Salı , Ekim 23 2018
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...

CEZAEVİNDE DOKTOR OLMAK

#4005589  gönderen dr5821
 18.10.2017 - 01:57:33
Kadın doğum asistanlığından istifa ettikten sonra cezaevine aile hekimi olarak atandım . İlk cezaevine gideceğim gecenin akşamı çok tedirgin oldum , o gece uykum gelmedi . Mahkumlar nasıl insanlardı acaba , bana zarar verebilirler miydi ? Düşündükçe daha da uykum kaçıyordu sanki.
Sabahleyin cezaevinin büyük gri kapısından arabamla girerken mahkum yakınlarının bana bakışları ,yakınlarını göreceklerinden dolayı hem seviçli hem hüzünlü yüzleri , askerlerin arabamı arayışı beni daha da meraklandırıyordu .
Arabamı park edip kayıt yaptırmak için ziyaretçi kabul kısmına girdim . Göz tarama kaydımı yaptırıp cezaevi kısmına yürürken karşımdan üzerlerindeki kıyafetlerinden sağlıkçı olduğu belli olan gözlerinin içi gülen iki tane pırıl pırıl gençle karşılaştım .Beni o kadar rahatlattılar ki ;'Abi rahat ol! Biz hep senin yanındayız' dedikleri gözlerinden okunuyordu .
Biri yozgatlı, Biri amasyalı pırlanta gibi vatan evları ..Beraber cezaevine giriş kapısına yürürüyorduk İkisi de hızlı hızlı konuşuyor Bana yapmam ve yapmamam gerekenleri anlatıyorlardı .' İçeri gelirken sakın yanlışlıkla telefonun üzerinde kalmasın abi , mahkumlarla konuşurken böyle yapma şöyle konuşma falan filan..'
Hayatımda ilk kez gözlerimi tarayıcıdan okutup içeri girdim
Bir kapı açılıyor bir kapı kapanıyordu . Her kapı kapandıkça sanki hep burada kalacakmışım gibi hissediyor, içim daha da daralıyordu .
Revire ulaştığımda içerisi infaz koruma memurlarıyla doluydu . Birinin emekliliği gelmiş en tecrübeli olduğu belliydi. bir yandan 'Şefim hoşgeldin' diyor bir yandan da beni süzüyordu , bakışları acaba yapabileceğimi sorgular gibiydi..
Doktor odasına girdiğimde bana yardımcı olacağını söyledikleri bir mahkumla tanıştım Yıllarca revirde çalıştırıldığından dolayı doktorla nasıl konuşacağını bilen ,saygılı , hayatın çilesini çekmiş biri olduğu belliydi .Konuşması bir doktor gibiydi adeta ,tıbbi terimleri kullanıyor , ilaçların içeriklerini yan etkilerini biliyor , mahkumların hangi ilaçları istismar ettikleri ve bu ilaçları hangi dozlarda uyuşturucu olarak kullandıklarını biliyordu ...
En masum olarak gördüğümüz ilaçları dahi 3-4 tanesini toz haline getirip burunlarından çektiklerini anlatınca şaşırarak dinliyordum .Zamanla onun neredeyse Tıp fakültesi mezunu bir doktor gibi olduğunu anladım .Arada sırada ona bazı hastalıkları anlatıyordum . Zamanla onun neredeyse Tıp fakültesi mezunu bir doktor gibi olduğunu anladım .Arada sırada ona bazı hastalıkları anlatıyordum .
Başka bir mahkum ben revirin çaycısıyım dedi bana lezzetli bir çay bıraktı .
İnfaz korumalar Mahkumları gidip koğuş koğuş getirdiler . Terör mahkumları , hırsızlar , Cinsel istismar mahkumları , uyuşturucu kaçakçıları,cinayet mahkumları yabancı mahkumlar, kadınlar , çocuk mahkumlar ...
Mahkumlara tedirgin olduğumu hissettirmemeye çalıştım .
Bazı koğuşlarda kalanlar çok efendi , bazısı ise şımarık çocuk gibiydi.. Terör mahkumlarının bakışları beni rahatsız etmişti..
kimisinin yüzü şarapnel parçası lekesi , kimisi türkçe bilmiyor , kimisi ise güvenmediği bakışlarından belli oluyordu..Kürtçe bilmem bir avantajdı.. Onları anlayabiliyordum ..
Uyuşturucu kullananların geneli hırsızlıktan girmişti , o maddeyi bulabilmek için hırsızlık yapmışlardı. Yeni girmiş Bağımlılar uyuyamıyor her tarafları ağrıdığını söylüyordu. kimisi CAM(metanfetamin ) , eroin kullanıyordu .Beni bu mahkum çok rahatsız etsede zamanla alıştım .
Yeni cezaevine düşen mahkumlarda genelde sıkıntıdan gögüs ağrısı oluyordu .Ekg çekince zamanla stresten olduğunu anladım .Gögüs ağrısı olan herkese ne zaman cezaevine girdiğini soruyordum .
Revire gelen mahkumların kimisi hastaydı kimisi ise sırf koridora çıksın yürüsün , kimisi ise doktoru kandırıp hastaneye sevk yaptırabilir miyim diye çıkıyordu ... Hatta birkaç mahkum hastaneye giderken kelepçeleri kürdanla açıp firar girişiminde dahi bulundu
Benden narkotik ilaç isteyen , yada suistimale açık ilaçlar isteyen kişi sayısı azımsanmayacak kadar çoktu .
Psikopat tipler vardı ki kendilerini kesen ( ;hatta biri kolunu kestikten sonra kemiğe kadar eliyle açmıştı, vucudunda kesmediği yeri kalmamış mahkumlar beni ürkütmüyor değildi .
Ben istediği narkotik ilaçları yazmadığımda 'bizi iki ilaç için çingene yaptınız! Yaz hocam ne olacak ' diyip beni güldüren mahkumlar dahi oldu .Bazı mahkumlar yaşı 70 dahi olsa çocuklaşmıştı , en küçük şeyde ağlıyorlardı..
Çocuğu ile birlikte cezasını çeken birkaç kadın vardı ..Bunlardan biri kadın doğum asistanıyken sezaryen yaptığım bir mahkumdu.Doğurtuğum bebeği muayene edip , severdim.
Ama annesinden dolayı cezaevinde bulunan o çocukları her gördüğümde hüzünleniyordum . Birgün o çocuklardan 3 yaşlarında olanı benden balon istedi ama veremedim O çocuğun bana bakışları hiç gözümden gitmez her hatırladığımda ağlarım .
Sinirlendiğim çok zaman oldu , çocuğa tecavüz edip öldürme iddiasıyla tutuklu olanları dahi gördüm ...Onlara dahi hislerimi katmadan muayene ettim .
Eroin kaçakçıları normal yurdum insandı.. Çünkü yaptıkları işi bir ticaret olarak görüyorlardı .Onlardan birine niye yaptın günah değil mi diye sordum . bana cevabı 'gavurlar kaliteli eroin içmesin mi ? Kaliteli eroin kullanmak onların hakkı dediğinde çok şaşırdım .
Sivil hayatta hastanenin yolunu bilmeyen insanlar her hafta revire çıkıyordu . Birgünde yaklaşık 250 hasta baktığım dahi oldu .
Acısı , tatlısı ile beraber çalıştığım adam gibi adam ekip arkadaşlarımdan , yanımda çalışan mahkum arkadaşlarımdan ,cezaevinde idareci olarak çalışan arkadaşlarımdan ve tüm cezaevi çalışanlarından ayrılacağım için üzülsemde cezaevi doktorluğunu bırakmama birkaç gün kaldı ...
Hayatımda iyi ki burda çalıştım dediğim bir yer oldu Cezaevi...
Bence her doktor bir gün dahi olsa cezaevinde çalışmalı ...(Ama mahkum olarak değil:) )

Dr. EMRULLAH AKYÜZ
VAN M TİPİ CEZAEVİ AİLE HEKİMİ
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: CEZAEVİNDE DOKTOR OLMAK

#4005642  gönderen dr_oytun
 18.10.2017 - 10:00:53
Vay be, f tipinde çalıştığım günler aklıma geldi, bizde retina taraması yoktu, avuçiçi tarama vardı,demek teknoloji ilerlemiş, ilaç suistimali hiç hatırlamıyorum, benden isteyen olmadı.
Kullanıcı avatarı

#4005667  gönderen Simurg
 18.10.2017 - 12:01:54
112 istasyonunda çalıştıgım donemlerde istisnasız her nöbetimde vaka için çağrılırdık..
ilk gittiğimde oyle avuc içi göz tarama gibi sistemler yok, xraydan geciyorduk..
KKM ye 1 hasta var denilip karşımıza 4-5 kişi çıkıyor ve resmen gece polikliniği yapıyorduk..
HAstalar genelde ağrı şikayeti bahanesi ile gelip bağımlı olduklarını ve akineton istediklerini söylerdi..

coğunu pas geçtik..

cezaevinin aile hekımleri haftada 2 gun poliklinik yapıyordu..
hastalardan sevk edilecekleri belirleseler de, bazen yonetıme dilekçe yazan mahkumlarla ugraşmamak için 112 gelsin sevki yenilesin yarın çıkartalım diyen idarecileri de vardı, hala da varlar..

hikayeler çok..
16 yaşındaki kıza cıplak fotograf ile şantaj yapan cocuklar vardı mesela.. çocuklardan birisi de gardiyandı.. çocuk utanıyordu karşımıza çıktıkça..

#4005692  gönderen aysira
 18.10.2017 - 13:18:38
ben de anneleriyle birlikte oraya mahkum olan bebeklere çocuklara çok üzülüyorum.onların ne suçu var?
Kullanıcı avatarı

#4005737  gönderen drela64
 18.10.2017 - 15:45:28
t tipi ceza evine 2 hafta gittim aile hekimi(görevlendirme)olarak yukarda yazılanların nerdeyse tamamını yaşadım.benim en dikatimi çeken şey mahklumların dövmeleriydi.o kadar kötü,kaba ve çirkin dövmelerdi ki..yüzüne gözyaşı dövmesi yaptırmıştı biri..yazık.çoğunun kolları jiletlenmiş iz kalmış...,
Allah düşürmesin kimseyi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4005774  gönderen DrGulsever
 18.10.2017 - 16:58:50
Bu meslek gönül işi. Gönlü büyük insansınız doktor bey. Allah yardımcınız olsun. Emeğinize sağlık.

#4005807  gönderen afternine
 18.10.2017 - 19:45:28
mahkum hasta zordur...en çok ta "günde 250 hasta baktım" kısmına takıldım.. 3 sene kampüs cezaevi acilinde çalıştım.. cezaevi aile hekimleri hastaya sadece bakıyordu.. neyin var? karnım ağrıyor , sen genel cerrahi ye , neyin var , kasıklarım ağrıyor , sen üroloji ye , ne anamnez ne fizik muayene var rpt tekrarlamaktan imtina eden aile hekimleri var cezaevlerinde ( suistimal edilen ilaçları bahsetmiyorum ) , ortalama kazançları da 8 civarı.. cari gider yok kira yok
Kullanıcı avatarı

#4011587  gönderen ceyna
 08.11.2017 - 17:42:17
Emeğinize ve elinize sağlık. kendinize ve duygularınıza sahip çıkarak işinini yapmışsınız. Çocuk mahkumlar en dayanamadığım.

#4011666  gönderen KvcAsist
 08.11.2017 - 21:40:30
Her satırını şaşırarak, heyecan ve biraz da merakla okudum. Hekimliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu bir kez daha bize kanıtladığınız için teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı

#4060422  gönderen hayat_kurtaran_adam
 11.02.2018 - 00:54:06
ilgi ile okudum,35 yıl aralıksız cezaevinde çalışmış gardiyan bir babanın evladı olarak ben de bir gün cezaevinde çalışmak isterim! Aslan babam gurur duyuyorum hayatını hapislerde harcadı stresten şeker tansiyon rahatsızlıkları baş gösterdi, gece uykusu nedir bilmedi düzenli olarak üç gün üst üste uyumamıştır...
Hepsi evlatları için, ailesi içindi...
dünyanın en stresli işi belki yaptıkları ama en kıymetsiz, en değersiz en düşük maaşı alan,çalışma şartları düşündüğümüzden de zor olan gardiyanlarımıza saygılarımı sunuyorum! Acilde intörnlük zamanlarımda ne zaman mahkum hasta gelse arkadaşlarım uzak durmaya çalışırken ben ilgiyle yaklaşıyordum, yanındaki gardiyanı,jandarması ile sohbet edip vakit ayırıyordum...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4062572  gönderen cankus
 15.02.2018 - 09:21:30
cezaevinde çalışmış bir hekim olarak şunu söyleyebilirim ki; aslında cezaevi, alıştıktan sonra daha rahat. Çünkü dışardaki gibi, kimse size diklenemiyor, tehdit edemiyor.Antibiyotik yazmadın diye darp etmeye çalışmıyor. Ya da niye 10 dk geç kaldın, burada seni bekliyoruz diye çemkiremiyorlar. En ufak bir ses yükseltmede bile en az 3 tane robokop :) müdahele ediyor. Ayrıca maddi getirisi de gayet güzel. Yani ortama, mahkumlara alıştıktan sonra (2-3 hafta sürer) cezaevi gayet rahattır. Heryerde aynı mı bilemem ama, çalışma saatleri de güzeldir.

#4113416  gönderen Keymon
 06.05.2018 - 18:40:35
Bende yeni atandım iyi haber mi kötü haber mi diye düşünüp duruyorum öğrendiğimden beri🙅‍♀️