirdi.

- "Golden Çetesi'ne de o bakıyor"

Schwarz, geçirdiği kalp yetmezliği nedeniyle durumu ağırlaşan ve Aydın'daki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren emekli güverte reisi Şenol Özbakan'a ait "Golden retriever" cinsi 12 köpeği de "misafir" olarak kabul etti.

Özbakan'ın sağlık durumu düzelene kadar köpekler için özel bir yaşam alanı hazırladığını belirten Schwarz, şöyle konuştu:

"Şenol bey sağlığına kavuşana kadar bende kalacaklar ve en güzel şekilde bakılacaklar. Veterinerimiz de onlarla yakından ilgilenecek. Sağlık kontrolünden de geçirilecekler. Onlar bana emanet. Tek amacım, Bodrum'un sembolü olan 'Golden Çetesi'ni en iyi şekilde muhafaza etmek."

Schwarz, evde bakımını üstlendiği hayvanların yanı sıra ilçede çeşitli yerlerde yaşayan sokak hayvanlarını da besleyip sağlık kontrolünden geçirdiğini sözlerine ekledi.

Milliyet
Kullanıcı avatarı
insan, evinde bir köpek ya da kedi besleyebilir.. bunu normal karşılarım...çok geniş arazin olur güzel bir çiftlik yaparsın çok sayıda havyan beslersin... bu da normal....fakat çoklu sayıda evde kedi köpek beslemenin altında kesinlikle bir psikopatoloji yatıyordur... hele apartman dairesinde çoklu kedi besleyip o kokuyla yaşamak vs.. hiç normal değil..
Kullanıcı avatarı
korpulmonale yazdı:
partemol yazdı:Güzel şeylerin bile altında bir 'anormallik' arayan , karalamaya çalışan insan psikopatolojisi ne acaba ?
Helal olsun yüreği sevgiyle dolu olan tüm insanlara
başka söze gerek yok☺️


sadece dıştan bakarak hiç okumadan araştırmadan, bir veterinere danışmadan bu olaya güzel demek çok kolay.. bunu bir yönü ile bilimle barışık olması gereken bir tıp doktorunun söylemesi ayrı bir garabet..

" Over-accumulating Pets " türkçesi "aşırı evcil hayvan biriktirme " psikolojide ve literatürde yeri olan bir rahatsızlık.. doğada bile elli köpek bir arada yaşamaz.. sokaklarda 5 ya da 6' lı guruplar halinde yaşarlar.. bu kadar hayvan bir arada enerjisini atamaz.. bir çok hastalık birbirine bulaşır.. hayvanlarda kalp damar hastalıklarından tut davranışsal bozukluklara vs.. yol açar..

normal olan köpeklerin sokakta ve doğada yaşaması... bizim onları sokakta ve doğada beslememizdir.. ev içinde 1 ya da 2 köpek beslemek istisna ve makul karşılanabilir.. fazlası hem o hayvanlar için zararlı hem de yapan kişinin tedavi olmasını gerektirir.. hayvanlara zararlı olan bir durumu "sevgi" olarak nitelemek çok yanlış.. "çok seviyordum öldürdüm" mantığından bir farkı yok..

yazarken ve eleştirirken biraz araştırıp okuyun öyle yazın.. bir tıp doktoruna yakışan budur...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir