Perşembe , Ekim 18 2018
Gecmis yillara ait tus sinav bilgi paylasimlari...
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Kullanıcı avatarı

#3986326  gönderen undercover
 14.09.2017 - 14:13:47
cdcd yazdı:Merhaba, patolog arkadaşlara sormak istiyorum. Çalışma ortamınız, laboratuvarınız, sizlerin sağlığı açısından korunaklı mı, yani havalandırması nasıl, diğer iş güvenliği kurallarına uygun mu ya da uygunlaştırılıyor mu? Kimya Müh biyomedikal doktoralı bir arkadaşım, dil kanseri nedeniyle hayatını kaybetti geçen yıl ne yazık ki. Bizlerin sağlığı da önemli sonuçta.
Merhaba, patolojide 2 yılımı doldurdum ve büyük bir eğitim araştırma hastanesinde çalışıyorum yani makroskopi yükümüz ağır ve sürekli laboratuardayız. Geldiğimden beri havalandırma doğru düzgün çalışmıyor ve ölçülen formaldehit ve ksilen düzeylerimiz yüksek çıktı geçen sene. O günden bugüne çok acil olduğu ve havalandırmanın hemen yapılacağı söylenerek yaklaşık 1 yıl geçti. İhaleden ihaleye kimin elinde kaldığı bir türlü belli olmadı, idareciler değişti haydi baştan derken.. hala berbat bir ortamda çalışıyoruz. Federasyondaki hocalarımızla birlikte Sağlık Bakanlığı'na formaldehitin de kanserojen olduğu belirtilerek radyasyon izni tarzı birşey verilmesi konusunda önerilerde bulunduk ancak pek ses yok. Bir kaç kere ortamdaki formaldehit o kadar arttı ki gözlerimizi açamayacak duruma geldik, ortam çalışmaya uygun değildir diye tutanak tuttuk ama maalesef burası Türkiye... Bunun bize yansıması şu oldu, o ortamda olabildiğince az vakit geçirmek için kendimizi oldukça geliştirdik ve çok hızlı makroskopi alıyoruz. Türkiye'de diğer yerlerde durum nasıldır bilemiyorum, havalandırma konusunda gerçekten çok iyi olan yerler de var bildiğim (DEÜ) ama genelinin çok iyi olduğu kanısında değilin maalesef. Arkadaşınıza da gerçekten üzüldüm, bizlerin de malesef gelecekle ilgili kaygılarımız var bu konuda. :(

#3986540  gönderen cnutre
 14.09.2017 - 19:40:35
cdcd yazdı:Merhaba, patolog arkadaşlara sormak istiyorum. Çalışma ortamınız, laboratuvarınız, sizlerin sağlığı açısından korunaklı mı, yani havalandırması nasıl, diğer iş güvenliği kurallarına uygun mu ya da uygunlaştırılıyor mu? Kimya Müh biyomedikal doktoralı bir arkadaşım, dil kanseri nedeniyle hayatını kaybetti geçen yıl ne yazık ki. Bizlerin sağlığı da önemli sonuçta.
Allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun. Dil kanseri ile arkadaşınızın mesleğinin ilişkisi olduğu kanısında değilim. Dilde genelde SCC gelişir. Bu da g altında yatan bir verrüköz bir lezyon ya da wart nedeniyle olabilir. O noktada da işin içinde HPV vardır. HPV nin de 16 ve 18 nolu suşları vardır.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: patoloji düşünenlere tavsiyeler..

#4061854  gönderen tepetepe
 13.02.2018 - 20:25:08
Arkadaşlar iyi akşamlar. Patoloji bildiğim kadarıyla çok fazla kıdem muhabbeti dönen bir bölüm değil. Kıdemlilerimize nasıl hitap etmeliyiz, isimleri ile mi? Teşekkürler :)

Re: patoloji düşünenlere tavsiyeler..

#4061907  gönderen cnutre
 13.02.2018 - 22:28:17
tepetepe yazdı:
13.02.2018 - 20:25:08
Arkadaşlar iyi akşamlar. Patoloji bildiğim kadarıyla çok fazla kıdem muhabbeti dönen bir bölüm değil. Kıdemlilerimize nasıl hitap etmeliyiz, isimleri ile mi? Teşekkürler :)
Kidem muhabbeti pek olmaz cunku herkesin isi bellidir. Ancak yeni baslayan bir asistan her bransta oldugu gibi kidemlilerinden cok sey ogrenir. Kidemlilerins de cok is düşer. Uzun lafin kisasi hitap sekliniz aranizdaki aranizdaki diyaloga baglidir. Elbetteki kidemliniz sizden yasca kucukse ismiyle hitap edebilirsiniz. Ama sizden yasca buyuk kidemlileriniz "abi veya abla" diye anilmaktan hoslanacaktir.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15