Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
ÖSYM binlerce kişiyi ilgilendiren o sınavları eline yüzüne bulaştırdı

ÖSYM'de bir süredir binlerce kişinin mağdur olduğu bir kriz yaşanıyor...

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ile ilgili bu sene sınava giren öğrenciler mağdur edildiklerini söylüyor.

ÖSYM, sınav sonrasında sorulara açılan davaları bekleyerek sonuçları açıklamayı reddetti. Kriz de bu süreçte başladı.

ÖSYM 25 Eylül'de yapılan sınavlar için 13 Ekim'de açıklama yaptı. Açıklamada bazı soruların iptal edildiği bildirilerek "Soru iptali için açılan davalarda mahkemece uygulamaya yönelik bir karar verildikten sonra sınav sonuçlarının açıklanmasına karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Ama iki ay sonra 16 Aralık'ta bir açıklama daha yapan ÖSYM bu kez "mahkeme kararını bekleyeceğiz" dediği DUS için mahkemeyi beklemeden sonuçları açıkladı.

Zaten ne olduysa bundan sonra oldu...

ÖSYM, itiraz edilen 8 sorunun 6'sını iptal etmek zorunda kaldı. İtirazların ardından TUS'un sonucu açıklandı ama bu kez de sonuçlar iki kez güncellendi.

DUS için mahkeme kararı beklenmeden açıklama yapılırken, mahkeme kararının ardından açıklanan TUS sonuçları için de iki kez güncelleme yapılınca ortalık karıştı.

Güncellemenin ardından sınava girenler bu kez de netlerin doğru hesaplanmadığı, sınava girenlerin sıralamalarının yanlış olduğu itirazında bulundu.

ÖSYM binlerce kişiyi ilgilendiren krizle ilgili bir açıklama yapmadı.

Daha önce de DUS üzerinden iki aydan fazla zaman geçmesine rağmen sınav sonuçları açıklanmaması tepki toplamıştı. Sınava ilişkin bazı sorulara yapılan itirazlar mahkemeye taşınmış, yaklaşık 60 gündür devam eden mahkeme sürecinin, ÖSYM’nin mahkemeye sunduğu raporlardaki bir hata sebebiyle, kısa süre içinde sonuçlanmasının mümkün olmadığı anlaşılmıştı.

Şimdi ise tam anlamıyla arapsaçına dönen uzmanlık sınavlarının nasıl sonuçlanacağı ve hakkı yenen adaylar için ÖSYM'nin nasıl bir uygulama yapacağı bekleniyor.

Mert Taşçılar

Odatv.com
Kullanıcı avatarı
Simurg yazdı:ösym nın yaptıklarını ana akım medyadan ses cıkmaması da tuhaf

Kimsenin olan bitenden haberi yok ki. Gündem o kadar yoğun ki kimse gidip de ösym ne yapıyor diye araştırmıyor. Bu haber de Mert benim arkadaşım ben durumu anlattım o da önemli gördüğü için haberi yaptı o yüzden. Yani bireysel çaba gerekiyor. En azından bu haberi her yere atalım, paylaşalım belki o zaman tamamen duyulur bu rezalet.
Kullanıcı avatarı
Pek çok kişi dava açtı sonuçlarının yanlış ve eksik okunmasından ötürü, şimdi temel veye kliniği okunmayanların sonuçları güncellendi belki davayı geri çekenler olacaktır ya da davaları düşecek olanlar....Ben dahil pek çok kişi sınav iptali korkusuyla günlerce mağdur olduk, sonra pat diye sonuçlar değişti şimdi sıralamalar değişecek deniyor, insanların kafası iyice şüpheyle doldu. Tercihleri bekleyenler de bu bekleyişten nasiplerini alıyorlar. ÖSYM'nin başı epey ağrıyacak gibi.
Kullanıcı avatarı
bu durum bilinçli bir şekilde uygulanan planın bir parçası mı acaba?
tus-dus ösym tarafından merkezi bir şekilde yapılmasın,asistanlarımızı kendimiz seçelim mantalitesiyle yaklaşan hocalara fırsat yaratmak için hazırlanan bir zemin mi?

ösym sınava girenlerce topa tutulsun(biri de benim)
toplu davalarla iş ayyuka çıksın
sonra bir torba yasa vs. ile ile tus-dus kaldırılıp uzmanlık eğitimi hak kazanma kriterleri değiştirilsin
birilerinin ekmeğine yağ mı sürdük acaba?
En son letsgo tarafından 29.12.2016 - 13:56:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
flocculonodulus yazdı:
Simurg yazdı:ösym nın yaptıklarını ana akım medyadan ses cıkmaması da tuhaf

Kimsenin olan bitenden haberi yok ki. Gündem o kadar yoğun ki kimse gidip de ösym ne yapıyor diye araştırmıyor. Bu haber de Mert benim arkadaşım ben durumu anlattım o da önemli gördüğü için haberi yaptı o yüzden. Yani bireysel çaba gerekiyor. En azından bu haberi her yere atalım, paylaşalım belki o zaman tamamen duyulur bu rezalet.

Elinize sağlık . Özel olarak bireysel ulaşabilgiğimiz yerlere ulaşıp haber yaptırıp sesımızı duyurmak onemlı. haberı okuyunca hemen sızlere paylasmak ıstedım bende
Kullanıcı avatarı
ben tek suçlunun ösym olduğunu düşünmüyorum. Sınava sadece itiraz edilecek soru aramak için girenlerin de suçlu olduğunu düşünüyorum. şunu unutmamak lazım ösym ne dahiliyeden anlar ne pediyatriden. Bu soruları Ösym değil, Ösym'nin görevlendirdiği hocalar Textbooklara bakarak hazırlıyor. Proflar kitaba bakarak soru hazırlayamıyorsa bunun suclusu ösym olamaz. kaldı ki sorular hazırlanırken ösym referansları bile ister. Ösym yi canlı bir kişiden bağımsız olarak bir kurum olarak görmek lazım. ben ayrıca ösymnin dava sonuclandıktan sonra sonucları açıklamasını da mantıklı buluyorum. çünkü önceden tus acıklanıyor, tercihler acıklanıyor herkes yerleşiyor sonra yeniden tercih hakkı veriliyordu ve herkes gidemeyecegi puanlarla başka bölümlere yerleşiyorlardı yani bunu fırsata cevirdiler. ösym haklı olarak buna izin vermedi.
Kullanıcı avatarı
mustafa_erd yazdı:ben tek suçlunun ösym olduğunu düşünmüyorum. Sınava sadece itiraz edilecek soru aramak için girenlerin de suçlu olduğunu düşünüyorum. şunu unutmamak lazım ösym ne dahiliyeden anlar ne pediyatriden. Bu soruları Ösym değil, Ösym'nin görevlendirdiği hocalar Textbooklara bakarak hazırlıyor. Proflar kitaba bakarak soru hazırlayamıyorsa bunun suclusu ösym olamaz. kaldı ki sorular hazırlanırken ösym referansları bile ister. Ösym yi canlı bir kişiden bağımsız olarak bir kurum olarak görmek lazım. ben ayrıca ösymnin dava sonuclandıktan sonra sonucları açıklamasını da mantıklı buluyorum. çünkü önceden tus acıklanıyor, tercihler acıklanıyor herkes yerleşiyor sonra yeniden tercih hakkı veriliyordu ve herkes gidemeyecegi puanlarla başka bölümlere yerleşiyorlardı yani bunu fırsata cevirdiler. ösym haklı olarak buna izin vermedi.

Dus'un dava sonuçlarına göre aciklanmadigini anlamamanizi haberi okumamaniza veriyorum:)
Evet zaten en başta hocalar suçlu.
Kullanıcı avatarı
letsgo yazdı:bu durum bilinçli bir şekilde uygulanan planın bir parçası mı acaba?
tus-dus ösym tarafından merkezi bir şekilde yapılmasın,asistanlarımızı kendimiz seçelim mantalitesiyle yaklaşan hocalara fırsat yaratmak için hazırlanan bir zemin mi?

sonra bir torba yasa vs. ile ile tus-dus kaldırılıp uzmanlık eğitimi hak kazanma kriterleri değiştirilsin
bu gidişle tus kalkıp mülakatla asistan alımı gelirse hepiniz rahatlarsınız
Kullanıcı avatarı
dremre123 yazdı:
letsgo yazdı:bu durum bilinçli bir şekilde uygulanan planın bir parçası mı acaba?

bu gidişle tus kalkıp mülakatla asistan alımı gelirse hepiniz rahatlarsınız

Kim rahatlar bilemiyorum ama bunun bu ya da şu gidişle olmayacağını tahmin ediliyor olmanız lazım,yeterki akıllarına koymuş olsunlar
Kullanıcı avatarı
Tıp eğitimi dili İngilizce olduğundan bu üniversite ile ilgili programları tercihlerinde gösterecek adayların
alanlarında seminer verebilecek düzeyde İngilizce bilmeleri zorunludur. İngilizcesi yeterli olmayan adaylar bu
programlara yerleştirilmiş olsalar bile atamaları yapılmaz.

marmara unı yazacaklara bu sart kosulmus. formalıte mıdır. asistanlıga baslamadan once bı sınava tabı olunuyo mu bılen var mı arkadaslar
Kullanıcı avatarı
arkadaşlar merhaba. benim gibi puanı önce hesaplanıp sonra silinen var mı diye çok merak ediyorum. 16 aralık günü temel de klinik de açıklanmışken, dün tercih yapmak için girdiğimde klinik puanımın silindiğini,klinik sınavımında geçersiz kılındığını öğrendim.benim gibi olan var mı, ya da buna mantıklı bi açıklama getirebilecek birini tanıyan? ösym yi aradığımda görevli bana kamera kayıtlarını incelemişlerdir dedi. şaka gibi olaya şaka gibi cevap.
Kullanıcı avatarı
salbutamol yazdı:arkadaşlar merhaba. benim gibi puanı önce hesaplanıp sonra silinen var mı diye çok merak ediyorum. 16 aralık günü temel de klinik de açıklanmışken, dün tercih yapmak için girdiğimde klinik puanımın silindiğini,klinik sınavımında geçersiz kılındığını öğrendim.benim gibi olan var mı, ya da buna mantıklı bi açıklama getirebilecek birini tanıyan? ösym yi aradığımda görevli bana kamera kayıtlarını incelemişlerdir dedi. şaka gibi olaya şaka gibi cevap.
sınav kurallarına aykırı bir durum tespit edilip sınavınız iptal edilmiş olabilir
Kullanıcı avatarı
salbutamol yazdı:arkadaşlar merhaba. benim gibi puanı önce hesaplanıp sonra silinen var mı diye çok merak ediyorum. 16 aralık günü temel de klinik de açıklanmışken, dün tercih yapmak için girdiğimde klinik puanımın silindiğini,klinik sınavımında geçersiz kılındığını öğrendim.benim gibi olan var mı, ya da buna mantıklı bi açıklama getirebilecek birini tanıyan? ösym yi aradığımda görevli bana kamera kayıtlarını incelemişlerdir dedi. şaka gibi olaya şaka gibi cevap.

Şunu yaşasam kendimi ösym nin çatısından atabilirdim. Geçmiş olsun arkadaşım. Allah belalarını versin
Kullanıcı avatarı
rktn yazdı:

Şunu yaşasam kendimi ösym nin çatısından atabilirdim. Geçmiş olsun arkadaşım. Allah belalarını versin

Hocam bende ayni seyi dusundum.sonra bian durdum buyuk konusmiyim dedim hesapladigimdan dusuk gelen puanimda elimden giderse diye korktum susup oturdum.sindirdiler hepimizi:(..basina gelen arkadasa cok gecmis olsun umarim hata vardir duzeltilir

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir