Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı
#211187 gönderen MareaS
10.03.2007 - 19:49:27
Forumda olmazsa olmaz bir topic olduğunu düşünüyorum ve sizlerin katılımı ile genişleyip çok faydalı olacak umarım katılım konusu düşündüğüm gibi olur şimdiden teşekkürler...

1.)AKUT ÜRTİKER

Akut ürtiker krizi acil servis çalışanı arkadaşlarımın sık karşılaştığı bir dermatolojik acildir.Larinks ödemi ile birlikte ise dakikalar içinde yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir bu bakımdan acil şartlarda ciddi yaklaşım gerektirir.
Böcek sokması,viral döküntü ya da çeşitli ilaç allerjilerinden öykü yardımı ile ayrılabilir.

Tedavisinde;
1-Parenteral antihistaminikler kullanılır.
Ör:-Avil amp.s:1x1 im yapılır ve 4x1'e kadar çıkılabilir.
2-Cevap alınamadı ya da solunum güçlüğü varsa parenteral steroidler verilmelidir.
Ör:-Prednisolon 25 mg amp.s:1x1-2 vakanın durumuna göre iv vy im verilir.(Kardiyak yan etkileri olabileceğinden en iyisi infüzyon ile uygulamaktır.)
-prednol-L amp (1mg/kg hesabıyla verilebilir)s:1x1-2im-iv
3-Solunum güçlüğü devam ediyor hatta arttı ise, mukoza ödemi,larenks ödemi varsa adrenalin verilir.
-Adrenalin 0.25-0,5 ve 1 mg/ml lik dozları mevcuttur.
0,3-0,5 mg 1:1000lik adrenalin sc veya kas içine solunum sıkıntısı gerileyinceye dek 10-20 dakikada bir verilir.(çocuk dozu:0,01 mg/kg iv)

Solunum yolunu açık tutmalı ve O2 desteği vermeliyiz.

4-Kriz kontrol altına alındıktan sonra 20 gün süreyle oral antihistaminil devam edilmelidir.
Kullanıcı avatarı
ben ürtiker geldiğinde bir ampül avil bir ampül dekort yaptıktan sonra antihistaminik tablet ve de pomad vererek çok fazla fayda görüyordum hastalrımda

çocuklarda ise ampülleri yarıya düş,tablet yerine şurup ver tamamdır
#220914 gönderen aykizi
31.03.2007 - 20:40:11
yaa çok teşekkürler.çok önemli konu.hemen kaydettim yazıyı zaten.benim de salisilatlara alerjim var dolayısıyla pek çok şeye.hem kendim açımdan hem de 2 yıl sonraki hastalarım açısından inşallah çok yararlı olucak bilgi:) teşekkürler. bu gibi paylaşımların devamını bekliyorum...
Kullanıcı avatarı
MareaS yazdı:Forumda olmazsa olmaz bir topic olduğunu düşünüyorum ve sizlerin katılımı ile genişleyip çok faydalı olacak umarım katılım konusu düşündüğüm gibi olur şimdiden teşekkürler...

1.)AKUT ÜRTİKER

Akut ürtiker krizi acil servis çalışanı arkadaşlarımın sık karşılaştığı bir dermatolojik acildir.Larinks ödemi ile birlikte ise dakikalar içinde yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir bu bakımdan acil şartlarda ciddi yaklaşım gerektirir.
Böcek sokması,viral döküntü ya da çeşitli ilaç allerjilerinden öykü yardımı ile ayrılabilir.

Tedavisinde;
1-Parenteral antihistaminikler kullanılır.
Ör:-Avil amp.s:1x1 im yapılır ve 4x1'e kadar çıkılabilir.
2-Cevap alınamadı ya da solunum güçlüğü varsa parenteral steroidler verilmelidir.
Ör:-Prednisolon 25 mg amp.s:1x1-2 vakanın durumuna göre iv vy im verilir.(Kardiyak yan etkileri olabileceğinden en iyisi infüzyon ile uygulamaktır.)
-prednol-L amp (1mg/kg hesabıyla verilebilir)s:1x1-2im-iv
3-Solunum güçlüğü devam ediyor hatta arttı ise, mukoza ödemi,larenks ödemi varsa adrenalin verilir.
-Adrenalin 0.25-0,5 ve 1 mg/ml lik dozları mevcuttur.
0,3-0,5 mg 1:1000lik adrenalin sc veya kas içine solunum sıkıntısı gerileyinceye dek 10-20 dakikada bir verilir.(çocuk dozu:0,01 mg/kg iv)

Solunum yolunu açık tutmalı ve O2 desteği vermeliyiz.

4-Kriz kontrol altına alındıktan sonra 20 gün süreyle oral antihistaminil devam edilmelidir.

uzun zamandır 112 de çalışan ve İleri Yaşam Desteği Kursu alan biri olarak
şunları söylemek isterim...
-akut ürtiker için verilebilecek en ideal ilaç IV antihistaminik.
IV antihistaminik çok yavaş verilmeli.Puşe yada hızlı vermek histamin etkisi yapar!!!
-Diğer bir husus;antihistaminiğe ilave olarak verilen K.Steroidin,anaflaxinin geç mediatörlerine(SRS_A denen Lökotrienler) etkili olduğu bilinmesi.zira akut dönemde illa K.Steroid vermek mantıksız.Ancak kişinin kronik bir allerjisi var ve daha sonra kötüleşiyor denirse ya da tablo gerektiriyorsa eklenir.
akut dönemdeki mediatörlere değil geç dönemdeki mediatörlere etkili olduğu bilinmesi gerekir..
(Bir işi yaparken.böyle yapılıyor bende öyle yaptım yerine,neyin gerketiğini bilimsel olarak bilmek en güzeli olsa gerek)

Adrenalin ise;
Allerjik reaksiyonlarda,Anaflaxi de kullanımı var.
Ciddi larinx ödemi,hipotansiyon,nabız dolgunluğu azalması gibi durumları gözlediğimizde yapmalıyız.(Zira,anaflaxi de Histamin gibi mediatörlerin tüm etkilerini geri döndiren tek ilaç Adrenalin)
Dozu ise;klasik bilgi olarak 0.01 mg/kg dir..
1mg lik Adrenalin 9 cc SF ile karıştırılır,10 cc 1000 lik adrenalin hazırlanır..
erişkinler için 3 cc IM verilir.
Çocuklar için ise yukarıda yazdığım doz IM(0.01 mg/kg) verilir.(Bu doz ve IM veriliş yeri Uluslararası Ressusitasyon Derneğinin önerdiği doz ve şekildir)
Tabiki damar yolunu doldurmak için bolca IV SF gibi kristalloid solusyonları vermeyi ihmal etmemk lazım..

sonrasında idame olarak oral antihistaminik verilebilir..
en hızlı etki gösteren Akrivastin(Semprex,Duackt)
Topikal dogların ben pek faydasını akut irtikerde görmedim.
ama daha ılımlı hastalarda oral ve topikal yeterli...

Bir de size Paramedikal bir tiyo vereyim.

ürtiker gibi herhangi bir ciddi klinik oluşturmayan ama şidetli kaşıntı nedeniyle hastayı rahatsız eden durumlarda,hasta oral ilaç kulanmak istemez ise
en bazik maddelerden biri olan topikal Amonyağı öneririm.(eskiler böyle durumlarda,böceğin ısırdığ yere işenmesini önerirlermiş)
bir pamuk ile ıslak pansuman yapılması böceğin ısırdığı yerdeki kaşıntıyı hemen alır.(ama yakından koklamayın,burnunuzun direği sızlar.)
bir de;
deniz mevsimi geldi,
denizanası ya da denizdeki canlılarla olan alerjik reaksiyonlarda yine topikal pudra öneririm.alleri yapan maddeyi citlatından pudraya doğu çeker..kaşıntıyı alır....
Kullanıcı avatarı
#252267 gönderen cadavra
07.06.2007 - 19:36:58
HASTANIN YASI?KAN GAZI DEĞERLERİ?ORAL ANTIDIABETIK/İNSÜLİN Mİ KULLANIYOR?ORAL ANTIDIABETIK İSE METFORMİN?SULFANILURE?GLITAZON? HANGISINI KULLANIYOR?-BFT-KCFT DEĞERLERİ?EK HASTALIK VAR MI YOKMU? KISACASI ANAMNEZİ DAHA İYİ TUTARSAN SANA CEVABI ÇOK GUZEL VERIRIM...YOKSA ŞU HALİ İLE HASTAYI SADECE HİDRATE EDER İDRAR ÇIKIŞINA BAKARIM..2 SAATLIK HIDRASYON SONRASINDA TEKRAR KAN ŞEKERİ SONUCU ILE BIRLIKTE HASTAYI DEĞERLENDİRİRİM.
Kullanıcı avatarı
#252276 gönderen dr_ozkan
07.06.2007 - 20:04:57
aynen bende dediğin gibi yaptım. diğer bahsettiğin parametreleri görme şansım ne yazık ki yok. Normalde metformin kullanıyor hasta ancak yaşlı olduğu için son bi haftadır ilaçlarını karıştırmış şeker ilacı yerine başka ilaç alıyormuş.
Kullanıcı avatarı
#252277 gönderen dr_ozkan
07.06.2007 - 20:05:03
aynen bende dediğin gibi yaptım. diğer bahsettiğin parametreleri görme şansım ne yazık ki yok. Normalde metformin kullanıyor hasta ancak yaşlı olduğu için son bi haftadır ilaçlarını karıştırmış şeker ilacı yerine başka ilaç alıyormuş.
Kullanıcı avatarı
#252322 gönderen fccelik
08.06.2007 - 00:07:00
[deniz mevsimi geldi,
denizanası ya da denizdeki canlılarla olan alerjik reaksiyonlarda yine topikal pudra öneririm.alleri yapan maddeyi citlatından pudraya doğu çeker..kaşıntıyı alır....[/quote]
işe yarıyor mu bilmiyorum ama pudra demişken talk pudrasının aslında asbest olduğunu da unutmayalım. bunun için lütfen anneleri de çocukların poposunu pudralamamaları konusunda uyaralım. malum asbest kız çocuklarında over ve endometrium ca riskini arttırıyo.
Kullanıcı avatarı
#252333 gönderen dr_fairy
08.06.2007 - 00:32:38
Çok güzel paylaşımlar ellerinize sağlık. Ama pudra konusunda aynı şeyi ben de söylemek istiyorum. Hatta mecbur kalmadıkça asla kullanmıyorum. :wink:
Kullanıcı avatarı
#252360 gönderen Drserkans
08.06.2007 - 03:09:12
Kortikosteroidler büyük ölçüde geç faz mediatörlerinde etkilidir ama çok önemli iki etkisi daha vardır...Histamin deşerjını bloke eder.....ve t hücre cevabını baskılar.....Bu sebeplerden dolayı akut ürtikerde oldukça etkili ajanlardır....
Kullanıcı avatarı
#288765 gönderen dr-beyza
27.08.2007 - 18:05:05
hakkaten çok güzel paylaşımlar çok teşekkürler arkadaşlarda; şu akut MI konusundada yardımcı olabilirmisiniz?
benim sorum şu; hastane ortamında değil mesela evde böyle bi durumla karşılaştık yapılacak bişey varmı ya çok korkuyorum bu durumdan geçenlerde komşu mı geçirdi indim bi aspirin çiğnettirdim
başka yapılacak bişey varmı,
112 yi aramaktan başka yani
Kullanıcı avatarı
dr-beyza yazdı:hakkaten çok güzel paylaşımlar çok teşekkürler arkadaşlarda; şu akut MI konusundada yardımcı olabilirmisiniz?
benim sorum şu; hastane ortamında değil mesela evde böyle bi durumla karşılaştık yapılacak bişey varmı ya çok korkuyorum bu durumdan geçenlerde komşu mı geçirdi indim bi aspirin çiğnettirdim
başka yapılacak bişey varmı,
112 yi aramaktan başka yani

belki hepimizin küçümsediği aspirin çiğnetme birçok büyük ölçekli çalışmada mortaliteyi azalttığı kanıtlanmış bir ilk müdahaledir.yalnız lütfen dikkat hastaya aspirini çiğnetelim arkadaşlar oral vermenin endikasyonu yok zira faydası da.
şayet 112 hekimi veya pratisyen iseniz hastaya göbek üstündeki anginayı düşündüren her ağrıya bi aspirin çiğnetebilirsiniz,beraberinde elinizde mevcut ise ağrıyı dolayısyla sempatik deşarjı dolayısyla refleks taşikardiyi önlemek adına 1cc morfin yapılabilir.hastaya dilaltı nitrat veya perlinganit verilmesi de koroner dilatasyon ve de kollateral dilatasyon yaparak ağrıyı azaltır,MI tanınız EKG ile kesinleşmiş ve herhangi bir kontrendikasyon yoksa 1cc heparin unfraksiyone yapılması uygundur
teşekkürler saygılar
#445000 gönderen backardi
05.08.2008 - 11:30:56
mekanızmamı ehehhe buda super ya kacıncı sınıfsınbılmıorum ama damar tıkanıklıgı olan bır durumd sanrım damar acıcı verılır. ya pıhtı olusmunu onlersın yada olusan pıhtıyı erıtmeye calısırsın dıımı al sana mekanızma bunları cok rahat kendın dusnerek bulursun ama dr olunca dusunmeden yazılanı okumak gerekıor kafa kulllanmaya gerek yok muhendısmısn kı pratık zekanı egıteceksın.....
Kullanıcı avatarı
#445009 gönderen deborah99
05.08.2008 - 11:37:49
backardi yazdı:mekanızmamı ehehhe buda super ya kacıncı sınıfsınbılmıorum ama damar tıkanıklıgı olan bır durumd sanrım damar acıcı verılır. ya pıhtı olusmunu onlersın yada olusan pıhtıyı erıtmeye calısırsın dıımı al sana mekanızma bunları cok rahat kendın dusnerek bulursun ama dr olunca dusunmeden yazılanı okumak gerekıor kafa kulllanmaya gerek yok muhendısmısn kı pratık zekanı egıteceksın.....
benim sorumun cevabı bu olmasa gerek :lol:
Kullanıcı avatarı
#445018 gönderen deborah99
05.08.2008 - 11:48:20
fatoldsun yazdı:sanirim karisiklik ''cignetme'' nedeniyle cikmis. soruyu soran arkadas neden aspirin veriyoruz degil de neden cigneterek veriyoruz diye sormus :)

canım sağol cidden yoksa backardi beni delirtecekti...cidden çiğnetmeyi sorduğumu anlayamadı mı acaba? sazanlık bu olsa gerek...yoksa halk bile kalbi ağrıyınca aspirin alındığını biliyor yani :lol:
#445028 gönderen backardi
05.08.2008 - 12:04:01
sorman gereken sorunun o olmadıgı anlamına gelır yazdıklarım bu tartısalacakl yada merak edılecek bır konu degıul cunkı bır dr ııcn....

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir