Cumartesi , Kasım 25 2017
2017 sonbahar donemi TUS sinav tarihi:27 Agustos 2017
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalar yaptı;

Nöbet yükleri azalacak

Uzmanlık öğrencilerin yoğun nöbetle karşı karşıya kalmalarının nedenlerinden birinin eğitim, diğerinin ise asistan kadrolarının yetersizliği olduğuna işaret eden Demircan, kadrolar doldurulabilirse nöbet yükünün azalacağını aktardı.

'Performans konusu bizim de gündemimizde'
Demircan, "Türkiye'de pratisyen açığı yakın yıllarda, 5 yıl içerisinde kapanacak gözüküyor. Bu nedenle tıpta uzmanlık için 6 bin olan kadroyu 8 bine çıkardık, 2 bin ilave ediyoruz. Bundan sonraki yıllarda giderek artıracağımız bir husus bu. Bu sayede asistan sayılarında artış olacaktır, nöbet baskısını bir şekilde azaltmış olacağız. Performans konusu bizim de gündemimizde. Yeniden gözden geçirmek için çalışıyoruz." dedi.

TUS sonuçları mahkeme sürecine bağlı

Atamaları yapılan pratisyenlerin güvenlik soruşturmalarının KHK gereğince göreve başlatılmadan tamamlanması gerektiğini anlatan Demircan, soruşturması tamamlananların süratle atandığını bildirdi.

Demircan, TUS sonuçlarının açıklanmasının, sorulara itiraz nedeniyle geciktiğini, mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonra atamların yapılacağını kaydetti.

Ahmet Demircan, "Türkiye'nin ihtiyacı olan hekim sayısına ulaşacak şekilde hekim yetiştirme noktasında açığımız var. Bu açığı kapattığımızda rahat edeceğiz. Gözlemlediğim şudur ki Türkiye pratisyen açığını 5 yıl içerisinde tamamlayacak görünüyor ama uzman açığını tamamlamak biraz daha zaman alacak. 5 yıl beklemeden TUS için kadroyu attırdık." ifadelerini kullandı.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
deoksiriboz yazdı:
10.11.2017 - 11:49:03
Pratisyen açığı kapandıktan sonra sonra hala mecburi hizmet uygulamasına devam edecekler mi acaba?
Güzel bir soru.

Yeteri doktor sayısında sonra doktor alımlarında kpss gibi sınav olacak sorusunuda unutmamak lazım tabiki de...
Kullanıcı avatarı
birde su kadroları saçma sapan yerler yerine adam gibi eğitim verilen yerlere acsalar ne kadar güzel olacak, amaç ne acaba kalitesiz sadece diplomalı uzman mı ? çok dertliyim o kadar emek sarfettim yıllarca ,geldiğim yerde ne bir eğitim; ne bir doğru düzgün hastane var .sağlık personeli desen asistan ne ondan bile habersiz :( tercih yapacak arkadaşlar perifer yazarken bu durumu göz önünde bulundursun ...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
deoksiriboz yazdı:
Pratisyen açığı kapandıktan sonra sonra hala mecburi hizmet uygulamasına devam edecekler mi acaba?
Pratisyen açığı kapanınca millet şırnak hakkariye gidip mecburi hizmet yapmak için can atacak, mezun olan atanabilmek için 40 takla atacak malasef, şu an öğretmenlerin olduğu durum gibi
karvedilol yazdı:
10.11.2017 - 17:00:32
deoksiriboz yazdı:
Pratisyen açığı kapanınca millet şırnak hakkariye gidip mecburi hizmet yapmak için can atacak, mezun olan atanabilmek için 40 takla atacak malasef, şu an öğretmenlerin olduğu durum gibi
Aynen öyle hocam zorunluda genele kaldığım yeri internetten araştırayım dedim,ben ilçe merkezdeki hastane geldiği için şok olurken o ilçenin köyüne atandım mutluyum yazan öğretmenler gördüm.İleride bir sınav geleceği kesin buna da mülakatlı falan da olabilir.
Kullanıcı avatarı
AliKaya yazdı:
11.11.2017 - 00:14:02
karvedilol yazdı:
10.11.2017 - 17:00:32
deoksiriboz yazdı:
Aynen öyle hocam zorunluda genele kaldığım yeri internetten araştırayım dedim,ben ilçe merkezdeki hastane geldiği için şok olurken o ilçenin köyüne atandım mutluyum yazan öğretmenler gördüm.İleride bir sınav geleceği kesin buna da mülakatlı falan da olabilir.
Malesef durum bu hocam Hakkarinin bilmem hangi ilçesinin 30-40 km uzaklıktaki köyüne atandım diye ailecek sevinen evlerinde düğün bayram havası olan öğrenmenler var artık ve o son bizler içinde çok uzak değil, istanbulda 2 katlı binası olan tıp fak açmış, birçok ilde ilçede bile adı sanı duyulmamış varlığından vatandaşın haberi dahi olmadığı ve 2-3 yıldırda mezun veren tıp fak. var malesef, her yıl 12 bin mezun nereye kadar yazık değilmi onca emeklere, hasta görmeden hastaya dokunmadan mezun olanlar var, şu an bile doktor açığı yok fazlası var, tsmde bir çok doktor var şu an, insanlar aile hekimi olabilmek için doğuya güneydoğuya gidiyo ama nafile oralarda bile doluluk var, gerçi kimin umurunda birilerinin gözünde hekim mi hekim, meydanlarada çıkıp eyyyyy sevgili kardeşlerim... 😏
drriza yazdı:
10.11.2017 - 12:24:35
deoksiriboz yazdı:
Güzel bir soru.

Yeteri doktor sayısında sonra doktor alımlarında kpss gibi sınav olacak sorusunuda unutmamak lazım tabiki de...
şöyle bir düzenleme ile bu risk ekarte edilebilir; tıp fakültelerine haddinden fazla öğrenci alınıyor. ktü yü örnek verecek olursak her yıl 90 kişi istiyorlar 200-300 gönderiliyor. ihtiyaç kapandıktan sonra bu sayı düşürülerek emekli olan-yeni mezun dengesi sağlanabilir. hemde tıp fakültelerindeki eğitimin kalitesi yükselir
drriza yazdı:
10.11.2017 - 09:36:44
Demircan, TUS sonuçlarının açıklanmasının, sorulara itiraz nedeniyle geciktiğini, mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonra atamların yapılacağını kaydetti.
Aaaa...sağolsun ya. Biz de neden gecikti diye mal mal bekliyoruz. Artık biliyoruz neden bekliyoruz. Teşekkürler bakanım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009