Cumartesi , Temmuz 21 2018
Karşılaştığınız İlgİnç vakaları, İlgİnç anılarınızı burada anlatabİlİrsİnİz.

#178287  gönderen ekeskin
 07.12.2006 - 22:48:46
Sevgili venacavaaa, şişmanladığım kesin.. o fotograf ne biliyor musun? Hani benim dekanlığımda senin de katıldığın "Tıp Eğitimini Dönüştürme" çalışmalarımız vardı (herkes seni tanısın, güzelliğini görsün diye o çalışmalardan kalan bir fotografı da siteye koyacaktım.. sonradan vazgeçtim) o çalışmaların sonucu Dönem I teorik derslerini %15 oranında azaltmış yerine alternatif dersler koymuştuk. Fotografçılık, Uzay, Birleşik alan teorisi, Fransız Edebiyatı, Latin Dansları, Tenis vs.. İşte bende 1-2 senedir tenis dersleri veriyorum. Sene boyunca belirli çarşamba öğleden sonraları birlikte oluyoruz, birkaç saat temel tenis öğretiyorum sonra birlikte birşeyler içip sohbet etmeye gidiyoruz.. Doktor adaylarının daha birinci sınıfta hocaları ile tanışmasını ve onlarla tıp dışı konularda birlikte olmasını sağlaması açısından çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Tahmin edebileceğin gibi bu öğrenciler başka zamanlarda da boş vakitleri olduğunda soluğu odamda alıyorlar.. birlikte kayıkhaneye balık yemeye falan gidiyoruz..
Nasıl da heyecanlılar.. geleceğe dair ne hayalleri var... en çok da bunu seviyorum..
Kullanıcı avatarı

#178439  gönderen venacavaaa
 08.12.2006 - 11:14:36
Hocam, nasıl da kıskanıyorum Çukurovanın yeni öğrencilerini bir bilseniz... :cry: Hani asistanlık için uğraşıyoruz ya. Bana deseler ki baştan tıp fakültesini okuyacaksın, Çukurovada olsa hiç düşünmeden isterdim... :cry: :cry: :cry: Sırf sizin sohbet ortamınızda bulunmak için tenis bile öğrenmeye çalışırdım... :D
Ve her mezununuz diyor ya Çukurovalı olmak ayrıcalıktır diye...Bunun en büyük sebeplerinden biri de sizsiniz...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#178450  gönderen erendil
 08.12.2006 - 12:07:46
ne kadar mukemmel yazılar... ne kadar farklı ,mukemmel bır hoca...
sabah sabah aglamak iyi geldi :) ... yazana ve bızımle paylasan venacavaaa ya sonsuz tesekkur
Kullanıcı avatarı

#243565  gönderen mrym_
 24.05.2007 - 14:30:53
''pişmanlık duyacaksanız yapmadıklarınız için değil yaptıklarınız için pişmanlık duyun''

bigün birini tanıdım ve hayatım değişti sağolun hocam iiki varsınız dün utana sıkıla yazdım o msj konuşurken çok heyecanladım ama yemekte kimseye enyakın arkadaşlarıma bile anlatmaya utandığım benim ilk kez yaşadığım bişeyi sizle paylaştım ve iiki bunu size anlattım benden kaçış yok hocam artık ne kadar uzaktada olsam sizin derslerinize giremicek olsamda her fırsatta sizinyanınızda olacam iiki varsınız iiki
Kullanıcı avatarı

#243576  gönderen dr_sibell
 24.05.2007 - 15:18:03
YAZIYI İLK DEFA OKUDUM VE ADANAYA YOLUM DÜŞERSE MUTLAKA ZİYARET ETMEK İSTERİM...
BÖYLE HOCALARIMIZ OLDUĞUNU DUYMAK BENİ İNANILMAZ MUTLU ETTİ..TEŞEKKÜRLER BU MUTLULUĞU YAŞATTIĞIN İÇİN venacavaaa.
Kullanıcı avatarı

#367144  gönderen drmrym
 17.01.2008 - 00:27:20
hocam bu gece tekrar okudum tüm yazılarınızı ilk okuduğum an gibiyim şimdi erbuğ keskin adını ilk duyduğum gün gibi...hocam çok özledim sizle sohbet etmeyi sizi dinlemeyi :(
Kullanıcı avatarı

#367146  gönderen drwera
 17.01.2008 - 00:29:56
Mrymcim sayende görmediğim bu başlığı görüp Erbug hocayı okudum.. Süper cidden. Teşekkürler fıstık :wink:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#367149  gönderen ekeskin
 17.01.2008 - 00:34:37
Mrym, hayatım, iki dakkalık yoldasın... atla gel bigün.. hatta öğlen kayıkhaneye balık yemeğe gidelim.. ben de seni özledim..
Kullanıcı avatarı

#367153  gönderen drmrym
 17.01.2008 - 00:38:42
ekeskin yazdı:Mrym, hayatım, iki dakkalık yoldasın... atla gel bigün.. hatta öğlen kayıkhaneye balık yemeğe gidelim.. ben de seni özledim..
önümüzdeki hafta cuma gögüs hastalıkları sınavını atlatıp geliorum hocam adanaya haftasonu programınızda bizede yer ayırıırsanız çok mutlu oluruz :)

gamze... meryem ....

#367157  gönderen ekeskin
 17.01.2008 - 00:54:40
hmmmm...önümüzdeki hafta sonu kayağa gitme planım var..ama zaman gelsin konusuruz yine..Gamzeyi de öpüyorum..
Kullanıcı avatarı

#367158  gönderen doktorozlem
 17.01.2008 - 01:07:27
öğrencileriniz çok şanslıymış hocam.sizi tanıma şansım olmadı ama iyi ki varsınız ne kadar güzel bir mesleğimiz varmış tam da geçirdiğim bunaltıcı günlerde sayenizde hatırladım.teşekkürler
Kullanıcı avatarı

#378375  gönderen drdert
 14.02.2008 - 14:36:12
2001 mezuniyet töreni o zamanlar lise sondayım öss hazırlıkları devam ederken bir komplo sonucu kendimi tıp fakültesi mezuniyet töreninde buluyorum. Kesinlikle annem ayarlamıştır diye düşünüyorum. İçeri girdiğim andan itibaren o dünya tüylerimi ürpertiyor. O ana kadar kesinlikle tıp yazmam diyen ben biraz yumuşuyor. Tören başlıyor, konuşma yapmak için bıyıklı, babacan biri kürsüye geliyor, dekanmış. Konuşma bittikten sonra benim düşüncelerim daha da değişiyor.
Mezuniyet töreninden yaklaşık 3 ay sonra aynı kişi ile tıp fakültesi açılışında yanyanayız Atatürk anıtının önünde. Soruyor "Çocuklar ne yapacaz biiyor musunuz?". "Yok hocam bilmiyoruz.".
4 ay sonra doktor oluyorum. Ama O nedenin kendi olduğunu bilmiyor. 1 Temmuz'da yanınızdayım hocam.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#378550  gönderen ekeskin
 15.02.2008 - 00:23:05
Oolum nie 1 temmuzu bekliyorsun? Yarın gelsene..
Kullanıcı avatarı

Re: Erbug Hocamdan

#378558  gönderen bitter
 15.02.2008 - 00:32:40
venacavaaa yazdı:Cukurova Unıversitesi Cocuk cerrahisi bolumunden Erbug hocamın bir konusması. Ben ogrencıyken dekanımızdı. Hayatta cok ınsan tanıyoruz. Ama bazıları izler bırakıyor. Erbug hocamın ne kadar ozel bir insan oldugunu ancak tanıyanlar bılır. Bu kadar dost, bu kadar hoca, bu kadar ınsan bir insan. Baskaları da vardır elbette. Bunları yazarken dusundum Erbug hocayı farklı kılan neydı dıye. Sınavlarda ogrencılerı gızlı kameraya cekmesı mı, duzenledıgımız kongrelerde protokolden kacırıp bırlıkte saatlerce ıcıp oynamamız mı, yoksa dekanken Ya hocam dıye cat kapı ıcerı dalabılmemız mı? Mezunıyet torenınde kacıp arka taraflarda sıgara ıcmemız mı? Hocalıgı mı? Cocuklar ıcın yaptıkları mı? Galatasaraylılıgı mı? Yoksa asagıdakı satırları yazan yuregı mı? Karar verebıldıgım tek sey Erbug Hocanın ozel olduguydu. Iyı kı hocam oldunuz hocam...

Not: http://www.erbug.net/konusma.htm adresinde diğer konusmalarının da yazıları var.

Onkoloji Öğrenci Kongresi Açış Konuşması..

2002

Bilmem sizlerde benimle aynı şeyleri hissediyor musunuz böyle öğrenci etkinliklerinde.? Bir çeşit antrenmana benziyor.. Geleceğin bilim adamları, gelecekteki büyük maça hazırlanıyorlar sanki. ..Ve antrenman performanslarına bakılırsa çok zor olmayacak maçı kazanmaları.

Ama benim asıl hissettiğim ve kelimelere dökemediğim başka bir şey var. Yıllardır kaçırmadan izliyorum bu antrenmanları..

Ben kaç yaş yaşlandım onları izlerken, ama onlar hep aynı yaştalar. İlk yıllarda abileri gibiydim. Arka sıralarda heyecanla izliyordum onlar bildirilerini sunarken, şimdi babalarının yaşındayım aynı heyecanı duyuyorum hala.

Ama onlar daha rahatlar, daha çok güveniyorlar kendilerine, daha bilgililer, yıllar geçtikçe daha güzel ve daha yakışıklı oluyorlar, hatta boyları uzuyor sanki.. Beni şaşırtmak için, isimlerini bile değiştiriyorlar her yıl. Ama birazdan karşınıza geldikleri zaman göreceksiniz? Yaşları hep aynı.

Ben hepsini tanıyorum bu çocukların. Önce ürkerek gelip kayıt yaptırıyorlar 1. sınıfa. İnsan hakkında bildikleri, Lise Biyoloji kitabında yazanlarla sınırlı. Günde 8 saatten, 2500 saat ders anlatıyorsunuz ilk üç yılda. Derslerin zorluğundan, not tutamadıklarından, sınavların sıklığından yakınıyorlar sürekli. Sonra kliniğe geçiyorlar. Hastayla, kanla, acı çeken insanlarla tanışıyorlar. Aşık oluyorlar, sevgililerinden ayrılıyorlar.4. sınıfta Genel Cerrahi 5 te Dermatoloji stajlarını beğeniyorlar. Semra Hocayı seviyorlar. Kantinde sigara içilmesinden, nöbetlerde ayak işi yaptırılmasından şikayet ediyorlar. Ve sürekli öğreniyorlar. Giderek daha iyi tanıyıp dost oluyorsunuz. Öğrenci kongreleri düzenliyor,bunu için sizden otobüs, konaklama ve para istiyorlar, başka fakültelerin düzenledikleri kongrelerde birincilik ödüllerini kapıp geliyorlar. Tam, artık yetiştiler iyi birer hekim oldular diye sevineceksiniz, yetişmelerinde benim de katkım oldu diye öğüneceksiniz. Onlar ürkek bir şekilde gidip 1. sınıfa kayıtlarını yaptırıyorlar.

İnanamıyorum. Her şeyi unutmuşlar. Bildikleri Lise Biyoloji kitabında yazanlardan ibaret. 6 yıllık dostluğunuza rağmen, size, ilk defa görüyormuş gibi soğuk soğuk bakıyorlar. Hatta isimlerini bile değiştirmişler. 2500 saat dersi yeniden anlatıyorsunuz . Yine derslerin çokluğundan, not tutamamaktan yakınıyorlar. Sonra Hastaneye geçiyorlar. Sanki ilk sefermiş gibi aynı şeyleri beğeniyor aynı şeylere kızıyorlar. Ama daha çok öğreniyorlar. Siz tam, ?bu defa oldu? diyeceksiniz. Onlar ürkek bir şekilde gidip birinci sınıfa kayıtlarını yaptırıyorlar.

Bazen 1. sınıflar geliyor bazı isteklerde bulunuyor. ?Çocuklar biliyorsunuz, geçen sene sizin kardiyoloji ve onkoloji kongrelerinizde çok para harcadık? diyorsunuz. ?Hocam, geçen sene biz lise sondaydık? diyorlar. Gülüyorsunuz. Ama onlar çok ciddi. Zamanla alışıyorsunuz bu oyuna.. siz de katılıyorsunuz... 1. sınıfa geldiklerinde, ilk defa görüyormuş gibi yapıyorsunuz. Zaman zaman gözlerinin içine bakarak bunun bir oyun olduğunu gösteren bir ipucu arıyorsunuz. Ama hayır...Kesin kararlılar oyunu sürdürmeye.

En kötüsü bazen dışarıda umulmadık bir yerde, orta yaşlarına gelmiş bir doktor çıkıyor karşınıza. ?Hocam!? diye boynunuza sarılıyor. ?Yooo? diyorsunuz.. ? Benim öğrencilerim mezun olmuyor hiç!?.. ?Hocam tanımadınız mı? Ben Tuğba? diyor. Korkarak uzaklaşıyorsunuz oradan ve hemen gelip öğrenciler arasında Tuğba?yı buluyorsunuz . Gerçi ismini değiştirmiş, Ferda diye çağırıyorlar arkadaşları onu. Ama olsun. Hala bizimle ya!

Evet sevgili öğrencilerim, bu sırrımızı hiç açıklamayacaktım. Ama dayanamadım. Bir kerelik söyledim. Zorunlu emekliliğime 19 yıl var daha ve söz veriyorum, bir daha hiç açık vermeden sürdüreceğim bu oyununuzu. Ama n?olur söyleyin ağabeylerinize, amcalarınıza! Ya da her kimse onlar. Olup olmadık yerde ?Hocam? diye çıkıp karşıma korkutmasınlar beni! O kadar gerçekler ki neredeyse inanacağım gittiğinize. Siz giderseniz kim yapacak Onkoloji Kongrelerini.

Sizi seviyorum.
wenacım seni çok seviorum konuya uymuo ama!!!bide drtus seni çok özledi:(
Kullanıcı avatarı

#378623  gönderen mehmetefe
 15.02.2008 - 13:16:23
erbuğ hocam sizin gibisi var mı yaaa.
mı geçirdiğinizi yeni öğrendim. çok geçmiş olsun.
ben çukurova 2001 mezunuyum. mezuniyet konuşmanızı hala unutmam. annem, babam, kardeşim de unutmaz. gezin, tozun, azın demiştiniz.
konuşmalarınızı okuyunca gözlerim doldu. iyi olmanıza çok sevindim. şimdi ankaradayım ama adanaya gelirsem mutlaka ziyaret edeceğim sizi. kendinize çok iyi bakın.