Çarşamba , Temmuz 18 2018
Her türlü sorununuzu burada sorup kısa sürede cevap alabilirsiniz...
Merhabalar,
bildiğiniz üzere tercih dönemindeyiz. Hem internette hem de kliniklerle doğrudan iletişim kurarak bu tercih döneminde asistanlık kadrosu açan Acıbadem, Yeditepe, Bilim Üniversiteleri hakkında net bilgiler edinemedim.
Bu sebeple Acıbadem, Yeditepe, Bilim Üniversitelerinde asistanlık eğitimi alan yada almış meslektaşlarımız lütfen aşağıdaki hususların doğruluğu yada yanlışlığı noktasında katkı yaparlarsa çok müteşekkir olurum.

- Negatif olduğu belirtilen alanlar;
1- Maaşlar düşük. ( 3000 TL + Nöbet ücreti)
2- Özel hastaneler olması sebebiyle sınırlı vaka olması ve doğrudan müdahale şansının düşük olması. Ve de bu nedenle serviste rutin hasta takibi şeklinde asistanlığınız ilerlemesi.
3- Belirli ve programlı bir eğitimin öngörülmemesi.
4- Sonuç itibari ile, uzmanlık eğitimi sonrası dönemde '' Sudan çıkmış balık'' olacağınız söylemi/bilgisi/algısı.

- Pozitif olduğu belirtilen alanlar;
1- Hocalarla birebir poliklinik yaparak aslında iyi bir eğitim alındığı.
2- Diğer hastanelere kıyasla daha düşük sayıda problemli hasta sayısı. (Hekime şiddet kapsamında)
3- Pratik olarak eksikliği aşikar olsa da, teorik olarak iyi bir eğitim alınacağının belirtilmesi.

Bu tercih döneminde bu üniversitelerde açılan kadrolar şu şekilde;

Acıbadem: Anestezi, Dahiliye, Çocuk Hastalıkları
Yeditepe: Anestezi, Çocuk Hastalıkları, Ortopedi, Beyin-Sinir Cerrahisi
Bilim: Anestezi, Dahiliye, Kadın-Doğum, Ortopedi

Değerlendirmeleriniz oldukça kıymetli olacaktır değerli meslektaşlarım ve de şimdiden sağolunuz.
Oğuz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Drbnmas yazdı:
08.04.2018 - 16:54:51
Dahili branşta olabilir bence ama cerrahide bence yanlış tercih.
Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) tarafından asistanlık eğitimi uygunluğu açısından değenlendiriliyor ancak diğer hastanelere kıyasla yetersiz olduğu özellikle de pratik anlamda aşikar.

Duyumu, bilgisi olan yok mu DrTUS ailesi ? :)
amilya yazdı:
09.04.2018 - 01:24:38
acıbademde yapılan İngilizce yeterlilik sınavını bir geçin de, daha sonra yorum kasarsınız burada. adamlar hayvan gibi İngilizce yeterlilik sınavı yapıyorlar. özellikle de speaking ve listening notu yeterlilik için çok önemli.
Merhabalar, Acıbadem 'de asistanlık eğitimi mi alıyorsunuz ?
Eğer öyle ise, yukarıda belirttiğim pozitif ve negatif noktalarda yorum yapabilir misiniz ?
İngilizce konusuna gelince de, hali hazırda zaten özel koşullar 4' te İngilizce yeterliliği sorgulanacağı belirtilmiş. O konuda bir problem ön görmüyorum.

Teşekkür ederim.
Oğuz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
son cümleniz ile ilgili bir problem yaşamayacağınıza inanıyorsanız acıbadem yazabilirsiniz gözü kapalı. çünkü acıbadem hastanesi halkalıda ve en büyük hastanesinde asistanlık eğitimi veriliyor. vaka sayısı az felan durumlarına çok takılmayın. zaten hastaneyi bir defa dahi görseniz gözü kapalı yazarsınız.
sadece şunu bir daha belirtmeliyim ki ingilizce konusunda heleki speaking de gerçektende yeterli olmanız gerekiyor. geçen tus da olduğu gibi ek kontenjan için boş kadro açmaktan öteye geçmez tercihiniz,
Tekrar merhabalar,
ve bugün tercih dönemi sonlanıyor. Edindiğim genel kanı; cerrahi branşlar tercih edilmemeli, dahili branşlar içinse bilindik/tanıdık/meşhur yerlere eğer puanınız yetmiyorsa o durumda yazılmalı şeklinde oldu.

Herkese değerli yorumları için çok teşekkür ederim.
İyi günler olsun.
Oğuz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Cerrahi branşlar konusunda en kötü periferin bile özellerden daha iyi olduğu, vaka ve eğitim açısından çok yetersiz kalınacağı söylendi. Birçoğuyla görüştüm, 3 yıllık asistanlar devletteki 6 aylığın yaptığı basit vakaları yapıyorlarmış halen, inanılır gibi değildi bazı anlatılanlar.
Tercih size kalmış, en azından puanınız başka yere yetiyorsa iyi düşünün derim, cerrahide devlet her zaman öndedir. (Özel hastane çalışma şartlarını, asistan ilişkilerini, piyasayı iyi bilen biriyim)
drabcd1234 yazdı:
09.04.2018 - 16:00:03
Cerrahi branşlar konusunda en kötü periferin bile özellerden daha iyi olduğu, vaka ve eğitim açısından çok yetersiz kalınacağı söylendi. Birçoğuyla görüştüm, 3 yıllık asistanlar devletteki 6 aylığın yaptığı basit vakaları yapıyorlarmış halen, inanılır gibi değildi bazı anlatılanlar.
Tercih size kalmış, en azından puanınız başka yere yetiyorsa iyi düşünün derim, cerrahide devlet her zaman öndedir. (Özel hastane çalışma şartlarını, asistan ilişkilerini, piyasayı iyi bilen biriyim)
Çok teşekkürler ederim değerli yorumunuz için. Önceliği, diğer üniversite hastanelerine verdim.
drabcd1234 yazdı:
09.04.2018 - 16:00:03
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.